Հունիսի 21-ին ԱՀ Ազգային ժողովում հյուրընկալել են ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում «Հայաստան » և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորներն էին։
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ողջունելով հայաստանյան գործընկերներին, շեշտել է, որ Արցախի խորհրդարանի դռները բաց են բոլոր ուժերի առջև։
Խոսելով Արցախի խորհրդարանական գործունեությունից՝ ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Ազգային ժողովում ընդգրկված թե իշխանամետ, թե ընդդիմադիր պատգամավորները միասնական ու միակարծիք են Արցախին առնչվող ցանկացած հարցի շուրջ։
ԱԺ նախագահը Արցախի փրկությունը Արցախ-Հայաստան- Սփյուռք եռամիասնության մեջ է տեսնում, իսկ քաղաքական լուծումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո միայն։
Արթուր Թովմասյանը կարևորել է արցախցու անվտանգության երաշխավորի ՝ռուս խաղաղապահի դերակատարությունը և անդրադարձել բռնի տեղահանվածների բնակարանային ու այլ սոցիալական խնդիրներին։
Իշխան Սաղաթելյանը և պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Արցախում են ոչ թե հայաստանյան ներքաղաքական հարցերը քննարկելու, այլ Արցախի համար, որոնք, չնայած, փոխկապակցված են։
ՀՀ ընդդիմադիր ուժերը քաջ գիտակցում են, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի գոյությունը անհնար է, հայաթափումը ՝անխուսափելի։ «Մենք պնդում ենք, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, որ ինքնորոշման իրավունքը ելակետ է, որից նահանջ, կամ նշաձողի իջեցում չկա»,- այս հենասյունով են առաջնորդվում ՀՀ խորհրդարանի ընդդիմադիր թևը ներկայացնող պատգամավորները։ Նրանք վստահ են՝ ուժերի կենտրոնացմամբ , համահայկական մթնոլորտի փոփոխությամբ և եռամիասնությամբ միայն կարող ենք հաջողություններ ունենալ։
ՀՀ պատգամավորները ողջունել են Արցախի խորհրդարանի՝ 2022թ ապրիլի 14-ին ընդունած հայտարարությունը և ԱՀ ԱԺ կողմից ակնկալում են համարժեք արձագանք Արցախը վտանգող ցանկացած գործողության հանդեպ։
Խորհրդարանականները իրենց մտահոգությունն ու դժգոհությունն են արտահայտել միջխորհրդարանական համատեղ նիստի չկայացման առնչությամբ: Անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել հայկական զույգ հանրապետություների օրենսդիր մարմինների փոխգործակցությունը վերականգնելու համար։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։ Պատգամավորների կողմից բարձրաձայնվել է առաջնային օրակարգի ձևակերպման անհրաժեշտությունը։
Երկուստեք կարևորվել են նման հանդիպումները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում քննարկելու միասնական հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրներն ու առանցքային հարցերը։

June 21, the RA National Assembly hosted the delegation led by the RA National Assembly Vice President Ishkhan Saghatelyan. The members of the delegation were the deputies of the factions "Armenia" and "I Have Honor".
Welcoming the Armenian colleagues, the NA President Artur Tovmasyan emphasized that the doors of the Artsakh Parliament are open to all forces.
Speaking about the parliamentary activities of Artsakh, the National Assembly President assured that both pro-government and opposition MPs included in the National Assembly are united and unanimous on any issue related to Artsakh.
The Head of the National Assembly sees the salvation of Artsakh in the Artsakh-Armenia-Diaspora trinity, and the political solution only under the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group.
Artur Tovmasyan emphasized the role of the Russian peacekeeper, the guarantor of the security of Artsakh and addressեդ the housing and other social problems of forcibly displaced people.
Ishkhan Saghatelyan and the members of the delegation thanked for the reception and noted that they are not in Artsakh to discuss internal political issues of Armenia, but for the sake of Artsakh, which, however, are interconnected.
RA opposition forces are well aware that the existence of Artsakh within Azerbaijan is impossible, depopulation is inevitable. "We insist that Artsakh cannot be a part of Azerbaijan, that the right to self-determination is a starting point, from which there is no retreat or lowering of the bar," MPs representing the opposition wing of the RA Parliament are guided by this pillar. They are confident that we can achieve success only with the concentration of forces, the change of the pan-Armenian atmosphere and trinity.
RA MPs welcomed the statement adopted by the Artsakh Parliament on April 14, 2022 and expect an adequate response from the National Assembly of Artsakh Republic to any action that threatens Artsakh.
The parliamentarians expressed their concern and displeasure regarding the non-holding of the inter-parliamentary joint session. It is necessary to take active steps to restore the cooperation between the legislative bodies of the twin Armenian republics.
Issues related to the security of Armenia and Artsakh were also discussed at the meeting. The necessity of formulating the primary agenda was raised by the deputies.
Such meetings were arranged by both sides which provide an opportunity to discuss the problems and key issues facing the united motherland.