Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հանդիպել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ
23 օգոստոսի 2022
Այսօր ՝օգոստոսի 23-ի առավոտյան, տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության  խորհրդարանական 5 ուժերի ղեկավարների հանդիպումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ։
Հանդիպման շարժառիթը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանորդ-խորհրդական Մաքսիմ Սելեզնյովի՝ վերջերս արված հայտարարությունն էր, ինչպես նաև օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի հերթական խախտումն ու անվտանգային հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում վերոնշյալ հարցերի շուրջ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուների կողմից տրվել են պարզաբանումներ։ Մասնավորապես հղում կատարելով 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ նշվել է, որ նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի իրավական կարգավիճակը, և պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները՝ սկսած 5 կմ-ոց անվտանգային գոտուց մինչև ՌԴ խաղաղապահ ուժերի անցակետերի տեղակայում։
Անդրադառնալով վերջին իրադարձություններին՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար անձնակազմը նշել է, որ օգոստոսյան դեպքերի հետ կապված կատարել են անհրաժեշտ եզրահանգումներ, միաժամանակ վստահեցրել են , որ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն՝ ապագայում նմանօրինակ խախտումները կանխելու և մեր բնակչության պատշաճ անվտանգությունը ապահովելու համար։

Сегодня, 23-го августа, состоялась встреча руководителей пяти парламентских политических сил с руководством миротворческого контингента РФ.
Поводом для встречи стало недавнее заявление советника-посланника РФ в Республике Армения Максима Селезнева, а также очередное нарушение Азербайджаном режима прекращения огня и вопросы безопасности.
В ходе встречи по вышеуказанным вопросам были даны разъяснения должностными лицами миротворческого контингента РФ. В частности, ссылаясь на трехстороннее заявление от 9-го ноября 2020 года, было отмечено, что новый маршрут будет иметь правовой статус того же коридора, а все компоненты безопасности будут сохранены, начиная от 5-километровой зоны безопасности и заканчивая размещением блокпостов миротворческих сил РФ.
Коснувшись последних событий, руководство миротворческого контингента РФ отметило, что в связи с августовскими событиями были сделаны необходимые выводы, и в то же время заверило, что приложит дополнительные усилия для предотвращения подобных нарушений в будущем и обеспечения надлежащей безопасности нашего населения.