Կիպրոսի Հայոց թեմի կաթողիկոսական փոխանորդ Գերաշնորհ Տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճյանն ընդունել է Կիպրոսում գտնվող արցախյան պատվիրակությանը։
Արթուր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և անդրադարձել տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, հատկապես մարտյան իրադարձություններով պայմանավորված մեր այժմյան իրավիճակին։
Հանդիպմանը ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2022 թ․ մարտի 23-ին Արցախը կանգնած էր լոկալ պատերազմական գործողությունների առջև, իսկ ռուս- ուկրաինական հատուկ ռազմական գործողությունների պատճառով ձևավորվել է նոր աշխարհակարգ։ Արթուր Թովմասյանը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախը , Հայաստանը և Սփյուռքը պետք է օգտագործեն դիվանագիտական խողովակները, այլապես կհայտնվենք նոր աշխարհակարգի փլատակների տակ։
Ըստ Արթուր Թովմասյանի՝ 2022թ․ մարտի 8-ից հետո ստեղծված իրավիճակում Ադրբեջանը հետապնդում էր մի քանի նպատակ, այն է՝
«Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում և դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է։ Դա մեր կարմիր գիծն է։ Արցախի ժողովուրդը հաստատակամ է և չի շեղվելու իր ընտրած ուղուց։ Մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել մեր ազատության և անկախության համար և մեր պատմությունը անարժան ձևով փակելու իրավունք չունենք։ Տասնամյակներ շարունակ զրկանքների ու տառապանքների հիմնական կրողը Արցախի ժողովուրդն է և մեր ճակատագիրը որոշելու լիազորություն որևէ մեկին չենք տվել»,- իր խոսքում շեշտել է Արթուր Թովմասյանը։
ԱԺ նախագահը վստահ ընդգծել է, որ Արցախի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի ոչ միայն Արցախի ոչնչացմանը, այլև հայոց պետականության և հայ ժողովրդի աշխարհաքաղաքական, պատմական և բարոյական ողբերգության հիմքը կհանդիսանա։
Արթուր Թովմասյանը համոզված է, որ արցախահայությունը համբերությամբ սպասելու է միջազգային հանրության կողմից Արցախի ճանաչմանը։
Գերաշնորհ Տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճյանը ներկայացրել է Կիպրոսի հոգևոր կյանքի անցած ճանապարհը և թեմի գործունեությունը։
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ Տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճյանի ձեռամբ մատուցվել է պատարագ, որի ընթացքում Գերաշնորհ Տերը իր հայրապետական օրհնությունն է փոխանցել նաև Արցախի ժողովրդին։

Викарий армянской епархии Кипра, его высокопреосвященство архиепископ Хорен Тограмаджян принял находящуюся на Кипре арцахскую делегацию.
Артур Товмасян выразил благодарность за прием и коснулся развития событий в регионе, в особенности текущей ситуации в Арцахе, после событий марта 2022 года.
В ходе встречи председатель НС отметил, что 23-го марта 2022 года в Арцахе имели место локальные военные действия, а по причине российско-украинского кризиса сформировался новый мировой порядок. Артур Товмасян выразил уверенность в том, что Арцах, Армения и Диаспора должны использовать дипломатические каналы, иначе мы окажемся под развалинами нового миропорядка.
По словам руководителя парламента, в сложившейся после 8-го марта 2022 года ситуации Азербайджан преследует несколько целей:
«Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, и любое обсуждение вокруг этого вопроса неприемлемо для нас. Это наша красная линия. Народ Арцаха непреклонен и не свернет с избранного пути. Мы заплатили слишком дорогую цену за нашу свободу и независимость и не имеем права недостойным образом переворачивать последнюю страницу нашей истории. Десятилетиями значительная часть страданий и лишений выпала на долю арцахцев, и мы никому не давали полномочия решать нашу судьбу», - в своей речи отметил Артур Товмасян.
Председатель НС с уверенностью подчеркнул, что насильственное включение Арцаха в состав Азербайджана не только приведет к уничтожению Арцаха и армянской государственности, но и станет причиной геополитической, исторической и моральной трагедии армянского народа.
Артур Товмасян уверен, что армянство Арцаха будет терпеливо ждать признания Арцаха международным сообществом.
В свою очередь, архиепископ Хорен Тограмаджян рассказал о духовной жизни Кипра и коснулся деятельности епархии. По случаю дня провозглашения независимости Первой Республики Армения под предводительством архиепископа Тограмаджяна был отслужен молебен, во время которого его Высокопреосвященство передал свое благословение народу Арцаха.