Հուլիսի 23-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձ է հղել Հայաստանի խորհրդարանականներին,որում մասնավորապես ասվում է․
Ողջունում եմ ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների՝ սեպտեմբերին խորհրդարան վերադառնալու և պատգամավորական աշխատանքը շարունակելու որոշումը։
Արցախի Հանրապետությունում ներքաղաքական,կուսակցային շահերին միտված օրակարգեր չկան, և մենք միասնաբար ենք հաղթահարում արտաքին և ներքին մարտահրավերները։
Տարածաշրջանում տևական խաղաղության ճանապարհը հարթ չէ, բայց համոզված եմ,որ ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանները առանձին աշխատելով չեն կարողանա հաղթահարել օրեցօր ավելացող խոչընդոտները, միայն միասնաբար գործելով հաջողություն կարձանագրենք։
Շատ բան կա խոսելու, շատ հարցեր կան միասին քննարկելու։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի բոլոր խմբակցություններին սեպտեմբերի 2-ին հրավիրում եմ Արցախ՝ Հանրապետության հռչակման 31-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու համար։ Սիրով կհյուրընկալենք բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներից կազմված պատվիրակությանը։

23-го июля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание парламентариям Армении, в котором, в частности, говорится:
Приветствую решение оппозиционных фракций НС вернуться в парламент в сентябре и продолжить депутатскую деятельность.
В Республике Арцах нет повесток, нацеленных на внутриполитические, партийные интересы, и мы совместно преодолеваем внешние и внутренние вызовы.
Путь к прочному миру в регионе не гладок, но я уверен, что парламенты Армении и Арцаха, работая по отдельности, не смогут преодолеть препятствия, увеличивающиеся изо дня в день. Только совместными усилиями мы добьемся успеха.
Нам вместе о многом предстоит поговорить и многое обсудить. Я приглашаю все фракции Национального собрания Республики Армения 2 сентября в Арцах для участия в праздничных мероприятиях, посвященных 31-й годовщине провозглашения Республики. Мы охотно примем делегацию в составе депутатов всех фракций.