Այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱՀ խորհրդարանում պարգևատրման արարողություն էր։
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը սոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առթիվ Ազգային ժողովի պատվոգրով պարգևատրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության երկարամյա գործունեություն ծավալած և նշանակալի ավանդ ունեցող մի խումբ աշխատողների։
Արարողությանը ներկա էին ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը, ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը։
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան 3 պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը։
Նախքան պարգևատրման արարողությանն անցնելը՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է սոցիալական աշխատողներին ՝ մասնագիտական օրվա առթիվ, որում մասնավորապես ասել է․
«Հարգելի՛ ներկաներ
Նախ թույլ տվեք ուշացումով շնորհավորել բոլորիդ՝ սոցիալական աշխատողի մասնագիտական օրվա առթիվ: Արցախի սոցիալական պաշտպանության ոլորտն արդեն 91 տարվա անցած ճանապարհ ունի: Եվ մեր Հայրենիքի համար դժվար ու ճակատագրական բոլոր փուլերում կրել է հանրության սոցիալական պաշտպանվածության ապահովման ծանր պարտականությունը:
Այդ աշխատանքներն մերօրեական իրականության ընթացքում ավելի ակնառու դարձան հատկապես 44-օրյա պատերազմի օրերին և դրանից հետո. արցախահայության սոցիալական և հոգեբանական դժվարությունները հաղթահարելու ճանապարհին:
Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից համակարգի աշխատակիցները կարողացել են արագ ինքնակազմակերպվել՝ իրականացնելով անհրաժեշտ միջոցառումներ և թույլ չտալով, որ կաթվածահար լինի ոլորտի աշխատանքը:
Այդ ջանադիր գործունեությունն առայսօր շարունակվում և տեսանելի է բոլորիս. հետպատերազմական ժամանակաշրջանն աշխատանքի նոր որակներ և հմտությունների կանոններ է պահանջում, որոնք, դո՛ւք, սոցիալական համակարգի սիրելի՛ աշխատակիցներ, ձեռք բերել և պատվով կիրառում եք ձեր ամենօրյա նվիրված և պատասխանատու աշխատանքի ընթացքում:
Հարգելի՛ ներկաներ,
Այսօրվա պարգևատրման արարողությունը նաև հնարավորություն է՝ հնչեցնելու հիացմունքի և շնորհակալական խոսքեր այն գործի նկատմամբ, որը, ցավոք, շատ հաճախ, մնում է դեռևս չլուծված հարցերի ստվերում:
Պարգևատրվում են համակարգում երկարամյա գործունեություն ծավալած և նշանակալի ավանդ ունեցող մի խումբ աշխատակիցներ, բայց շնորհակալության խոսքս ուղղված է յուրաքանչյուրին, բոլոր նրանց, ովքեր սրտացավությամբ և գիտակացաբար ամեն օրը նվիրում են հանրության սոցիալական տարբեր խավերի հոգսերը թեթևացնելուն և խոցելի խմբերին լիարժեք ինքնադրսևորվելու նոր հնարավորությունների ընձեռմանը:
Ուզում եմ վստահեցնել, որ Արցախի օրենսդիր դաշտի ներկայացուցիչները պատրաստ են համագործակցել և աջակցություն ցուցաբերել բոլոր այն ծրագրերի իրականացման ընթացքում, որոնք պիտի բարձրացնեն մեր հայրենակիցների սոցիալական ապահովության և պաշտպանվածության մակարդակը: Այդ գործընթացում դուք աշխատաոճի նոր հայտ եք ներկայացրել՝ կառույցը վերանվանելով սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության, ինչը հուսով եմ, նշանակում է, որ այսուհետ իրականացվող քաղաքականությունը մեր երկիրը պիտի տանի սոցիալապես զարգացած և ինքնաբավ քաղաքացու երկիր դառնալու ճանապարհով:
Հաջողություններ եմ մաղթում ձեզ բոլոր ձեռնարկումներում և առաջիկա անելիքների ընթացքում»:
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի և վերաբերունքի համար և համոզմունք հայտնել, որ փոխգործակցության շրջանակներում ոլորտի թերացումները կշտկվեն և սոցիալական դաշտում անելիքները ավելի տեսանելի կդառնան՝ ի նպաստ Արցախի ժողովրդի։

Today, on June 24, there was an award ceremony in the parliament of the Republic of Artsakh.
On the Occasion of the Professional Day of a Social Worker NA President Artur Tovmasyan, awarded a group of employees of the Ministry of Social Development and Migration for long-term activity and significant contributions to the activities of the Ministry.
Minister of Social Development and Migration of the Republic of Artsakh, Armine Petrosyan, Chairman of the NA Standing Committee on Social and Health Affairs Aram Grigoryan took part at the ceremony.
Those present observed a minute of silence in memory of the Armenians killed in the 3 Artsakh wars.
Before proceeding to the awarding ceremony, the Speaker of the Parliament congratulated the social workers on their professional day, in which he particularly said:
"Dear friends!
First of all, let me congratulate you all on the occasion of the social worker professional day. The sphere of social protection of Artsakh has been going on for 91 years. And at all difficult and crucial stages for our Motherland, it has borne the heavy responsibility of ensuring the social protection of the society.
These activities became more obvious during the daily reality, especially during the 44-day war and after that on the way to overcoming the social and psychological difficulties of the Armenians of Artsakh.
From the very first day of the war the system employees were able to quickly self-organize, taking the necessary measures, not allowing the work of the sector to be paralyzed.
That diligent activity continues to this day and is visible to all of us. The post-war period requires new job qualities and skill rules which you, dear employees of the social system acquire and apply with honor in your daily dedicated and responsible work.
Dear attendees,
Today's award ceremony is also an opportunity to express words of admiration and gratitude for the work, which, unfortunately, often remains in the shadow of unresolved issues.
A group of long-term employees with significant contributions to the system are rewarded, but I thank all those who wholeheartedly and consciously dedicate every day to alleviating the concerns of different segments of society and giving new opportunities to vulnerable groups to fully express themselves.
I want to assure you that the representatives of the Artsakh legislative field are ready to cooperate and provide assistance during the implementation of all those programs, which should increase the level of social security and protection of our compatriots. In the process, you have submitted a new application for a work style, renaming the structure the Ministry of Social Development and Migration, which I hope means that the policy pursued from now on will lead our country to become a socially developed, self-sufficient citizen country.
I wish you good luck in all endeavors and all that needs to be done in future. "
Minister of Social Development and Migration of the Republic of Azerbaijan Armine Petrosyan thanked for the assessment and attitude and expressed confidence that the shortcomings of the sector will be corrected through cooperation. And everything that needs to be done in the social sphere will become more visible for the benefit of the people of Artsakh.