Հունիսի 17-ին ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է լսումներ ատամնաբուժական ծառայությունների մատուցման դաշտում առաջացած և հանրային հնչեղություն ստացած խնդիրները քննարկելու նպատակով:
Լսումներին հրավիրված էին ատամնաբուժական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների պատասխանատուները և անհատ ձեռնարկատերերը:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը ներկայացրել է 2021 թվականի սկզբին ատամնաբույժների հետ հանդիպման արդյունքում ծնված ծրագիրը, ըստ որի պետպատվերում ընդգրկվել են թվով 22 կլինիկաներ,մինչ այդ պետպատվեր էր իրականացնում միայն մեկ ատամնաբուժարան:Նա շեշտել է,որ ծրագրի նպատակը որակյալ ծառայության մատուցումն էր բնակչության առավել լայն շերտերի: Այդ նպատակով ուսումնասիրություն են իրականացրել, գնացուցակ որոշել ու համապատասխան պայմանագրեր կնքել:
ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը մատնանշել է,որ ատամնաբույժների դժգոհությունը թերի ֆինանսավորման հետ է կապված :
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ ընթացքում առաջացած ֆինանսական խնդիրների պատճառով ատամնաբուժարանների մի մասը հրաժարվել է ծառայություն մատուցելուց, ուստի 2022 թվականին պայմանագիր է կնքվել 11 կլինիկայի հետ:
Միքայել Հայրիյանը պատասխանել է լսումների մասնակիցների հարցերին, խոսել համակարգում տեղ գտած թերացումներից ու նշել, որ մասնագետների վերապատրաստման կարիք է տեսնում: Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 2023 թվականին պետպատվերի շրջանակներում ատամնաբուժական ծառայություն մատուցելու ծրագիրը կընդլայնվի:
Պատգամավոր Արևիկ Պետրոսյանը առաջարկել է ատամնաբույժների ընկերակցություն ստեղծել, որը կպաշտպանի ատամնաբույժների շահերը:

June 17, the Republic of Artsakh National Assembly Standing Committee on Social and Health Affairs organized hearings in the field of dental services and to discuss issues that have received public response.
17 June 2022
Responsible for the organizations that carry out dental activities and individual entrepreneurs were invited to the hearings.
The Minister of Health of the Republic of Artsakh, Mikayel Hayriyan presented a program born at the beginning of 2021 from a meeting with dentists, according to which 22 polyclinics were included in the state order. Prior to this, only one dental clinic was funded by the state.
Chairman of the Standing Committee on Social Affairs and Health of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Aram Grigoryan noted that the dissatisfaction of dentists is due to insufficient funding.
According to the minister, some dental clinics refused to provide services, so in 2022 an agreement was signed with 11 clinics due to financial problems.
Mikayel Hayriyan answered the participants' questions, and spoke about the shortcomings in the system and noted that the needed training of specialists.
MP Arevik Petrosyan proposed to create an association of dentists to protect the interests of dentists.