Հունիսի 23-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ԱՀ զոհված ազատամարտիկների հարազատների միության վարչության նախաձեռնող խմբի անդամներին։
Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը, ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Բելլա Լալայանը, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գարիկ Ժամհարյանը։
Միության անդամները ԱԺ նախագահին են ներկայացրել վարչության նիստում կայացրած որոշման նախագիծը, ըստ որի անընդունելի են համարում պետական մարմինների կողմից մշակված աջակցության ծրագրերում միայն 44-օրյա պատերազմի զոհերի և անհայտ կորածների ընտանիքների անդամների ընդգրկումը։
Արցախյան առաջին պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հարազատների միությունը պետական մակարդակով իրականացվող սոցիալական աջակցության ծրագրերից արցախյան առաջին պատերազմում զոհված ընտանիքներին տարանջատելու և այլ խնդիրների վերհանման բովանդակությամբ բազմաթիվ բողոք-դիմումներ և նամակներ է ստանում, որոնց միության վարչությունը դժվարանում է պատասխանել։
ԶԱՀՄ նախագահ Ա․ Առստամյանը և միության անդամներն ակնկալում են ԱՀ խորհրդարանի նախագահի միջնորդությունն խնդրի լուծման վերաբերյալ։
Արթուր Թովմասյանը հավաստիացրել է, որ հարցի քննարկումը ներկայացնելու է ԱՀ ԱԽ նիստում և հետամուտ է լինելու, որ միության առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը ընդգրկվեն համապատասխան կառույցները։

June 23, the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Artur Tovmasyan received members of the Artsakh Freedom Fighters Union (AFFU) initiative group.
Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health Aram Grigoryan, Chief Advisor to the NA President Bella Lalayan, Deputy Chief of Staff Garik Zhamharyan were present.
The members of the union introduced the draft decision made at the board meeting to the NA President. According to it, the involvement of family members of victims and missing persons of only 44 days war in support programs developed by government agencies is considered unacceptable.
President of the AFFU, A. Arstamyan and the members of the union expect the NA President’s mediation on the solution of the problem.
Artur Tovmasyan assured that the discussion of the issue will be presented at the sitting of the Security Council of the Republic of Artsakh and will pursue the involvement of the relevant structures in the solution of the problems facing the union.