ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՅԴ Կիպրոսի հայ դատի հանձնախմբի հրավերով ժամանել է Կիպրոսի Հանրապետություն
30 մայիսի 2022
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՅԴ Կիպրոսի հայ դատի հանձնախմբի հրավերով ժամանել է Կիպրոսի Հանրապետություն։
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել իշխող ՏԻՍԻ կուսակցության նախագահ Ավերոֆ Նեոֆիդուի և փոխնախագահ Խարիս Ղեորկեատիսի հետ։
Հաջորդ հանդիպումը Նիկոսիայի քաղաքապետի՝ Կոստանտինոս Եորկաճիսի և ավագանու անդամներ Օլղա Մարուտիայի և Վալերիոս Տանիիլիտիսի հետ էր։
Հանդիպումներին մասնակցում էին նաև ՀՅԴ Կիպրոսի կոմիտեի ներկայացուցիչ Սիմոն Այնեճյանը և Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Գազանճյանը։
Նույն օրը՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 104-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թոմվասյանը։

The delegation headed by the Republic of Artsakh National Assembly President, Artur Tovmasyan, arrived in the Republic of Cyprus at the invitation of the ARF Armenian National Committee of Cyprus.
During the visit the delegation had meetings with Averof Neofidu, the President of the ruling Democratic Rally (DISY) and Vice President, Harris Georgetis.
The next meeting was with the mayor of Nicosia, Constantinos Yorkachis, and members of the Council of Elders, Olga Marutia and Valerios Taniliitis.
Representatives of the ARF Cyprus Committee, Simon Aynechyan and the Chairman of the Armenian National Committee, Hakob Gazanjyan, also took part in the meetings.
On the same day, Artur Tovmasyan, the Republic of Artsakh National Assembly President, made a speech on the event dedicated to the 104th anniversary of the First Republic of Armenia.