Հունիսի 29-ին ԱՀ Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին և փորձագետների:
Հունիսի 22-ին Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը տարածել էր հայտարարություն, ըստ որի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը Ադրբեջանից: Այդ կապակցությամբ են փորձագետները Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի հրավերով Արցախում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը կարևորել է արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպումները։
«Իհարկե մենք տեղյակ ենք Կոսովոյի հետ կապված ՄԱԿ-ի դիրքորոշմանը, դատարանը համապատասխան վճիռ է կայացրել՝ սահմանելով ընդհանրական և իրավական եզրույթներ,որոնցից ամենակարևորն այն է, որ երբ որևէ տարածք, իր բնակչության կամքով, առանձնանում է պետությունից, համաձայն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, կենտրոնական իշխանությունից թույտվություն ստանալու անհրաժեշտություն չի պահանջվում:
Վերջերս նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վկայակոչեց ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի նախադեպային որոշումը Կոսովոյի մասով և հայտարարեց, որ Ռուսաստանը նույնպես իրավասու է ճանաչելու Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունները:
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ փաստերը՝ հետաքրքրություն առաջացավ հրավիրել ձեզ Ստեփանակերտ և քննարկումներ կազմակերպել այդ թեմայով»,-ասել է Արթուր Թովմասյանը՝ կարևորելով հրավիրվածների փորձագիտական կարծիքը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել հրավերի համար ու համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:
Հանդիպմանը, որին ներկա էին խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարները, քննարկվել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի ղեկավարները ողջունել են համահայկական հարթակ ձևավորելու գաղափարը ու առաջարկել են վերանայել գործող օրակարգերը աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին համահունչ:

June 29, the Chairman of the Democratic Party of Armenia, Aram Sargsyan and experts were hosted in the National Assembly of the Republic of Artsakh.
June 22, the Democratic Party of Armenia issued a statement according to which the UN International Court of Justice recognized the independence of NKR from Azerbaijan. In this regard, the experts were invited to Artsakh by the Head of the National Assembly, Artur Tovmasyan.
Welcoming the guests, Artur Tovmasyan highlighted the meetings with the extra-parliamentary forces.
"Of course we are aware of the UN position on Kosovo; the court made a relevant decision defining general legal terms, the most important of which is that when any area, by the will of its population, separates from the state, then according to the UN Charter, no need to obtain a permit from the central government.
Of course we are aware of the UN position on Kosovo; the court has made a relevant decision, lits people, separates from the state, according to the UN Charter, it is not necessary to obtain permission from the central government.
Recently, Russian President Vladimir Putin also referred to the precedent of the UN International Court of Justice in Kosovo. He stated that Russia also has the right to recognize the Donetsk and Lugansk republics.
Taking into account the above facts we were interested in inviting you to Stepanakert and organizing discussions on that topic, "said Artur Tovmasyan using the expert opinion of the invited guests.
The guests thanked for the invitation and expressed readiness to cooperate.
At the meeting, which was attended by the heads of the parliamentary factions, issues related to foreign policy challenges were discussed.
The leaders of the political forces represented in the parliament welcomed the idea of forming a pan-Armenian platform and suggested revising the existing agendas in line with geopolitical changes.