Հունիսի 17-ին ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է լսումներ ատամնաբուժական ծառայությունների մատուցման դաշտում առաջացած և հանրային հնչեղություն ստացած խնդիրները քննարկելու նպատակով:
Լսումներին հրավիրված էին ատամնաբուժական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների պատասխանատուները և անհատ ձեռնարկատերերը:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը ներկայացրել է 2021 թվականի սկզբին ատամնաբույժների հետ հանդիպման արդյունքում ծնված ծրագիրը, ըստ որի պետպատվերում ընդգրկվել են թվով 22 կլինիկաներ,մինչ այդ պետպատվեր էր իրականացնում միայն մեկ ատամնաբուժարան:Նա շեշտել է,որ ծրագրի նպատակը որակյալ ծառայության մատուցումն էր բնակչության առավել լայն շերտերի: Այդ նպատակով ուսումնասիրություն են իրականացրել, գնացուցակ որոշել ու համապատասխան պայմանագրեր կնքել:
ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը մատնանշել է,որ ատամնաբույժների դժգոհությունը թերի ֆինանսավորման հետ է կապված :
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ ընթացքում առաջացած ֆինանսական խնդիրների պատճառով ատամնաբուժարանների մի մասը հրաժարվել է ծառայություն մատուցելուց, ուստի 2022 թվականին պայմանագիր է կնքվել 11 կլինիկայի հետ:
Միքայել Հայրիյանը պատասխանել է լսումների մասնակիցների հարցերին, խոսել համակարգում տեղ գտած թերացումներից ու նշել, որ մասնագետների վերապատրաստման կարիք է տեսնում: Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 2023 թվականին պետպատվերի շրջանակներում ատամնաբուժական ծառայություն մատուցելու ծրագիրը կընդլայնվի:
Պատգամավոր Արևիկ Պետրոսյանը առաջարկել է ատամնաբույժների ընկերակցություն ստեղծել, որը կպաշտպանի ատամնաբույժների շահերը:

17-го июня постоянная комиссия Национального собрания по социальным вопросам и здравоохранению организовала парламентские слушания с целью обсуждения проблем в сфере предоставления стоматологических услуг, вызвавших широкий резонанс.
На слушания были приглашены ответственные лица организаций, осуществляющих стоматологическую деятельность, и частные предприниматели.
Министр здравоохранения Микаел Айриян представил программу, инициированную по итогам встречи со стоматологами в начале 2021 года, по которой услуги в рамках госзаказа должны были осуществлять 22 клиники, до этого госзаказ осуществляла лишь одна стоматологическая клиника. Он подчеркнул, что целью программы было предоставление качественных услуг широким слоям населения. С этой целью было проведено исследование, был рассчитан прайс-лист и заключены соответствующие договоры.
Председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян отметил, что недовольство стоматологов связано с недостаточным финансированием.
Как сообщил министр, из-за возникших в ходе осуществления программы финансовых проблем некоторые стоматологические клиники отказались предоставлять услуги, следовательно, в 2022 году договор был подписан с 11 клиниками.
Микаел Айриян ответил на вопросы участников слушаний, коснулся упущений в сфере и указал на необходимость повышения квалификации специалистов. Министр также сообщил, что в 2023 году в рамках госзаказа программа по предоставлению стоматологических услуг будет расширена.
Депутат Аревик Петросян предложила создать ассоциацию стоматологов, которая будет заниматься защитой интересов стоматологов.