ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Մարտունի բերդաքաղաքի Վերածննդի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել
2007 թվականից օգոստոսի 17-ը Արցախի Հանրապետության Մարտունի քաղաքի ավագանու որոշմամբ նշվում է Մարտունու Վերածննդի օր։
2020 թ․արցախյան պատերազմը թեև կոչված է 44-օրյա, բայց այն իրականում տևել է 45 օրացուցային օր։ Եռակողմ հայտարարությունից հետո շուրջ 14 ժամ թեժ մարտեր էին ընթանում Արցախի արևելյան ուղղությամբ, և թշնամին վերջին ճիգերն էր գործադրում գրավելու Մարտունի բերդաքաղաքն ու հարակից խոշոր բնակավայրերը։
Սակայն հայրենիքի անձնուրաց որդիների բազկի ուժի և 100-ավոր նահատակների շնորհիվ Մարտունին և շրջանի մյուս բնակավայրերը այսօր կանգուն են և հաստատակամ իրենց ընտրած ուղուն։
Օրվա առիթով շնորհավորում ենք բոլոր մարտունեցիներին և մաղթում տոկունություն, ոգու արիություն և խաղաղ ապագա հայրենի բնօրրանում։

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян направил послание по случаю Дня Возрождения города Мартуни
17 августа 2022
С 2007 года решением Совета старейшин города Мартуни 17-ое августа отмечается как День возрождения Мартуни.
Арцахская война 2020 года, хотя и называется 44-дневной, но она длилась 45 календарных дней. После трехстороннего заявления около 14 часов велись ожесточенные бои в восточном направлении Арцаха, противник прилагал последние усилия, чтобы завоевать город Мартуни и прилегающие крупные населенные пункты.
Однако, благодаря самоотверженным сынам отечества, сотням жертв Мартуни и другие населенные пункты района сегодня стоят и верны своему избранному пути.
Поздравляю всех мартунинцев по случаю этого праздника, желаю стойкости духа и мирного будущего на родной земле.