«ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ» ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅԱՆ
Վերջին օրերին, օգտվելով աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերից, Ադրբեջանն ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ նոր օրակարգ է թելադրում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում` ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի ապառազմականացման և Պաշտպանության բանակի կազմալուծման անհիմն պահանջներ:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը հայտարարում է․
- Խստորեն դատապարտում ենք ԼՂ-ում ամբողջական հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շարունակական խախտումներն ու Ադրբեջանի ագրեսիվ ձեռնարկումները:
- ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել ԼՂ-ից և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովվում է տեղի ինքնապաշտպանական ուժերի և սակավաթիվ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցներով։
- Արցախի բնակչության նկատմամբ շարունակաբար իրականացվող զինված հարձակումների, էթնիկ ատելության հրահրումների, հայկական մշակութային և կրոնական հուշարձանների ոչնչացման, հայաթափման ադրբեջանական քաղաքականության համապատկերում Արցախի ժողովուրդն այլընտրանք չունի, քան ձեռնարկել ինքնապաշտպանության միջոցառումներ:
- Արցախի Հանրապետությունն իրացնում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքը՝ պաշտպանելու իր ժողովրդի հիմնարար իրավունքները ադրբեջանական շարունակական և համակարգային ագրեսիայից։ Ուստի, անթույլատրելի ենք համարում Արցախի ժողովրդի անվտանգության անվերապահ երաշխավորի՝ Արցախի Պաշտպանության բանակի, կազմալուծման կամ զինաթափման որևէ պահանջ: Նման պահանջը միաժամանակ չի արտացոլում Հայտարարությամբ ստանձնած Կողմերի պարտավորությունները:
- Կարևորելով ՌԴ միջնորդական ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման և խաղաղապահ առաքելություն ստանձնելու գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի շարունակական ագրեսիվ միջամտությունները, համոզված ենք, որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ ներկայությանը միջազգայնորեն ամրագրված երաշխիքներով և հստակ գործառույթներով օժտելը օրվա հրամայականն է:
Արցախի ԶՈւ Արցախի ժողովրդի գոյաբանական նախադրյալն ու երաշխիքն է, ուստի նրա գործառնությունները սահմանափակող և իրավական կարգավիճակը վատթարացնող ցանկացած ուղղակի կամ անուղղակի միջամտություն ոչ միայն հակադարձ համեմատական է Արցախի ժողովրդի ազգային-անվտանգային շահերին, այլև ոտնձգություն է Արցախի հայկական ապագայի նկատմամբ:

THE REPUBLIC OF ARTSAKH NATIONAL ASSEMBLY
On the demand for the demilitarization of the Republic of Artsakh and the dissolution of the Defense Army
Last few days, taking advantage of geopolitical shifts, using force or threat of force Azerbaijan dictates a new agenda in the responsibility of the peacekeeping forces of the Russian Federation, presenting groundless demands for the demilitarization of Nagorno Karabakh and the disbandment of the Defense Army.
Taking into account the above, the "United Motherland" faction declares:
- We strongly condemn the systematic violations of the tripartite statement of November 9, 2020 on a complete ceasefire and the end of all hostilities in Nagorno-Karabakh as well as Azerbaijan's aggressive actions.
- RA Armed Forces units have been withdrawn from Nagorno-Karabakh and the security of the people of Artsakh is ensured by the local self-defense forces and with the help of a small number of Russian peacekeeping troops.
- The people of Artsakh have no choice but to take self-defense measures against the backdrop of continuous armed attacks against the people of Artsakh, incitement of ethnic hatred, destruction of Armenian cultural and religious monuments, and Azerbaijani policy of depopulation.
- The Republic of Artsakh realizes the inalienable right of self-defense established by the UN Charter to protect the fundamental rights of its people from the continuous and systematic aggression of Azerbaijan. Hence, we find any demand for the dissolution or disarmament of the unconditional guarantor of the security of the people of Artsakh - the Artsakh Defense Army-inacceptable. At the same time, this requirement does not reflect the obligations of the Parties assumed by the Declaration.
- Emphasizing the mediation efforts of Russia in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and assuming a peacekeeping mission, as well as taking into account the continuous aggressive interventions of the Azerbaijani side, we are convinced that endowing the Russian peacekeeping presence in Nagorno-Karabakh with internationally established guarantees and clear functions is the imperative of the day.
The Armed Forces of Artsakh is the ontological premise and guarantee of the Artsakh people, so any direct or indirect intervention limiting its operations and worsening its legal status is not only inversely proportional to the national security interests of the Artsakh people, but also an encroachment on the Armenian future of Artsakh.