Հունիսի 30-ին գումարվել է ԱՀ ԱԺ 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի ամփոփիչ նիստը։
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կազմում տեղի ունեցած փոփոխության մասին․ խմբակցության ղեկավար է ընտրվել Մարսել Պետրոսյանը։
Օրակարգում այլ հարցերի հետ նախատեսված էր նաև ԱՀ նախագահի 2021 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի ընթացքի, արդյունքների և 2022 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումը:
Արայիկ Հարությունյանը 2021 թվականը որակել է բարդ տարի՝ անվտանգային, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական առումներով: Տարաբնույթ ծրագրերը ուղղված էին մարտահրավերները հաղթահարելուն:
2021 թվականը պատերազմի հետևանքների վերացման ու բնականոն կյանքի վերադարձի տարի էր: Այդ ջանքերում նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների աջակցությունը:
Արտաքին քաղաքական վեկտորը նույնն է։
«Մեր նպատակը միանշանակ է և դիրքորոշումն անփոփոխ՝ հասնել անկախության միջազգային ճանաչման՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ ու անսահմանափակ իրացման ու ճանաչման միջոցով: Հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, սակայն, Ադրբեջանի կազմում ցանկացած կարգավիճակ անընդունելի է», - ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Անվտանգության հիմնական ջանքերի ուղղություններն են՝
• պաշտպանության սեփական համակարգի շարունակական բարելավում՝ շփման գծի ողջ երկայնքով պաշտպանական նոր ամրությունների ու մեխանիզմների ձևավորում, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ պաշտպանության ողջ համակարգում,
• Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հետ պատշաճ հաղորդակցության ապահովում,
• որոշակի աշխատանքներ նաև քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի բարելավման ուղղությամբ։
Նախագահը մեծապես կարևորել է Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների ապահովման հարցում ռուսական կողմի ստանձնած պարտավորությունների պատշաճ իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների առկայությունը:
Այնուհետև անդրադարձ է եղել սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշներին ու տարբեր ոլորտներում իրականացված ծրագրերին:
Նախագահի ելույթից հետո հարցադրումներով հանդես են եկել պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանը,Դավիթ Գալստյանը,Վահրամ Բալայանը, Արամ Գրիգորյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը: Հարցադրումներն անվտանգային խնդիրների, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի դրույթների, Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի փոփոխության, ենթակառուցվածքների ու զբոսաշրջության զարգացման, տեղահանվածների բնակարանային խնդիրների լուծման վերջնաժամկետի վերաբերյալ էին:
Անդրադառնալով Արցախը Հայաստանին կապող նոր ճանապարհի կառուցմանը՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այն ավելի անվտանգ է լինելու քան գործողը: Նախագահը զգացմունքայնությունից վեր կանգնելու կոչ է արել, նամանավանդ երբ խոսքը անվտանգային հարցերին է վերաբերվում:
Պատասխանելով ենթակառուցվածքների մասին հարցին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կառուցվող խոշոր հիդրոէլեկտրոկայանը լուծելու է էլեկտրաէներգիայի հետ կապված հարցերը: Իսկ որպես բնակարանային հարցի լուծման վերջնաժամկետ նշվել է 2024 թվականի նոյեմբերը:
Օրակարգի հաջորդ հարցը ԱՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը։ 2021թ պետբյուջեի կատարողականը եկամուտների գծով կազմել է 175,548,283 մլն ՀՀ դրամ, ծախսերի գծով՝ 224,158,518 մլն ՀՀ դրամ, պակասուրդը՝ 48, 610,235 մլն ՀՀ դրամ։
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի եզրահանգումը 2021թ․ բյուջեի կատարման վերաբերյալ դրական էր։
Լսելով գլխադասային հանձնաժողովների և խմբակցությունների արտահայտած տեսակետները՝ խորհրդարանը 25 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է 2021թ բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։
Ընդմիջումից հետո 15 պատգամավորներ 22 հարց են ուղղել Հանրապետության նախագահին և Կառավարության անդամներին։ Բարձրացրած հարցերը վերաբերում էին էներգետիկ և պարենային անվտանգությանը, արտաքին քաղաքականությանը, միջպետական այլընտրանքային ճանապարհին, վարկերի և նյութական վնասների փոխհատուցմանը և այլն։
Հաջորդիվ խորհրդարանն անցել է օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկմանը։ Ներկայացված բոլոր նախաձեռնությունները գլխադասային հանձնաժողովների կողմից նախապես արժանացել էին դրական եզրակացության։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը 28 կողմ ձայնով, «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» և կից օրենքների փաթեթը 25 կողմ ձայնով, իսկ «Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը 1-ին ընթերցմամբ 30 կողմ ձայնով արժանացել են խորհրդարանի հավանությանը։
27 կողմ ձայնով խորհրդարանն ընդունել է «Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող մարմնի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
«Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերին և «Շահութահարկի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Առևտրի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթին խորհրդարանը քվեարկել է 27 կողմ ձայնով։
Պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը և Սեյրան Հայրապետյանը։
Վերջում ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է ԱԺ 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի աշխատանքների ավարտի մասին։

30-го июня состоялось заключительное заседание 5-ой сессии Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва.
