Հուլիսի 19-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ամերիկահայ գրող, բարերար, Վեստբրուկի քաղխորհրդի նախագահ Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթին։
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով ամերիկահայ բարերարին, շնորհավորել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և Վեստբրուկի քաղխորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
Արթուր Թովմասյանը կարևորել է «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի, մասնավորապես՝ վերջինիս կողմից կյանքի կոչված «Սեր Արցախ» ծրագրի գործունեությունը և նշել, որ 2020թ․ պատերազմից հետո Արցախում ծնունդների զգալի աճ է գրանցվել։
Աննա Թերքոթը նախ՝ շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ապա՝ ընդգծել․ «Իմ նշանաբանն է պաշտպանել Արցախը։ «Սեր Արցախ» բարեգործական ծրագրի իրագործման հիմնական նպատակն էր՝ հիշեցնել Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, որ Արցախը կա, ապրում է և պետք է աջակցել Արցախում ծնվող յուրաքանչյուր երեխայի։ Սփյուռքում անտեղյակ են Արցախում տիրող իրավիճակից և հուսով եմ՝ իմ ծրագրերով և այցով կարող եմ որոշակի գնահատական տալ»:
Նա շեշտել է, որ «Սեր Արցախ» ծրագրի շրջանակներում Արցախի նորածիններին և նրանց մայրերին տրամադրվող նվեր-արկղի պարունակությունը հավաքվում և փաթեթավորվում է Հայաստանում և Արցախում․ ծրագիրը, ըստ շահառուների արտահայտած կարծիքի, հաջողված է։
Հանդիպմանը, որին ներկա էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը և ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Բելլա Լալայանը, անդրադարձ է կատարվել Արցախի անվտանգային հարցերին և բռնի տեղահանված արցախցիների բնակարանային խնդիրների լուծմանը։
Արթուր Թովմասյանը հավաստիացրել է, որ եռամիասնությամբ և համազգային օրակարգի ձևավորմամբ միայն նոր հաջողություններ կարձանագրենք։
ԱԺ նախագահը հուշանվերներ է հանձնել Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթին և հաջողություններ մաղթել հայրենանվեր աշխատանքում։

19-го июля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял американскую писательницу армянского происхождения, благотворителя, председателя городского совета Вэстбрука Анну Аствацатурян-Теркотт.
Приветствуя писательницу, руководитель парламента поздравил ее с получением гражданства Республики Армения и избранием председателем городского совета Вэстбрука.
Артур Товмасян подчеркнул важность деятельности фонда "Анна Аствацатурян", указав, в частности, на осуществленную фондом благотворительную программу "Арцах-любовь моя".
В свою очередь Анна Теркотт выразила благодарность за прием, отметив: «Мой девиз - защищать Арцах. Основная цель реализации благотворительной программы "Арцах-любовь моя" - напомнить нашим соотечественникам из Диаспоры, что Арцах живет и нужно оказывать содействие всем детям, рождающимся в Арцахе. В Диаспоре не информированы о ситуации в Арцахе, и я надеюсь, что своими программами и визитом я смогу дать определенную оценку».
Она подчеркнула, что предоставляемые в рамках программы "Арцах-любовь моя" подарочные наборы новорожденным детям Арцаха и их матерям собираются и упаковываются в Армении и Арцахе. Программа, по мнению бенефициаров, успешная.
В ходе встречи, на которой присутствовали председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян и главный советник председателя НС Белла Лалаян, собеседники коснулись также вопросов безопасности и жилищных проблем насильственно перемещенных арцахцев.
Артур Товмасян заверил, что лишь благодаря триединству Армения-Арцах-Диаспора и формированием общенациональной повестки можно добиться новых успехов.
Председатель парламента передал Анне Аствацатурян-Теркотт сувениры и пожелал успехов в деятельности.