Այսօր՝ օգոստոսի 17-ին, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ԱՀ –ում հայտարարված սգո օրերի կապակցությամբ հանդիպում է ունեցել խորհրդարանականների և աշխատակազմի անձնակազմի հետ։
Հանդիպման ժամանակ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է մեր ժողովրդին բաժին հասած փորձություններից, անդրադարձել օրերս Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգական պատահարին։
«Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովուրդը բազմիցս ենթարկվել է փորձությունների, կրել զրկանքներ, ապրել ողբերգություններ։
Արցախյան երեք պատերազմներում թրծված հայ ժողովուրդը այսօր ապրում է նոր համազգային ցավ ու կսկիծ։
Դեռևս չեն սպիացել 1988-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով առաջացած վերքերը։
2022թ օգոստոսի 14-ին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտորնում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարը խորացրեց հայ ազգի մշտապես մրմռացող ցավը։ Հերթական համազգային ողբերգությունը, ասես, 88-ի աղետալի դեպքերի շարունակությունն էր»,- իր խոսքում ասել է Արթուր Թովմասյանը։
Հաջորդիվ խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի օգոստոսի 16-ին ստորագրած հրամանագիրը, ըստ որի՝ ԱՀ –ում 2022թ օգոստոսի 17- 18-ը ներառյալ հայտարարվել է սուգ՝ ի հիշատակ 2022թ օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ –ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհված անձանց։
Արթուր Թովասյանը անդրադարձել է նաև «Արցախի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածին, համաձայն որի Արցախի Հանրապետության դրոշը իջեցվում է պաշտոնապես հայտարարված սգո օրերին կամ սգո արարողությունների ժամանակ՝ մինչև դրոշաձողի մեջտեղը։ Դրոշի վերևի մասում ամրացվում է սև ժապավեն, որի երկարությունը հավասարեցվում է դրոշի երկարությանը, իսկ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի համաձայն՝ պետության կողմից հայտարարված սգո օրերին գովազդի և զվարճալի հաղորդումների հեռարձակումն արգելվում է։
Ազգային ժողովի նախագահի ելույթն ամփոփվել է ՀՀ խորհրդարանականներին ուղղված ցավակցական հեռագրով, որում մասնավորապես ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո´ նախագահ պարոն Սիմոնյան,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հարգարժա´ն փոխնախագահներ, խմբակցությունների ղեկավարներ և քարտուղարներ, մշտական հանձնաժողովների նախագահներ և փոխնախագահներ, պատգամավորներ
Խորապես ցավակցում և մեր զորակցություն ենք հայտնում 2022թ․ օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ –ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը, իսկ տուժածներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում։
Կիսում ենք համահայկական ողբերգության ցավը և հավաստիացնում, որ Արցախի իշխանություններն ու արցախահայությունը մշտապես կանգնած են ձեր կողքին»։
Այնուհետև ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում զոհված անմեղ նահատակների հիշատակը։

Председатель НС в связи с объявленными в Республике Арцах днями траура провел встречу с парламентариями и аппаратом парламента
17 августа 2022
17-го августа в связи с объявленными в Республике Арцах днями траура председатель Национального собрания Артур Товмасян провел встречу с парламентариями и аппаратом парламента.
В ходе встречи руководитель парламента коснулся произошедшего на днях трагического случая в ереванском торговом центре «Сурмалу».
«На перепутьях истории армянский народ неоднократно подвергался испытаниям, неся потери лишения, переживая трагедии.
Пройдя через три арцахские войны, армянский народ сегодня вновь переживает общенациональную боль и скорбь.
Еще не зажили раны от разрушительного землетрясения, произошедшего в Республике Армения 7-го декабря 1988 года.
Несчастный случай, произошедший в ереванском торговом центре «Сурмалу» 14-го августа 2022 года, еще более усилил нестихающую боль. Очередная общенациональная трагедия будто стала продолжением тяжких событий 88-ых годов», - в своем слове отметил Артур Товмасян.
Затем руководитель парламента представил указ, подписанный президентом Араиком Арутюняном 16-го августа, согласно которому с 17-го по 18-ое августа включительно в республике объявляется траур в память о жертвах произошедших 14-го августа 2022 года пожара и взрыва на территории ЗАО «Ереванский консервный завод».
Артур Товмасян коснулся также статьи 4-ой закона «О флаге Республики Арцах», согласно которому флаг Республики Арцах приспускается до середины флагштока в официально объявленные дни траура или во время траурных церемоний. В верхней части древка Флага крепится черная лента, длина которой равна длине полотнища Флага, а согласно статье 28-ой закона «О телевидении и радио», в дни траура и памяти, объявленные государством, запрещается трансляция рекламных и развлекательных программ.
Председатель НС завершил свою речь телеграммой соболезнования, направленной парламентариям Республики Армения, в которой, в частности, говорится:
«Многоуважаемый председатель Национального собрания Республики Армения, господин Симонян,
Уважаемые вице-председатели руководители и секретари фракций, председатели и заместители председателей постоянных комиссий, депутаты Национального собрания Республики Армения,
Примите наши глубокие соболезнования семьям и родственникам погибших вследствие произошедших 14-го августа 2022 года пожара и взрыва на территории ЗАО «Ереванский консервный завод». Мы разделяем тяжелую боль утраты, а пострадавшим желаем скорейшего выздоровления.
Мы разделяем боль общенациональной трагедии и заверяем, что власти и армяне Арцаха всегда рядом с вами».
Затем присутствующие почтили минутой молчания память невинных жертв трагедии в ереванском торговом центре «Сурмалу»,