Այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱՀ խորհրդարանում պարգևատրման արարողություն էր։
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը սոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առթիվ Ազգային ժողովի պատվոգրով պարգևատրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության երկարամյա գործունեություն ծավալած և նշանակալի ավանդ ունեցող մի խումբ աշխատողների։
Արարողությանը ներկա էին ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը, ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը։
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան 3 պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը։
Նախքան պարգևատրման արարողությանն անցնելը՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է սոցիալական աշխատողներին ՝ մասնագիտական օրվա առթիվ, որում մասնավորապես ասել է․
«Հարգելի՛ ներկաներ
Նախ թույլ տվեք ուշացումով շնորհավորել բոլորիդ՝ սոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առթիվ: Արցախի սոցիալական պաշտպանության ոլորտն արդեն 91 տարվա անցած ճանապարհ ունի: Եվ մեր Հայրենիքի համար դժվար ու ճակատագրական բոլոր փուլերում կրել է հանրության սոցիալական պաշտպանվածության ապահովման ծանր պարտականությունը:
Այդ աշխատանքներն մերօրեական իրականության ընթացքում ավելի ակնառու դարձան հատկապես 44-օրյա պատերազմի օրերին և դրանից հետո. արցախահայության սոցիալական և հոգեբանական դժվարությունները հաղթահարելու ճանապարհին:
Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից համակարգի աշխատակիցները կարողացել են արագ ինքնակազմակերպվել՝ իրականացնելով անհրաժեշտ միջոցառումներ և թույլ չտալով, որ կաթվածահար լինի ոլորտի աշխատանքը:
Այդ ջանադիր գործունեությունն առայսօր շարունակվում և տեսանելի է բոլորիս. հետպատերազմական ժամանակաշրջանն աշխատանքի նոր որակներ և հմտությունների կանոններ է պահանջում, որոնք, դո՛ւք, սոցիալական համակարգի սիրելի՛ աշխատակիցներ, ձեռք բերել և պատվով կիրառում եք ձեր ամենօրյա նվիրված և պատասխանատու աշխատանքի ընթացքում:
Հարգելի՛ ներկաներ,
Այսօրվա պարգևատրման արարողությունը նաև հնարավորություն է՝ հնչեցնելու հիացմունքի և շնորհակալական խոսքեր այն գործի նկատմամբ, որը, ցավոք, շատ հաճախ, մնում է դեռևս չլուծված հարցերի ստվերում:
Պարգևատրվում են համակարգում երկարամյա գործունեություն ծավալած և նշանակալի ավանդ ունեցող մի խումբ աշխատակիցներ, բայց շնորհակալության խոսքս ուղղված է յուրաքանչյուրին, բոլոր նրանց, ովքեր սրտացավությամբ և գիտակացաբար ամեն օրը նվիրում են հանրության սոցիալական տարբեր խավերի հոգսերը թեթևացնելուն և խոցելի խմբերին լիարժեք ինքնադրսևորվելու նոր հնարավորությունների ընձեռմանը:
Ուզում եմ վստահեցնել, որ Արցախի օրենսդիր դաշտի ներկայացուցիչները պատրաստ են համագործակցել և աջակցություն ցուցաբերել բոլոր այն ծրագրերի իրականացման ընթացքում, որոնք պիտի բարձրացնեն մեր հայրենակիցների սոցիալական ապահովության և պաշտպանվածության մակարդակը: Այդ գործընթացում դուք աշխատաոճի նոր հայտ եք ներկայացրել՝ կառույցը վերանվանելով սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության, ինչը հուսով եմ, նշանակում է, որ այսուհետ իրականացվող քաղաքականությունը մեր երկիրը պիտի տանի սոցիալապես զարգացած և ինքնաբավ քաղաքացու երկիր դառնալու ճանապարհով:
Հաջողություններ եմ մաղթում ձեզ բոլոր ձեռնարկումներում և առաջիկա անելիքների ընթացքում»:
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի և վերաբերունքի համար և համոզմունք հայտնել, որ փոխգործակցության շրջանակներում ոլորտի թերացումները կշտկվեն և սոցիալական դաշտում անելիքները ավելի տեսանելի կդառնան՝ ի նպաստ Արցախի ժողովրդի։

Сегодня, 24-го июня, в парламенте Республики Арцах состоялась церемония награждения.
По случаю профессионального праздника социального работника председатель НС Артур Товмасян наградил группу работников грамотами Национального собрания за значительный вклад и многолетнюю деятельность в министерстве социального развития и миграции.
На церемонии присутствовали министр социального развития и миграции Армине Петросян и председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян.
Присутствующие почтили минутой молчания память воинов, погибших в трех арцахских войнах.
В своей речи руководитель парламента поздравил социальных работников с профессиональным праздником:
"Уважаемые присутствующие,
Позвольте с опозданием поздравить всех вас с Днем социального работника. Сфера социальной защиты Арцаха насчитывает 91-летнюю историю. В судьбоносные для нашей родины моменты на различных этапах вы несли тяжелое бремя обеспечения социальной защиты населения.Эта работа была особенно заметна в дни 44-дневной войны и в послевоенное время - на пути к преодолению социальных и психологических проблем армян Арцаха.
С первого дня войны сотрудники сферы сумели быстро самоорганизоваться, осуществить необходимые мероприятия, чтобы не парализовать работу сферы.
Эта усердная работа продолжается по сей день, и мы все ее очевидцы: послевоенный период требует новых качеств и навыков работы, которые вы, дорогие сотрудники социальной сферы, приобрели и с честью применяете в вашей повседневной ответственной работе.
Сегодняшняя церемония награждения - возможность выразить восхищение и слова благодарности тому делу, которое, к сожалению, очень часто остается в тени пока еще не решенных вопросов.
Награждается группа сотрудников, осуществляющих многолетнюю деятельность в системе и вносящих значительный вклад в развитие сферы, но хочется выразить слова благодарности всем тем, кто осознанно каждый свой день посвящает облегчению забот различных социальных слоев населения и предоставлению уязвимым слоям возможностей полноценного самовыражения.
Хочу заверить, что представители законодательной власти Арцаха готовы сотрудничать и оказывать содействие в реализации всех тех программ, которые призваны повысить уровень социальной защиты и защищенности наших соотечественников. Структура в настоящее время переименована в министерство социального развития и миграции, а это, надеюсь, означает, что отныне проводимая политика должна вести нас по пути социального развития, превращая в страну самодостаточных граждан.
Желаю успехов во всех начинаниях".
Министр социального развития и миграции Армине Петросян поблагодарила за оценку деятельности ведомства и выразила уверенность в том, что в рамках сотрудничества упущения сферы будут устранены и в будущем работа социальной сферы станет более заметна во благо народа Арцаха.