Հունիսի 23-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ԱՀ զոհված ազատամարտիկների հարազատների միության վարչության նախաձեռնող խմբի անդամներին։
Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը, ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Բելլա Լալայանը, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանը։
Միության անդամները ԱԺ նախագահին են ներկայացրել վարչության նիստում կայացրած որոշման նախագիծը, ըստ որի անընդունելի են համարում պետական մարմինների կողմից մշակված աջակցության ծրագրերում միայն 44-օրյա պատերազմի զոհերի և անհայտ կորածների ընտանիքների անդամների ընդգրկումը։
Արցախյան առաջին պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հարազատների միությունը պետական մակարդակով իրականացվող սոցիալական աջակցության ծրագրերից արցախյան առաջին պատերազմում զոհված ընտանիքներին տարանջատելու և այլ խնդիրների վերհանման բովանդակությամբ բազմաթիվ բողոք-դիմումներ և նամակներ է ստանում, որոնց միության վարչությունը դժվարանում է պատասխանել։
ԶԱՀՄ նախագահ Ա․ Առստամյանը և միության անդամներն ակնկալում են ԱՀ խորհրդարանի նախագահի միջնորդությունն խնդրի լուծման վերաբերյալ։
Արթուր Թովմասյանը հավաստիացրել է, որ հարցի քննարկումը ներկայացնելու է ԱՀ ԱԽ նիստում և հետամուտ է լինելու, որ միության առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը ընդգրկվեն համապատասխան կառույցները։

23-го июня председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял членов инициативной группы управления Союза родственников погибших воинов-освободителей Республики Арцах.
На встрече присутствовали председатель председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян, главный советник председателя НС Белла Лалаян, заместитель руководителя аппарата Гарик Джамгарян.
Члены союза представили проект принятого на заседании управления решения, согласно которому они считают неприемлемым вовлечение в разработанные государственными органами программы содействия лишь членов семей погибших и без вести пропавших в 44-дневной войне.
Союз родственников погибших в первой арцахской войне воинов-освободителей Республики Арцах получает множество заявлений и писем с жалобами относительно того, что семьи погибших в первой арцахской войне остались вне осуществляемых на государственном уровне программ социального содействия.
Председатель союза А.Арустамян и члены организации надеются на ходатайство председателя парламента Республики Арцах в вопросе решения проблемы.
Артур Товмасян заверил, что представит вопрос на обсуждение в ходе заседания Совета безопасности и приложит усилия для того, чтобы в решение проблем союза были вовлечены соответствующие структуры.