Սեպտեմբերի 1-ին ԱՀ խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ և Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար Զաքար Քեշիշյանին։
Արթուր Թովմասյանը ողջունել է պարոն Քեշիշյանին պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ ՝ընդգծելով, որ Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի օրինակը Սփյուռքի կողմից Արցախում իրագործած աշխատանքներից լավագույնների շարքում է։
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը կիսվել է վերջերս Լիբանան և Կիպրոս կատարած այցերից ստացած տպավորություններով։
Զաքար Քեշիշյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Արցախում են Շուշիի «Վարանդա» մանկապատանեկան և երիտասարդական պետական երգչախմբի 30-ամյակը նշելու նպատակով։ Այդ առիթով Ստեփանակերտում երգչախումբը իրականացնելու է համերգաշարեր։
Հանդիպմանը, որին ներկա էր ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ Արթուր Մոսիյանը, անդրադարձ է կատարվել Սփյուռքի ներուժի ներգրավմամբ Արցախում մշակութային կյանքի ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքներին։

September 1, the Head of the Artsakh Parliament, Artur Tovmasyan, received Zakar Keshishyan, the Chairman of the Central Department of the All-National Armenian Educational and Cultural Union and the founder and artistic director of the "Varanda" Choir of Shushi.
Artur Tovmasyan welcomed Mr. Keshishyan on his election to the responsible position, emphasizing that the example of "Varanda" choir of Shushi is among the best of the works implemented by the Diaspora in Artsakh.
During the meeting, the Head of the National Assembly shared his impressions from his recent visits to Lebanon and Cyprus.
Zakar Keshishyan thanked for the reception and mentioned that they are in Artsakh to celebrate the 30th anniversary of Shushi "Varanda" children's and youth state choir. On that occasion, the choir will hold concert series in Stepanakert.
At the meeting, which was attended by Artur Mosiyan, ARF Artsakh Central Committee representative, reference was made to the activities aimed at activating the cultural life in Artsakh by involving the potential of the Diaspora.