Օգոստոսի 1-ից Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները դիմել են սադրիչ ռազմական գործողությունների, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ:
ԱՀ Աժ խմբակցությունները Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում են 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որը նպատակ է հետապնդում շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը և խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Ադրբեջանը Հայաստանին և Ռուսաստանին պարբերաբար մեղադրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ, այն պարագայում, երբ այդ հայտարարության գրեթե որևէ կետ չի կատարվել հենց Ադրբեջանի կողմից:
Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետևողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։ Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության լռությանը և այդ ժամանակահատվածում Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառված բոլոր հանցագործությունները չարժանացան համարժեք դատապարտման, որի պատճառով Ադրբեջանը շարունակում է ընդլայնել ագրեսիվ գործողությունների մասշտաբները։
- Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները և գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները․
- հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը
Գլուխ խոնարհելով Արցախյան ազատագրական պայքարի բոլոր զոհերի առջև՝ մեկ անգամ ևս հաստատում ենք մեր ժողովրդի ազատ և անկախ պետություն ունենալու իրավունքը՝ որպես անվտանգ ու ապահով ապրելու միակ գրավական։

С 1-го августа вооруженные формирования Азербайджана прибегли к провокационным военным действиям на разных участках линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном, вследствие чего у нас имеются жертвы и раненые.
Фракции НС Республики Арцах расценивают очередные посягательства Азербайджана как грубое нарушение режима прекращения огня, достигнутого 9-го ноября 2020 года, целью которого является продолжение политики армянофобии и создание панических настроений в Арцахе. Азербайджан периодически обвиняет Армению и Россию в невыполнении трехсторонних договоренностей от 9-го ноября, между тем как именно Азербайджан не выполнил почти ни один пункт этого заявления.
Это поведение не ново для нас. Азербайджан всегда проводил политику этнической чистки, насильственной депортации, последовательно нарушая жизненные интересы и права граждан Республики Арцах.
События последних дней, наличие жертв и раненых еще раз доказывают, что мирное сосуществование в составе Азербайджана для Арцаха исключено. Мир – высшая ценность, но не бывает мира под угрозой силы, при систематическом попрании прав и достоинства человека.
В ходе 44-дневной войны 2020 года мы стали свидетелями молчания со стороны международного сообщества, и в этот период ни одно преступление против народа Арцаха не удостоилось соразмерного осуждения, из-за чего Азербайджан продолжает расширять масштабы агрессивных действий.
-мы призываем парламенты различных стран и все международные организации строго осудить последние действия Азербайджана и предпринять практические шаги для предотвращения новых преступлений.
- призываем российских миротворцев осуществить все необходимые действия для обеспечения стабильности на линии соприкосновения.
Мы склоняем головы перед памятью всех жертв Арцахской освободительной борьбы и в очередной раз подтверждаем право нашего народа на свободное и независимое государство как единственную гарантию безопасной и спокойной жизни.