Այսօր՝ օգոստոսի 17-ին, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ԱՀ –ում հայտարարված սգո օրերի կապակցությամբ հանդիպում է ունեցել խորհրդարանականների և աշխատակազմի անձնակազմի հետ։
Հանդիպման ժամանակ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է մեր ժողովրդին բաժին հասած փորձություններից, անդրադարձել օրերս Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգական պատահարին։
«Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովուրդը բազմիցս ենթարկվել է փորձությունների, կրել զրկանքներ, ապրել ողբերգություններ։
Արցախյան երեք պատերազմներում թրծված հայ ժողովուրդը այսօր ապրում է նոր համազգային ցավ ու կսկիծ։
Դեռևս չեն սպիացել 1988-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով առաջացած վերքերը։
2022թ օգոստոսի 14-ին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտորնում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարը խորացրեց հայ ազգի մշտապես մրմռացող ցավը։ Հերթական համազգային ողբերգությունը, ասես, 88-ի աղետալի դեպքերի շարունակությունն էր»,- իր խոսքում ասել է Արթուր Թովմասյանը։
Հաջորդիվ խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի օգոստոսի 16-ին ստորագրած հրամանագիրը, ըստ որի՝ ԱՀ –ում 2022թ օգոստոսի 17- 18-ը ներառյալ հայտարարվել է սուգ՝ ի հիշատակ 2022թ օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ –ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհված անձանց։
Արթուր Թովասյանը անդրադարձել է նաև «Արցախի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածին, համաձայն որի Արցախի Հանրապետության դրոշը իջեցվում է պաշտոնապես հայտարարված սգո օրերին կամ սգո արարողությունների ժամանակ՝ մինչև դրոշաձողի մեջտեղը։ Դրոշի վերևի մասում ամրացվում է սև ժապավեն, որի երկարությունը հավասարեցվում է դրոշի երկարությանը, իսկ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի համաձայն՝ պետության կողմից հայտարարված սգո օրերին գովազդի և զվարճալի հաղորդումների հեռարձակումն արգելվում է։
Ազգային ժողովի նախագահի ելույթն ամփոփվել է ՀՀ խորհրդարանականներին ուղղված ցավակցական հեռագրով, որում մասնավորապես ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո´ նախագահ պարոն Սիմոնյան,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հարգարժա´ն փոխնախագահներ, խմբակցությունների ղեկավարներ և քարտուղարներ, մշտական հանձնաժողովների նախագահներ և փոխնախագահներ, պատգամավորներ
Խորապես ցավակցում և մեր զորակցություն ենք հայտնում 2022թ․ օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ –ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը, իսկ տուժածներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում։
Կիսում ենք համահայկական ողբերգության ցավը և հավաստիացնում, որ Արցախի իշխանություններն ու արցախահայությունը մշտապես կանգնած են ձեր կողքին»։
Այնուհետև ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում զոհված անմեղ նահատակների հիշատակը։

Today, on August 17, President of the Artsakh National Assembly Artur Tovmasyan held a meeting with parliamentarians and staff in connection with the days of mourning declared in RA.
During the meeting the Head of the Parliament spoke about the trials that befell our people, referred to the tragic accident that happened in the Yerevan "Surmalu" shopping center the other day.
“At the crossroads of history, the Armenian people have repeatedly been tested, suffering losses, deprivation, experiencing tragedies.
Having gone through the three Artsakh wars, the Armenian people today are once again experiencing nationwide pain and sorrow.
The wounds from the devastating December 7, 1988 earthquake in the Republic of Armenia have not yet healed.
The August 14, 2022 accident that took place in the Yerevan shopping center "Surmanlu" intensified the incessant pain even more. Another national tragedy became, as it were, a continuation of the catastrophic events of 1988”, - Artur Tovmasyan noted in his speech.
Then the Head of the Parliament presented a decree signed by President Arayik Harutyunyan on August 16, according to which mourning is declared in the Republic from August 17 to August 18 inclusive in memory of the victims of the fire and explosion that occurred on August 14, 2022 in the territory of "Yerevan Cannery" CJSC.
Artur Tovmasyan also touched upon Article 4 of the Law "On the Flag of the Republic of Artsakh", according to which on officially declared days of mourning or during mourning ceremonies the flag of the Republic of Artsakh is flown at half-staff to the middle of the flagpole. A black ribbon is attached to the upper part of the flagpole, the length of which is equal to the length of the flag cloth, and according to Article 28 of the Law “On Television and Radio”, during the days of mourning and memory declared by the state, broadcasting of advertising and entertainment programs is prohibited.
The President of the National Assembly concluded his speech with a telegram of condolences sent to the parliamentarians of the Republic of Armenia, which, in particular, reads:
“Dear President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mr. Simonyan,
Dear Vice-Chairmen, Heads and Secretaries of Factions, Chairmen and Deputy Chairmen of Standing Committees, Deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia,
Please accept our deepest condolences to the families and relatives of those killed as a result of the fire and explosion that occurred on August 14, 2022 on the territory of "Yerevan Cannery" CJSC. We share the heavy pain of loss, and wish the victims a quick recovery.
We share the pain of the nationwide tragedy and assure you that the authorities and the Armenians of Artsakh are always by your side.”
Then, those present observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the tragedy in the "Surmalu" shopping center in Yerevan.