ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն իր աջակցությունն է հայտնել Ավետիք Չալաբյանին
Արցախի Հանրապետության մեծ բարեկամ, հավատարիմ և նվիրյալ գործընկեր Ավետիք Չալաբյանը կալանավորվել է 2022 թվականի մայիսի 14-ին։
«ԱՐԱՐ» հիմնադրամի համահիմնադիր, հասարակական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը տարիներ շարունակ Արցախի Հանրապետությունում ձեռնամուխ է եղել մի շարք նշանակալի ծրագրերի իրականացմանը՝ ուղղված մեր բանակի զարգացմանը, անվտանգային համակարգի բարելավմանը, տնտեսական խնդիրների լուծմանը և այլն։
Անգնահատելի է Ավետիք Չալաբյանի ներդրումն ազգային հոգևոր և մշակութային արժեքների պահպանմանը ծառայող նախագծերում ։ Ավետիք Չալաբյանի հայրենանվեր գործունեությունը, մարդկային բացառիկ արժեքները և որակներն արժանի են բարձր գնահատանքի։
Իմ աջակցությունն եմ հայտնում Ավետիք Չալաբյանին և հորդորում իրավապահ կառույցներին փոխարինել կալանավորման մասին որոշումն ու իրականացնել արդար քննություն։

Большой друг, верный и преданный соратник Республики Арцах Аветик Чалабян 14 мая 2022 года был арестован.
Соучредитель фонда "АРАР", общественный деятель Аветик Чалабян на протяжении многих лет реализовывал в Республике Арцах ряд важных и значимых программ, направленных на развитие армии, совершенствование системы безопасности, решение экономических проблем и так далее.
Неоценим вклад Аветика Чалабяна в проекты, направленные на сохранение национальных, духовных и культурных ценностей. Патриотическая деятельность, исключительные человеческие качества и характеристики Аветика Чалабяна достойны самой высокой оценки.
Выражаю свою поддержку Аветику Чалабяну и призываю правоохранительные структуры заменить решение о его аресте и провести справедливое разбирательство.