Հուլիսի 20-ին ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում է կազմակերպել, որին մասնակցել են պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը, խորհրդարանի պաշտպանության,անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը: Քննարկումը վարում էր ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Օրակարգում երկու նախագիծ էր, օրենսդրական նախաձեռնությունների հեղինակը ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն է:
Հիմնավորելով «Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծի անհրաժեշտությունը՝ նախարարության պատասխանատուները շեշտել են, որ այն բխում է Արցախի Հանրապետության կրթության ոլորտում նախնական զինվորական պատրաստության նոր հայեցակարգի և ծրագրի ընդունումից, դրա հետ կապված զինղեկների և մասնագետների վերապատրաստող կրթական չափորոշիչներ, հայեցակարգեր, առարկայական ծրագրեր, արդիական մասնագիտական և մեթոդական գրականություն, ուսումնական միջոցներ, տեխնոլոգիաներ մշակող «Գիտաուսումնական կենտրոն» ստեղծելու անհրաժեշտությունից։
Նախագիծը երրորդ անգամ է քննարկվում ԱԺ գիտության,կրթության,մշակույթի,երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում:Խորհրդարանականները լրամշակման անհրաժեշտություն են տեսնում:Պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի կարծիքով էլ հարցը կարելի է կարգավորել կառավարության որոշումներով:Նա մատնանշել է, որ կոնկրետ ռազմավարության բացակայությունն է խնդիր ստեղծում :
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է պետության համար առաջնահերթ և կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով համապատասխան բուհերում սովորող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու հնարավորության սահմանմանբ: Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի նաև որակյալ կադրերի պատրաստումը և գիտության, արդյունաբերության ոլորտներում համապատասխան որակյալ մասնագետներով ապահովածությունը:
Քննարկվել են նաև օտարերկրյա ԲՈՒՀ-երում ուսանելու ռազմավարության, գիտամեթոդական կառույցների գործունեության անհրաժեշտության, դպրոցների նյութատեխնիկական բազան համալրելու հետ կապված հարցեր:
Որոշվել է խնդրո շուրջ քննարկումները առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով գործադիրի խորհրդակցություններին պատգամավորական կազմի մասնակցությունը ապահովել:

20-го июля состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, в котором приняли участие государственный министр Артак Бегларян, министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян, советник президента республики Армен Саргсян, председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян. Заседание вел председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян.
В повестку заседания было включено обсуждение двух проектов, автором законодательных инициатив является Министерство министр образования, науки, культуры и спорта.
Необходимость в принятии законопроекта «О внесении дополнений и изменения в закон "Об образовании"» обусловлена принятием новой концепции и программы по начальной военной подготовке. В связи с этим возникла необходимость разработки образовательных критериев по переподготовке военруков и специалистов, создания научно-учебного центра по разработке концепций, предметных программ, современной профессиональной и методической литературы, учебных средств, технологий.
Законопроект обсуждается на заседании профильной комиссии уже в третий раз и, по мнению парламентариев, он нуждается в доработке. По мнению депутата Метаксе Акопян, вопрос можно урегулировать решениями правительства. Она отметила, что проблема возникла из-за отсутствия конкретной стратегии.
Необходимость принятия законопроекта «О внесении изменения и дополнения в закон "О военной службе и статусе военнослужащего"» обусловлена возможностью предоставления отсрочки от призыва на обязательную военную службу гражданам, обучающимся в соответствующих вузах по специальностям, имеющим приоритетное значение для государства.
Принятие проекта позволит обеспечить также подготовку качественных кадров, и пополнение соответствующими квалифицированными специалистами в сфере образования и в отрасли промышленности.
На заседании были обсуждены также вопросы, связанные со стратегией обучения в зарубежных вузах, деятельностью научно-методических структур, оснащением материально-технической базы школ.
Было решено с целью повышения эффективности обсуждений по данной проблеме привлечь депутатов к участию в совещаниях правительства.