Ավարտվել է 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության հանձնաժողովային ու խմբակցային քննարկման փուլը
03 հունիսի 2022
Հունիսի 3-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ է հրավիրվել, որտեղ ամփոփվել է 2021 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումների արդյունքը:
Զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը: Նա անդրադարձել է 2021 թվականի բյուջեի սոցիալ-տնտեսական հիմնական բնութագրիչներին՝ շեշտելով, որ բյուջեն կազմել են՝ ելնելով նպատակայնության ու հասցեականության սկզբունքներից: Հիմնական նպատակը պատերազմի հետևանքները մեղմացնելն էր, ուստի բյուջեի 44.9 տոկոսը ուղղվել է սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
2021 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումների արդյունքը ամփոփել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը: Նա նշել է, որ հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունը հաշվետվության վերաբերյալ դրական է: Բյուջեի կատարողականը գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կներկայացվի հերթական լիագումար նիստի քննարկմանը:

В комиссиях и фракциях НС завершились обсуждения отчета об исполнении госбюджета за 2021 год
3-го июня состоялось заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, на котором были подведены итоги обсуждений отчета об исполнении государственного бюджета за 2021 год.
С докладом выступил первый заместитель министра финансов и экономики Республики Арцах Норайр Аванесян. Он коснулся основных социально-экономических характеристик бюджета за 2021 год, подчеркнув, что основной финансовый документ республики был составлен с учетом принципов адресности и целевого характера бюджетных средств. Основной целью было смягчение последствий войны, следовательно, 44.9% бюджета было направлено на решение социальных проблем.
Итоги обсуждений отчета об исполнении бюджета подвел председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян. Он отметил, что Аудиторская палата вынесла положительное заключение по отчету.
Отчет об исполнении госбюджета с положительным заключением профильной комиссии будет представлен на обсуждение в ходе очередного пленарного заседания.