Հունիսի 21-ին ԱՀ Ազգային ժողովում հյուրընկալել են ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում «Հայաստան » և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորներն էին։
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ողջունելով հայաստանյան գործընկերներին, շեշտել է, որ Արցախի խորհրդարանի դռները բաց են բոլոր ուժերի առջև։
Խոսելով Արցախի խորհրդարանական գործունեությունից՝ ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Ազգային ժողովում ընդգրկված թե իշխանամետ, թե ընդդիմադիր պատգամավորները միասնական ու միակարծիք են Արցախին առնչվող ցանկացած հարցի շուրջ։
ԱԺ նախագահը Արցախի փրկությունը Արցախ-Հայաստան- Սփյուռք եռամիասնության մեջ է տեսնում, իսկ քաղաքական լուծումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո միայն։
Արթուր Թովմասյանը կարևորել է արցախցու անվտանգության երաշխավորի ՝ռուս խաղաղապահի դերակատարությունը և անդրադարձել բռնի տեղահանվածների բնակարանային ու այլ սոցիալական խնդիրներին։
Իշխան Սաղաթելյանը և պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Արցախում են ոչ թե հայաստանյան ներքաղաքական հարցերը քննարկելու, այլ Արցախի համար, որոնք, չնայած, փոխկապակցված են։
ՀՀ ընդդիմադիր ուժերը քաջ գիտակցում են, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի գոյությունը անհնար է, հայաթափումը ՝անխուսափելի։ «Մենք պնդում ենք, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, որ ինքնորոշման իրավունքը ելակետ է, որից նահանջ, կամ նշաձողի իջեցում չկա»,- այս հենասյունով են առաջնորդվում ՀՀ խորհրդարանի ընդդիմադիր թևը ներկայացնող պատգամավորները։ Նրանք վստահ են՝ ուժերի կենտրոնացմամբ , համահայկական մթնոլորտի փոփոխությամբ և եռամիասնությամբ միայն կարող ենք հաջողություններ ունենալ։
ՀՀ պատգամավորները ողջունել են Արցախի խորհրդարանի՝ 2022թ ապրիլի 14-ին ընդունած հայտարարությունը և ԱՀ ԱԺ կողմից ակնկալում են համարժեք արձագանք Արցախը վտանգող ցանկացած գործողության հանդեպ։
Խորհրդարանականները իրենց մտահոգությունն ու դժգոհությունն են արտահայտել միջխորհրդարանական համատեղ նիստի չկայացման առնչությամբ: Անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել հայկական զույգ հանրապետություների օրենսդիր մարմինների փոխգործակցությունը վերականգնելու համար։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։ Պատգամավորների կողմից բարձրաձայնվել է առաջնային օրակարգի ձևակերպման անհրաժեշտությունը։
Երկուստեք կարևորվել են նման հանդիպումները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում քննարկելու միասնական հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրներն ու առանցքային հարցերը։

21-го июня в Национальном собрании Республики Арцах приняли делегацию, возглавляемую заместителем председателя Национального собрания Республики Армения Ишханом Сагателяном. В составе делегации были депутаты фракции "Армения" и "Честь имею".
Приветствуя коллег из Армении, председатель НС Артур Товмасян подчеркнул, что двери парламента Арцаха всегда открыты перед представителями всех политических сил.
Коснувшись парламентской деятельности Арцаха, председатель НС заверил, что вовлеченные в состав Национального собрания как провластные, так и оппозиционные депутаты едины в вопросах, касающихся Арцаха.
Спасение Арцаха председатель НС видит в триединстве Арцах-Армения-Диаспора, а политическое решение - только под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Артур Товмасян подчеркнул роль российского миротворческого контингента как гаранта безопасности арцахцев. В своем слове он коснулся также жилищных и других социальных проблем насильственно перемещенных граждан.
В свою очередь, Ишхан Сагателян и члены делегации выразили благодарность за прием, отметив, что они прибыли в Арцах не с целью обсуждения внутриполитических вопросов Армении, а для Арцаха.
Представители оппозиционных политических сил Республики Армения осознают, что существование Арцаха в составе Азербайджана невозможно. "Мы утверждаем, что Арцах не может быть в составе Азербайджана, а право на самоопределение - это исходная точка, отступление от которой или снижение планки невозможно", - этим тезисом руководствуются оппозиционные депутаты парламента Республики Армения. Они убеждены в том, что лишь благодаря консолидации сил, сменой атмосферы и триединству можно добиться успехов.
Депутаты Республики Армения приветствуют заявление, принятое парламентом Арцаха 14-го апреля 2022 года, и ожидают от Национального собрания Республики Арцах соразмерного отклика в любых вопросах, ставящих под угрозу Арцах.
Парламентарии выразили обеспокоенность и недовольство по поводу переноса совместного заседания межпарламентской комиссии. По их словам, необходимо предпринять эффективные меры для восстановления взаимодействия законодательных органов двух республик.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы безопасности Армении и Арцаха. Депутаты указали на необходимость оформления повестки.
Обоюдно была отмечена важность подобных встреч, которые позволяют обсудить ключевые проблемы, стоящие перед родиной.