Հունիսի 27-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ է հրավիրվել:
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի 2021 թ. գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդմամբ հանդես է եկել պալատի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը:
Հաղորդումը բաղկացած է 3 մասից, առաջինը և երկրորդը բյուջեի հաշվետվությունների վերաբերյալ է, երրորդը՝ ստուգումների արդյունքների վերլուծությունն է: Ընդգրկվել են 2018-2021 թթ բյուջետային տարիները, իրականացվել են 4 ծրագրեր, կազմվել է 25 հաշվետվություն: Ավելի քան 40 մլն դրամի խեղաթյուրում, ավելի քան 103 մլն-ի անհամապատասխանություն են հայտնաբերել: Դրանց մեծ մասը ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանն է առնչվել:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը: Օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նոր ստեղծված պետական կառավարման մարմիններում պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման գործակիցների սահմանման անհրաժեշտությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման նոր գործակիցներ սահմանել ԱՀ պետական վերահսկողական ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց համար՝ նրանց վարձատրությունը համապատասխանեցնելով ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի համակարգում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վարձատրությանը:
Առաջարկվում է նաև ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման ու ջրային կոմիտեների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վարձատրությունն իրականացնել պետական կառավարման այլ մարմիններում սահմանված պաշտոնային դրույքաչափերի հաշվարկման գործակիցներին համապատասխան:
«Շահութահարկի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Առևտրի հարկի մասին» և «Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինափաթեթը ներկայացրել է ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:
Օրենքների նախագծերի փաթեթի ներկայացումը պայմանավորված է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ոլորտի մի շարք գործունեության տեսակների համար հարկման պարզեցված համակարգի ներդրման, ինչպես նաև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնաս կրած՝ պետական աջակցության ծրագրում ներառված հարկ վճարողների շահութահարկով հարկման հետ կապված հարցերի կանոնակարգման անհրաժեշտությամբ:

27-го июня состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
С годовым сообщением о деятельности Аудиторской палаты за 2021 год выступил председатель палаты Тигран Цатурян.
Сообщение состоит из трех частей: первая и вторая части касаются бюджетных отчетов, третья - анализа итогов проверок.
В сообщение были включены 2018-2021 бюджетные годы, осуществлены 4 программы, составлено 25 отчетов. Были обнаружены искажения на сумму 40 млн драмов и несоответствия на сумму 103 млн драмов. Большая часть касалась деятельности Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Арцах.
Законопроект «О внесении дополнений и изменений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» представил министр финансов и экономики Ваграм Багдасарян. Принятие закона обусловлено необходимостью установления коэффициентов для расчета должностных окладов лиц, занимающих государственные должности в недавно созданных органах государственного управления.
Согласно проекту, предлагается учредить новые коэффициенты для расчета должностных окладов высокопоставленных должностных лиц Службы государственного надзора Республики Арцах, приведя оплату их труда в соответствие с оплатой труда высокопоставленных должностных лиц системы Комитета государственных доходов Республики Арцах.
Предлагается также осуществить оплату труда высокопоставленных должностных лиц Комитета кадастра и управления государственным имуществом и Водного комитета в соответствии с коэффициентами для расчета должностных окладов, установленных в других органах государственного управления.
Председатель Комитета государственных доходов Республики Арцах Давид Погосян представил пакет проектов законов «О внесении дополнений в закон "О налоге на прибыль", «О внесении изменений и дополнений в законы "О налоге на торговлю" и "О фиксированных платежах"».
Принятие пакета законопроектов обусловлено необходимостью внедрения упрощенной системы налогооблажения для ряда видов деятельности малого и среднего бизнеса, а также регламентирования вопросов, связанных с налогооблажением налогом на прибыль для налогоплательщиков, понесших ущерб вследствие развязанных против Республики Арцах 27-го сентября 2020 года военных действий и включенных в программу государственного содействия.