Հունիսի 27-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ է հրավիրվել:
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի 2021 թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդմամբ հանդես է եկել պալատի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը:
Հաղորդումը բաղկացած է 3 մասից, առաջինը և երկրորդը բյուջեի հաշվետվությունների վերաբերյալ է, երրորդը՝ ստուգումների արդյունքների վերլուծությունն է: Ընդգրկվել են 2018-2021 թթ բյուջետային տարիները, իրականացվել են 4 ծրագրեր, կազմվել է 25 հաշվետվություն: Ավելի քան 40 մլն դրամի խեղաթյուրում, ավելի քան 103 մլն-ի անհամապատասխանություն են հայտնաբերել: Դրանց մեծ մասը ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանն է առնչվել:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը: Օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նոր ստեղծված պետական կառավարման մարմիններում պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման գործակիցների սահմանման անհրաժեշտությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման նոր գործակիցներ սահմանել ԱՀ պետական վերահսկողական ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց համար՝ նրանց վարձատրությունը համապատասխանեցնելով ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի համակարգում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վարձատրությանը:
Առաջարկվում է նաև ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման ու ջրային կոմիտեների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վարձատրությունն իրականացնել պետական կառավարման այլ մարմիններում սահմանված պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման գործակիցներին համապատասխան:
«Շահութահարկի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Առևտրի հարկի մասին» և «Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինափաթեթը ներկայացրել է ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:
Օրենքների նախագծերի փաթեթի ներկայացումը պայմանավորված է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ոլորտի մի շարք գործունեության տեսակների համար հարկման պարզեցված համակարգի ներդրման, ինչպես նաև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնաս կրած՝ պետական աջակցության ծրագրում ներառված հարկ վճարողների շահութահարկով հարկման հետ կապված հարցերի կանոնակարգման անհրաժեշտությամբ:

June 27, a sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was convened.
The President of the Chamber Tigran Tsatryan made an annual report on the activities of the Republic of Artsakh Audit Chamber 2021.
The report consists of 3 parts, the first and the second are about the budget reports, the third is the analysis of inspection results. The 2018-2021 budget years were included, 4 programs were implemented, 25 reports were prepared. Distortion of more than 40 million drams, more than 103 million discrepancies were found.
The draft law "On Making Addenda and Amendments to the Law “On Remuneration of Public Officials”" was submitted by the Minister of Finance and Economy of the Republic of Artsakh, Vahram Baghdasaryan. The need for the adoption of the law is conditioned by the need to set the coefficients for calculating the official rates of state officials in the newly established public administration bodies.
The draft proposes to set new coefficients for calculating official rates for high-ranking officials of the State Control Service of the Republic of Artsakh, matching their salaries to the ones of high-ranking officials in the system of the Republic of Artsakh State Revenue Committee.
It is proposed to pay high-ranking officials of the State Cadaster, State Property Management and Water Committees of the Republic of Artsakh in accordance with the coefficients for calculating official rates established in other public administration bodies.
The drafts "On Making Amendments to the Law "On Profit Tax"", "Amendments and Additions to the laws "On Trade Tax"" and "On Presumptive Payments" was presented by the Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Artsakh, David Poghosyan.
The introduction of the package of draft laws is conditioned by the introduction of a simplified taxation system for a number of activities in the field of small and medium enterprises as well as the damage caused by the hostilities unleashed against the Artsakh Republic on September 27, 2020. The need to regulate tax-related issues of taxpayers included in the state support program.