Հունիսի 29-ին ԱՀ Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին և փորձագետների:
Հունիսի 22-ին Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը տարածել էր հայտարարություն, ըստ որի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը Ադրբեջանից: Այդ կապակցությամբ են փորձագետները Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի հրավերով Արցախում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը կարևորել է արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպումները։
«Իհարկե մենք տեղյակ ենք Կոսովոյի հետ կապված ՄԱԿ-ի դիրքորոշմանը, դատարանը համապատասխան վճիռ է կայացրել՝ սահմանելով ընդհանրական և իրավական եզրույթներ,որոնցից ամենակարևորն այն է, որ երբ որևէ տարածք, իր բնակչության կամքով, առանձնանում է պետությունից, համաձայն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, կենտրոնական իշխանությունից թույտվություն ստանալու անհրաժեշտություն չի պահանջվում:
Վերջերս նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վկայակոչեց ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի նախադեպային որոշումը Կոսովոյի մասով և հայտարարեց, որ Ռուսաստանը նույնպես իրավասու է ճանաչելու Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունները:
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ փաստերը՝ հետաքրքրություն առաջացավ հրավիրել ձեզ Ստեփանակերտ և քննարկումներ կազմակերպել այդ թեմայով»,-ասել է Արթուր Թովմասյանը՝ կարևորելով հրավիրվածների փորձագիտական կարծիքը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել հրավերի համար ու համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:
Հանդիպմանը, որին ներկա էին խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարները, քննարկվել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի ղեկավարները ողջունել են համահայկական հարթակ ձևավորելու գաղափարը ու առաջարկել են վերանայել գործող օրակարգերը աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին համահունչ:

29-го июня в Национальном собрании Республики Арцах приняли председателя Демократической партии Армении и экспертов.
22-го июня Демократическая партия Армении выступила с заявлением, согласно которому Международный суд ООН признал независимость НКР от Азербайджана. В этой связи эксперты по приглашению Артура Товмасяна прибыли в Арцах.
Приветствуя гостей, Артур Товмасян отметил важность встреч с внепарламентскими силами.
"Безусловно, нам известна позиция ООН относительно Косово, суд вынес соответствующее решение, определив обобщенные правовые термины, самый важный из которых состоит в том, что когда какая-то территория по волеизъявлению ее населения отделяется от государства, согласно Уставу ООН, необходимости в получении разрешения центральной власти нет.
Недавно президент РФ Владимир Путин, ссылаясь на прецедентное решение Международного суда ООН по Косово, заявил, что Россия также компетентна признать независимость Донецкой и Луганской Республик.
Учитывая вышеуказанные факты, возник интерес пригласить вас в Степанакерт и организовать обсуждения на эту тему", - отметил Артур Товмасян.
Гости поблагодарили за приглашение и выразили готовность к сотрудничеству.
В ходе встречи, на которой присутствовали руководители фракций парламента, были обсуждены вопросы, касающиеся внешнеполитических вызовов.
Руководители парламентских политических сил поприветствовали идею сформировать общеармянскую платформу и предложили пересмотреть имеющуюся повестку в соответствии с геополитическими изменениями.