Օգոստոսի 1-ից Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները դիմել են սադրիչ ռազմական գործողությունների, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ:
ԱՀ Աժ խմբակցությունները Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում են 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որը նպատակ է հետապնդում շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը և խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Ադրբեջանը Հայաստանին և Ռուսաստանին պարբերաբար մեղադրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ, այն պարագայում, երբ այդ հայտարարության գրեթե որևէ կետ չի կատարվել հենց Ադրբեջանի կողմից:
Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետևողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։ Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության լռությանը և այդ ժամանակահատվածում Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառված բոլոր հանցագործությունները չարժանացան համարժեք դատապարտման, որի պատճառով Ադրբեջանը շարունակում է ընդլայնել ագրեսիվ գործողությունների մասշտաբները։
- Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները և գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները․
- հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը
Գլուխ խոնարհելով Արցախյան ազատագրական պայքարի բոլոր զոհերի առջև՝ մեկ անգամ ևս հաստատում ենք մեր ժողովրդի ազատ և անկախ պետություն ունենալու իրավունքը՝ որպես անվտանգ ու ապահով ապրելու միակ գրավական։

STATEMENT BY THE FACTIONS
Since 1 August the armed forces of Azerbaijan resorted to provocative military actions in various sections of the line of contact between Artsakh and Azerbaijan, as a result of which there are victims and wounded.
The factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh consider Azerbaijan's repeated aggressions to be a gross violation of the November 2020 ceasefire, which aim to continue the policy of Armenophobia and spread panic in Artsakh. Azerbaijan regularly accuses Armenia and Russia of non-compliance with the November 9 trilateral agreements, while Azerbaijan itself has failed to fulfill almost any provision of that statement.
Such behavior is not new to us. Azerbaijan has always pursued a policy of ethnic cleansing and deportation, consistently violating the vital interests and rights of citizens of the Republic of Artsakh. Recent events, the fact that there are dead and wounded once again prove that peaceful coexistence within Azerbaijan is unacceptable for Artsakh. Peace is the highest value, but there is no peace under conditions of threat of force, constant violation of human rights and dignity.
During the 44-day war of 2020 we have witnessed the silence of the international community. All the crimes committed against the people of Artsakh during that period have not been properly condemned, because of which Azerbaijan continues to expand the scale of aggression.
- We call on the parliaments of various countries and all international organizations to strongly condemn Azerbaijan’s recent actions and take practical steps to prevent new crimes.
- We urge the Russian peacekeepers to carry out all the necessary actions to ensure the stability of the contact line․
Bowing our heads to all the victims of the Artsakh liberation struggle, we reaffirm the right of our people to have a free and independent state as the only guarantee of a safe and secure life.