На заседании присутствовал 31 депутат.
В начале заседания председатель НС Артур Товмасян объявил об изменении в составе фракции "Единая родина": руководителем фракции избран Марсель Петросян.
В числе вопросов повестки заседания было намечено также сообщение президента Республики о ходе, итогах программы мероприятий деятельности за 2021 год, о программе мероприятий деятельности на 2022 год.
Араик Арутюнян охарактеризовал 2021 год как сложный с точки зрения обеспечения безопасности, в политическом и социально-экономическом аспектах.
Различные программы были направлены на преодоление вызовов. 2021 год можно назвать годом ликвидации последствий войны и возвращения к нормальной жизни. В этом контексте президент высоко оценил содействие наших соотечественников из Республики Армения и Диаспоры.
Внешнеполитический вектор остался прежним.
"Наша цель однозначна, а позиция неизменна - добиться международного признания независимости посредством безоговорочной и неограниченной реализации и признания права народа Арцаха на самоопределение. Конфликт должен быть урегулирован мирным путем, однако любой статус в составе Азербайджана неприемлем", - отметил Араик Арутюнян.
Основными направлениями обеспечения безопасности являются:
• систематическое улучшение собственной системы обороны, формирование новых оборонительных укреплений и механизмов по всей протяженности линии соприкосновения, институциональные реформы во всей системе обороны
• обеспечение надлежащей коммуникации с миротворческим контингентом Российской Федерации
• определенные работы в направлении улучшения гражданской обороны.
Президент отметил важность наличия условий, необходимых для надлежащего выполнения обязанностей, взятых российской стороной в вопросе обеспечения гарантий безопасности народа Арцаха.
Затем Араик Аруюнян коснулся социально-экономических показателей и программ, осуществленных в разных сферах.
После речи президента вопросы озвучили депутаты Метаксе Акопян, Давид Галстян, Ваграм Балаян, Арам Григорян и Гегам Степанян. Вопросы касались проблем безопасности, положений соглашения от 9-го ноября 2020 года, смены американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, развития инфраструктур и туризма, окончательного срока решения жилищных проблем перемещенных лиц.
Коснувшись строительства новой дороги, связывающей Арцах и Армению, Араик Арутюнян отметил, что она будет более безопасной, чем действующая. Президент призвал не поддаваться эмоциям, тем более, когда речь идет о вопросах безопасности.
Отвечая на вопрос об инфраструктурах, Араик Арутюнян сообщил, что строительство крупной гидроэлектростанции нацелено на решение вопросов электроснабжения. Окончательным сроком решения жилищных проблем президент назвал ноябрь 2024 года.
В повестку заседания также был включен годовой отчет об исполнении госбюджета за 2021 год, который представил министр финансов Ваграм Багдасарян. По части доходов отчет об исполнении госбюджета за 2021 год составил 175,548,283 млн драмов, по части расходов - 224,158,518 драмов, дефицит составил 48, 610,235 драмов.
Аудиторская палата вынесла положительное заключение отчету об исполнении бюджета за 2021 год.
В ходе заседания соотношением голосов 25-"за", 4-"против" парламент утвердил годовой отчет об исполнении госбюджета за 2021 год.
После перерыва 15 депутатов задали 22 вопроса президенту Республики и членам правительства. Вопросы касались энергетической и продовольственной безопасности, внешней политики, строительства межгосударственной альтернативной дороги, компенсации кредитов и материального ущерба и других вопросов.
Затем парламент перешел к рассмотрению законодательных инициатив. Профильные комиссии вынесли положительное заключение по всем представленным инициативам.
Парламент одобрил законопроекты «О внесении дополнений в закон "Регламент Национального собрания"» (28 голосов "за"), "О внесении дополнения и изменений в Гражданский кодекс" и пакет смежных законов (25 голосов "за"), законопроект "О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс" и пакет смежных законопроектов (в 1-ом чтении, 30-ю голосами "за").
Соотношением голосов 27 "за" парламент принял законопроект «О внесении изменений в закон "Об органе, регулирующем общественные услуги и экономическую конкуренцию"».
Законопроекты «О внесении дополнений и изменений в закон "Об обеспечении единства измерений"», «О внесении изменений и дополнений в закон "Об утверждении дисциплинарного свода полиции Республики Арцах"», «О внесении дополнений и изменений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» и пакет законопроектов «О внесении дополнений в закон "О налоге на прибыль"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоге на торговлю"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О фиксированных платежах"» парламент одобрил соотношением голосов 27 "за".
С депутатскими заявлениями выступили депутаты Гагик Багунц и Сейран Айрапетян.
В завершение заседания председатель НС Артур Товмасян объявил о завершении 5-ой сессии Национального собрания 7-го созыва.