Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ Զաքար Քեշիշյանին
01 սեպտեմբերի 2022
Սեպտեմբերի 1-ին ԱՀ խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ և Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար Զաքար Քեշիշյանին։
Արթուր Թովմասյանը ողջունել է պարոն Քեշիշյանին պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ ՝ընդգծելով, որ Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի օրինակը Սփյուռքի կողմից Արցախում իրագործած աշխատանքներից լավագույնների շարքում է։
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը կիսվել է վերջերս Լիբանան և Կիպրոս կատարած այցերից ստացած տպավորություններով։
Զաքար Քեշիշյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Արցախում են Շուշիի «Վարանդա» մանկապատանեկան և երիտասարդական պետական երգչախմբի 30-ամյակը նշելու նպատակով։ Այդ առիթով Ստեփանակերտում երգչախումբը իրականացնելու է համերգաշարեր։
Հանդիպմանը, որին ներկա էր ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ Արթուր Մոսիյանը, անդրադարձ է կատարվել Սփյուռքի ներուժի ներգրավմամբ Արցախում մշակութային կյանքի ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքներին։