Հուլիսի 1-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է «Ապրելու ձայնը» խորագրով գրական- մշակութային օրերի մասնակիցներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը կարևորել է ստեղծագործող մարդկանց դերը հանրության մեջ առողջ մտածելակերպ ձևավորելու, մարդու գեղագիտական ճաշակի վրա ներազդելու, նաև՝ պատմությունը վավերականացնելու տեսանկյունից: Նա գրողների ստեղծագործ աշխատանքը համեմատեց մեղուների ու շինարարների ժրաջան ու կառուցող աշխատանքի հետ։
Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է արցախցու դիմադրողական ուժը հզորացնելու անհրաժեշտության մասին՝ այդ տեսանկյունից ընդգծելով Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, գրական-մշակութային կամուրջների ստեղծման կարևորությունը:
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության արցախյան գրասենյակի պատասխանատու Հերմինե Ավագյանը, ով «Ապրելու ձայնը» գրական–մշակութային օրերի կազմակերպիչներից է, շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար ու նշել նման միջոցառումների շարունակականության կարևորությունը:
Հանդիպումն ընթացել է ազատ ընթացակարգով, Հայաստանից ժամանած գրողներն ու գրականագետները հարցեր են ուղղել խորհրդարանի ղեկավարին ու խոսել Արցախը համազգային մշակութային կենտրոն դարձնելու հնարավորության մասին:

1-го июля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял участников литературно-культурного проекта "Голос жизни".
Приветствуя гостей, Артур Товмасян указал на важную роль творческих людей с точки зрения формирования здорового образа мышления в обществе, влияния на эстетический вкус человека. Творческую работу писателей он сравнил с усердной и созидательной работой пчёл и строителей.
В своем слове председатель Национального собрания подчеркнул важность укрепления связей Арцах-Армения-Диаспора, создания литературно-культурных "мостов".
Директор Арцахского офиса Армянского образовательно-культурного союза "Амазгаин", организатор литературно-культурного проекта "Голос жизни" Эрмине Авагян выразила благодарность за проведение встречи и отметила важность продолжения подобных мероприятий.
Встреча прошла в свободном режиме, прибывшие из Армении писатели и литературоведы задали вопросы руководителю парламента и коснулись возможности превращения Арцаха в общенациональный культурный центр.