Օգոստոսի 30-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգաին ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կասյանը։
Օրակարգում ««Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցապի Հանրապետության օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Հիմնական զեկուցող Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Ն․ Մուսայելյանի փոխանցմամբ՝ ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է անասնաբուժական ծառայությունների մատուցման գործունեության համար հարկման բարենսպաստ միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությամբ, ինչը հնարավորություն կտա զարգացնել անասնաբուժական ծառայությունների մատուցման գործունեությունը։
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է վճարովի անասնաբուժական ծառայությունների մատուցումը հարկել առավել պարզեցված՝ արտոնագրային վճարների հարկման համակարգով՝ սահմանելով հարկման հաստատուն դրույքաչափ։

30-го августа состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур, которое вел председатель комиссии Владимир Касян.
В повестку заседания было включено обсуждение законопроекта «О внесении дополнения в закон "О патентных платежах"».
По сообщению основного докладчика – министра сельского хозяйства Республики Арцах Н.Мусаеляна, принятие представленного законопроекта обусловлено необходимостью формирования благоприятной среды для налогооблажения в сфере предоставления ветеринарных услуг. Как отметил министр, это позволит развивать систему предоставления ветеринарных услуг.
Согласно законопроекту, платные ветеринарные услуги будут облагаться по более упрощенной системе налогооблажения патентных платежей, установив устойчивую систему налогооблажения.
Комиссия вынесла положительное заключение по проекту, и он будет представлен на рассмотрение в ходе предстоящего заседания НС.