Հունիսի 21-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը։
Օրակարգում ««Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումն էր։
Ներկայացվող օրենքի նախագծով առաջարկվում է «չափագիտական վերահսկողություն» և «չափագիտական վերահսկողություն իրականացնող մարմին» հասկացությունների ձևակերպումները ներառել հիմնական հասկացությունների մեջ:
Նախագծով առաջարկվում է նաև չափագիտական վերահսկողության ուժեղացման նպատակով հստակեցնել չափագիտության լիազոր մարմնի և չափագիտական վերահսկողություն իրականացնող մարմնի գործառույթները, ինչպես նաև փոփոխել իրավաբանական անձին ստուգաչափման իրավունք տրամադրելու կարգը:
Ֆինանսների նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի ընդունումը նպատակաուղղված է չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում անվտանգության և օրենսդրության պահանջների պահպանմանը, չափման միջոցների նկատմամբ սահմանված չափագիտական կանոնների և նորմերի խախտումների կանխարգելմանը, ինչպես նաև չափագիտական վերահսկողության ուժեղացմանը:
Զեկուցողը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների՝ օրինագծին առնչվող հարցերին։
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։ Այն կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում։

June 21, the regular sitting of the NA Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure was held.
The agenda included the discussion of the draft law of the Republic of Artsakh "On Making Addenda and Amendments to the Law “On Ensuring the Unity of Measurements”".
According to the submitted draft law it is offered to include the formulation concepts of "metrological control" and "metrological control body" in the basic concepts.
It is also proposed by the project to strengthen metrological control, clarify the functions of the authorized metrology body and the metrological control body as well as change the procedure for granting the right to verification to a legal entity.
According to the Minister of Finance, the adoption of the law is aimed at compliance with safety requirements and legislation in the field of ensuring the uniformity of measurements, prevention of violations of metrological rules and norms on measuring devices as well as strengthening metrological control.
The head of the parliament gave clarifications to the deputies' questions related to the draft law.
The project was approved by the committee. It will be included in the agenda of the next NA sitting.