Հունիսի 17-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստ։
Օրակարգում ««Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Օրինագծի հիմնավորումը ներկայացրել է ԱՀ ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Արտյոմ Հարությունյանը։
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է՝ ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 8-րդ հոդվածի այն դրույթը, որով սահմանվում է գործող տույժից ավելի խիստ կարգապահական տույժ կիրառել ոստիկանության այն ծառայողի նկատմամբ, որն ունի գործող կարգապահական տույժ և կատարել է կարգապահական նոր խախտում։
Մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է ՝ քրեական գործով վարույթի կասեցման դեպքում ծառայողական քննության վերսկսում ծառայողի արարքին գնահատական տալու համար, ինչպես նաև ծառայողական քննություն իրականացնող անձին ծառայողական քննությունը կասեցված լինելու դեպքում լրացուցիչ բացատրություններ վերցնելու կամ նյութերով այլ անհրաժեշտ գործողություններ կատարելու հնարավորություն ընձեռել՝ առանց ծառայողական քննությունը վերսկսելու:
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը, և այն ներկայացվելու է ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը։

June 17, a regular sitting of the NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement was convened.
The issue of discussing the draft law “On Introducing Amendments and Additions to the Law on Approval of the Disciplinary Code of the Police of the Republic of Artsakh” was put on the addenda.
The substantiation of the bill was presented by the Head of the Police of the Republic of Artsakh, Police Colonel, Artyom Harutyunyan.
The draft law proposes to repeal the provision of Article 8 of the law, according to which a police officer with a valid disciplinary sanction who has committed a new disciplinary offense should be subject to a disciplinary sanction that is more severe than the current one.
Another amendment proposes to resume an internal investigation in the event of a suspension of criminal proceedings, as well as to allow the person conducting an internal investigation to receive additional explanations or take other necessary actions with materials in the event that an internal investigation is suspended without resuming an official investigation.
The project was approved by the committee. It will be submitted to the next sitting of the National Assembly for discussion.