ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանի ուղեկցությամբ հանդիպել է Արցախ- Ֆրանսիա բարեկամական շրջանակի նախագահ, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպպոնիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ֆրանսիա-Արցախ հարաբերությունները, ապագա ծրագրերն ու տեսլականները:
Ֆրանսուա Պուպպոնին հայտնել է, որ պատրաստակամ է աջակցել Արցախի ժողովրդին՝ միջազգային ճանաչման համար պայքարում:
Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում Ֆրանսուա Պուպպոնիի անձնվեր աշխատանքը՝ որպես Արցախ- Ֆրանսիա բարեկամական շրջանակի նախագահի, ինչպես նաև, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն է հայտնել նաև բարեկամական շրջանակի անդամներին՝ կատարած աշխատանքի համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև 2020թ․ 44- օրյա պատերազմի հետևանքներին և Արցախում տիրող իրավիճակին:
ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ այսօր Արցախի ժողովուրդը կանգնած է անցյալից դասեր քաղելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև։
Խոսելով Արցախի առջև ծառացած տարաբնույթ մարտահրավերների մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՀ կառավարությունը ջանում է օր առաջ լուծել 10-յակ հազարավոր բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների բնակարանային, զբաղվածության և սոցիալական խնդիրները:
Արթուր Թովմասյանը շեշտել է, որ թեպետ առկա են ՀՀ-ից, Սփյուռքի կազմակերպություններից ու գործարար շրջանակներից Արցախին տրամադրվող տարբեր աջակցություններ, այնուամենայնիվ, հնարավորությունները շարունակում են սուղ մնալ:
ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Ֆրանսուա Պուպպոնիին՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցի շուրջ համակարծիք լինելու համար։
Հանդիպման շրջանակներում ընդգծվել է ռուս խաղաղապահների և Արցախի Հանրապետության ՊԲ դերը՝ որպես արցախահայության անվտանգության հուսալի երաշխավորների։
«Արցախը երբեք չի եղել ու չի լինի Արդրբեջանի կազմում:Այն որպես կարմիր գիծ պետք է ընկալվի Հայաստան- Արցախ- Սփյուռք եռամիասնության և Արցախի բարեկամների համար: Մենք Արցախի միջազգային ճանաչմանը կհասնենք ուժերի կենտրոնացման և միասնականության շնորհիվ»,- ընդհանրացրել է ԱԺ նախագահ Ա․ Թովմասյանը։
Հանդիպման ավարտին Արթուր Թովմասյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ֆրանսիայում հունիսի 12-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքների վերաբերյալ։ Այս առումով իր աջակցությունն է հայտնել Ֆրանսուա Պուպպոնիին և Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամական շրջանակի անդամ հանդիսացող, խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող բոլոր պատգամավորներին:
Իր հերթին Ֆրանսուա Պուպպոնին, ով ծագումով Կորսիկայից է, Արթուր Թովմասյանին հրավիրել է Կորսիկա: ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահը սիրով ընդունել է Կորսիկա այցի հրավերը և, օգտվելով առիթից շնորհակալություն է հայտնել Կորսիկայի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման համար։

Председатель НС Артур Товмасян во Франции встретился с главой Круга дружбы "Арцах-Франция" Франсуа Пуппони
16 июня 2022
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян во Франции в сопровождении постоянного представителя Арцаха во Франции встретился с председателем Круга дружбы "Арцах-Франция", депутатом Национального собрания Франции Франсуа Пуппони.
В ходе встречи были обсуждены отношения "Франция-Арцах", дальнейшие планы в рамках сотрудничества.
Франсуа Пуппони выразил готовность содействовать народу Арцаха в борьбе за международное признание.
Артур Товмасян в своем слове высоко оценил усердную работу Франсуа Пуппони в качестве председателя круга дружбы "Арцах-Франция", а также, пользуясь случаем, выразил благодарность членам круга дружбы за проделанную работу.
В ходе встречи собеседники коснулись последствий 44-дневной войны 2020 года и ситуации в Арцахе. Как отметил Артур Товмасян, правительство Республики Арцах прилагает усилия для скорейшего решения жилищных и социальных проблем десятков тысяч насильственно перемещенных граждан.
Артур Товмасян подчеркнул, что несмотря на содействие Арцаху, оказываемое  Республикой Армения, организациями и бизнес-кругами Диаспоры, возможности продолжают оставаться ограниченными. Руководитель парламента выразил удовлетворение Франсуа Пуппони за солидарность в вопросе права народа Арцаха на самоопределение.
В ходе встречи обоюдно была отмечена роль российских миротворческих сил и Армии обороны Республики Арцах как надежных гарантов безопасности армян Арцаха.
"Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана. Этот тезис должен восприниматься как красная линия для триединства Армения-Арцах и друзей Арцаха. Мы добьемся международного признания Арцаха благодаря консолидации сил и единству", - резюмировал руководитель парламента.
В завершение встречи Артур Товмасян выразил обеспокоенность в связи с итогами первого тура прошедших 12-го июня парламентских выборов во Франции. В этом плане он выразил содействие Франсуа Пуппони и всем депутатам-членам Круга дружбы "Арцах-Франция", участвующим в выборах.
В свою очередь Франсуа Пуппони пригласил Артура Товмасяна на Корсику. Председатель НС принял приглашение и, пользуясь случаем, поблагодарил за признание независимости Арцаха законодательным органом Корсики.