Հուլիսի 1-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է «Ապրելու ձայնը» խորագրով գրական- մշակութային օրերի մասնակիցներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը կարևորել է ստեղծագործող մարդկանց դերը հանրության մեջ առողջ մտածելակերպ ձևավորելու, մարդու գեղագիտական ճաշակի վրա ներազդելու, նաև՝ պատմությունը վավերականացնելու տեսանկյունից: Նա գրողների ստեղծագործ աշխատանքը համեմատեց մեղուների ու շինարարների ժրաջան ու կառուցող աշխատանքի հետ։
Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է արցախցու դիմադրողական ուժը հզորացնելու անհրաժեշտության մասին՝ այդ տեսանկյունից ընդգծելով Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, գրական-մշակութային կամուրջների ստեղծման կարևորությունը:
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության արցախյան գրասենյակի պատասխանատու Հերմինե Ավագյանը, ով «Ապրելու ձայնը» գրական–մշակութային օրերի կազմակերպիչներից է, շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար ու նշել նման միջոցառումների շարունակականության կարևորությունը:
Հանդիպումն ընթացել է ազատ ընթացակարգով, Հայաստանից ժամանած գրողներն ու գրականագետները հարցեր են ուղղել խորհրդարանի ղեկավարին ու խոսել Արցախը համազգային մշակութային կենտրոն դարձնելու հնարավորության մասին:

July 1, the President of the Artsakh NA, Artur Tovmasyan, received the participants of the literary and cultural days entitled "Voice of Living".
Welcoming the guests, Artur Tovmasyan highlighted the role of creative people in forming a healthy mindset in society, influencing people's aesthetic taste, and validating history. He compared the creative work of writers with the hard and constructive work of bees and builders.
The Head of the National Assembly spoke on the need to strengthen the resistance of the people of Artsakh and, from this point of view, to emphasize the importance of strengthening Artsakh-Armenia-Diaspora ties, to create literary and cultural bridges.
Hermine Avagyan, head of the Artsakh office of the All-National Armenian Educational and Cultural Union, who is one of the organizers of the "Voice of Living" literary-cultural days, thanked for the meeting and noted the importance of the continuation of such events.
It was an open-ended meeting: the writers and literary critics from Armenia asked questions to the Head of Parliament talked about the possibility of turning Artsakh into a national cultural center.