ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՅԴ Կիպրոսի հայ դատի հանձնախմբի հրավերով ժամանել է Կիպրոսի Հանրապետություն
30 մայիսի 2022
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՅԴ Կիպրոսի հայ դատի հանձնախմբի հրավերով ժամանել է Կիպրոսի Հանրապետություն։
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել իշխող ՏԻՍԻ կուսակցության նախագահ Ավերոֆ Նեոֆիդուի և փոխնախագահ Խարիս Ղեորկեատիսի հետ։
Հաջորդ հանդիպումը Նիկոսիայի քաղաքապետի՝ Կոստանտինոս Եորկաճիսի և ավագանու անդամներ Օլղա Մարուտիայի և Վալերիոս Տանիիլիտիսի հետ էր։
Հանդիպումներին մասնակցում էին նաև ՀՅԴ Կիպրոսի կոմիտեի ներկայացուցիչ Սիմոն Այնեճյանը և Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Գազանճյանը։
Նույն օրը՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 104-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թոմվասյանը։

Возглавляемая председателем Национального собрания Республики Арцах Артуром Товмасяном делегация по приглашению кипрского комитета Ай Дата АРФД прибыла в Республику Кипр.
В рамках визита делегация провела встречи с председателем правящей на Кипре партии "Демократический сбор" (ДИСИ) Аверофом Неофиту и заместителем председателя партии Харисом Георгиадисом.
Затем делегация встретилась с мэром Никосии Константиной Йоркациса и членами Совета старейшин О. Марутиа и Валериосом Танилитисом.
Во встречах приняли участие также представитель кипрского комитета АРФД Симон Айнечян и председатель правления комитета Ай Дата Акоп Газанчян.
В тот же день на мероприятии, приуроченном к 104-летию Первой Республики Армения, с речью выступил председатель Национального собрания Артур Товмасян.