Հունիսի 24-ին ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները կազմակերպել են համատեղ քննարկում։
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովի նախորդ նիստում առաջարկվել էր ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «« Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը լրամշակման նպատակով հետ վերադարձնել։
Այսօրվա համատեղ քննարկման արդյունքում որոշվել է ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը թողնել լրամշակման փուլում, իսկ «« Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը քննարկել գլխադասային՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովի հերթական նիստում։

24-го июня постоянные комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка организовали совместное обсуждение.
На предыдущем заседании комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта было предложено вернуть законопроекты «О внесении дополнений и изменений в закон "Об образовании"» и «О внесении изменения и дополнения в закон "О военной службе и статусе военнослужащего"» на доработку.
На сегодняшнем совместном обсуждении было решено оставить проект закона «"О внесении дополнений и изменений в закон "Об образовании"» на этапе доработки, а законопроект «О внесении изменения и дополнения изменений в закон "О военной службе и статусе военнослужащего"» рассмотреть на очередном заседании профильной комиссии - комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
На обсуждении присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян и советник президента Республики Арцах Армен Саркисян.