Ելույթում մասնավորապես ասված է․
Եկեք մեկ րոպե լռությամբ հարգենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման ճանապարհին և Արցախյան 3 պատերազմներում նահատակված զոհերի անմար հիշատակը։
Նախ և առաջ արցախահայության, Արցախի իշխանությունների և իմ անունից ընդունեք ջերմագին ողջույններս կիպրոսահայերի հանրությանը և այսօրվա միջոցառման մասնակիցներին:
Աշխարհասփյուռ հայությանը կարող է բաժանել միայն հեռավորությունը: Հազարամյակների թոհուբոհը հաղթահարած, պատմության քառուղիներում երբեմն պետականությունը կորցրած ու այն վերակերտած հայ ժողովուրդը համազգային իղձերի հանգուցալուծումների մարտավարություններում պետք է շարունակի մնալ միասնական, միակամ ու միաբան: Արցախի պատվիրակության այսօրվա միջոցառման հրավերին սիրահոժար ներկայանալը դրա համեստ վկայությունն է: Ասել, թե Արցախի պատվիրակությունը այսօրվա միջոցառմանը ներկայացել է 4 անդամով, թերի կլինի։ Պատվիրակության 5-րդ անդամը Կիպրոսի ակնառու քաղաքական, պետական գործիչ Էլենի Թեոխարուսն է, ով առաջին անգամ Արցախ է այցելել 1991թ․՝ բժշկական ծառայություններ մատուցելու նպատակով, և ոչ միայն՝ Թեոխարիուսը Արցախի ձայնը լսելի է դարձրել միջազգային հանրությանը։
Մեկ դարից ավելի ժամանակներ է բաժանում մայիսյան այն օրերից, երբ Սարդարապատում, Ղարաքիլիսայում և Բաշ-Ապարանում փառահեղ հաղթանակներից և թուրքական զորամիավորումների ջախջախումից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը: Կիլիկյան Հայոց թագավորության անկումից ավելի քան կես հազարամյակ անց վերականգնվեց հայոց պետականությունը:
Հայ ժողովրդի համար դարակազմիկ նշանակություն ունեցող իրավաքաղաքական այդ ակտով Հայաստանը դարձավ միջազգային սուբյեկտ, հաստատվեցին արտաքին կապեր, մի շարք երկրներում նշանակվեցին դեսպաններ ու ներկայացուցիչներ:
Անկախ ու կայացած պետականությունը յուրաքանչյուր ազգի հարատևության, հզորացման և համաշխարհային հանրությանը ճանաչելի լինելու նախապայմանն է: Հայ ազգը ի վիճակի եղավ բազում մաքառումների գնով կենսահաստատվել շնորհիվ այնպիսի առաջնորդ նվիրյալների, որպիսիք են Արամ Մանուկյանը, Հովհաննես Քաջազնունին, Ալեքսանդր Խատիսյանը, Համազասպ Օհանջանյանը, Սիմոն Վրացյանը, Ավետիք Սահակյանը, Ավետիս Ահարոնյանը: Պատմական Հայաստանի վերջին հատվածի փրկությանը, ինքնապաշտպանությանը նետվեցին հազարավոր հայորդիներ՝ զորահրամանատարներ Թովմաս Նազարբեկյանի, Դրոյի, Մովսես Սիլիկյանի, Դանիել Բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ: Մենք գլուխ ենք խոնարհում նրանց պայծառ հիշատակի առջև:
Հարկ ենք համարում ընդգծել «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության ծանրակշիռ ավանդն ու դերակատարումը Հայաստանի անկախության հիմնաքարերի ստեղծումից մինչև պետական բարձրագույն ինստիտուտների ու կառույցների հիմնադրում: Հայտնի է, որ 1918թ. մայիսի 26-ին Անդկովկասյան սեյմի լուծարման օրից հետո դաշնակցությունը հսկայական ջանքեր գործադրեց աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային բարդ ու հակասական իրավիճակներում Թիֆլիսի Հայոց ազգային խորհրդի կողմից հռչակագիր ընդունելու համար, որով հայտարարվեց հայկական գավառների նկատմամբ գերագույն ու միակ իշխանություն: Դրանից հետո միայն կառավարությունը Թիֆլիսից ժամանեց Երևան, որտեղ իշխանությունն իրականացրել է մայրաքաղաքի ազգային խորհուրդը՝ Արամ Մանուկյանի գլխավորությամբ:
Նորաստեղծ պետությունն առաջին պարտադրված պայմանագիրը ստորագրել է ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետություն հռչակելուց հետո մեկ շաբաթ անց Թուրքիայի հետ Բաթումում՝ Անդրկովկասի գերմանա-թուրքական նվաճման պայմաններում: Այդ պայմանագրով Թուրքիան ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը։
Թուրքերը իրավունք էին ստանում Հայաստանի միջանցիկ տարածքով զորք տեղափոխելու Բաքու, որտեղից պետք է դուրս բերվեին Բաքվի կոմունան պաշտպանող հայկական ուժերը: Սակայն տեղի Հայոց ազգային խորհուրդը մերժել է այն, քանի որ վտանգվում էր քաղաքի մոտ 100 հազար հայության կյանքը՝ նոր ցեղասպանության սպառնալիքով: Հայաստանին նաև պարտադրվում էր իր տարածքում զինաթափել հակաթուրքական զորաջոկատները։
Տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի համապատկերում հատկանշական էր Հայաստանի՝ հարևան երկրներից միայն Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ ի սկզբանե կոշտ ու թշնամական էր: Ադրբեջանը տարածքային հավակնություններ ուներ Զանգեզուրի, Լեռնային Ղարաբաղի և Նախիջևանի նկատմամբ:
Պատմական անցքերի դեռ ոչ ամբողջական համապատկերից ինչպես արդեն նկատելի դարձավ, 1918 թվականի մայիսին՝ հայոց պետականության վերականգնումից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները, գրեթե կրկնվում ու նմանատիպ բեմագրով շարունակվում են ներկա ժամանակներում հայկական երկու պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ:
Ադրբեջանաթուրքական ռազմաքաղաքական տանդեմը միջազգային ահաբեկիչների և այլ երկրների ժամանակակից մարտական զինանոցի ներգրավմամբ սանձազերծված պատերազմի ավարտից հետո շարունակում է տարածքային հավակնությունները Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ։
Ներկայումս նույն տանդեմը, Սյունիքի, Տավուշի մարզերում ինչ-որ քարտեզների տվյալներ վկայակոչելով, ցուցաբերում է տարածքներ սեփականացնելու զավթողական քաղաքականություն՝ սահմանագծման ու սահմանազատման պատրվակի տակ: Իսկ Ասկերանի շրջանի Քարագլխի բարձունքի դավադրաբար զավթումը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախը աստիճանաբար հայաթափելու նենգ մարտավարություն: Այս առումով Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս-ուկրաինական հակամարտության ձգձգվող իրավիճակից, փորձում է հասնել հնարավորինս առավելագույնի: Հաճախակի են կրակոցները սահմանամերձ համայնքների խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, եղել են մարդաորսության ու շփման գոտում հայտնված անասնահոտի գողության դեպքեր, աննախադեպ ձնառատ ձմռան պայմաններում պայթեցրել են գլխավոր գազամուղը՝ հումանիտար աղետի առջև կանգնեցնելով Արցախի ժողովրդին։
Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ արցախցու հոգեկերտվածքը այնպիսին չէ, որ ընկրկի դժվարությունների առջև: Մեր ազգային հպարտությունն ու արժանապատվությունը աներեր է, այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում։ Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը։ Անընդունելի է կարգավիճակի նշաձողի իջեցումով Ադրբեջանի հետ որևէ հարաբերություն:
Արցախահայության հավաքական կամքն ու վճռականությունը իր արտացոլումն ունեցավ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հնչեցված հայտարարություններում և անձամբ իմ ուղերձներում:
Մենք կանգնած ենք անցյալից դասեր առնելու, ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև: Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որը իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զորակազմը: Հաճելի ու պատեհ առիթ է այս ամբիոնից գոհունակության ու շնորհակալության խոսք հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Արցախում խաղաղապահ առաքելության համար:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները նոր մարտահրավերներին ընդառաջ տարաբնույթ են: Թշնամու կողմից բռնազավթված տարածքների տասնյակ հազարների հասնող բնակչության բնակարանային ապահովվածությունը ընթացքի մեջ է, զուգահեռաբար լուծվում են նրանց ընտանիքների զբաղվածության, աշխատանքով ապահովելու, սոցիալական պայմանների, նյութական հոգածության հիմնահարցերը՝ ներդնելով պետական բյուջեի ողջ հնարավորությունները։ Բայցևայնպես հնարավորությունները շարունակում են սուղ մնալ, թեպետ առկա է Հայաստանի Հանրապետությունից և սփյուռքի կազմակերպություններից ու գործարար շրջանակներից աջակցությունը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը անկասելի է ու ենթակա չէ սակարկման: Այս մասին իր հարցազրույցներում ու հայտարարություններում բազմիցս խոսել է Արցախի Հանրապետության նախագահը, հարցին անդրադարձ է կատարվել նաև Ազգային ժողովի խմբակցությունների համատեղ հայտարարություններում։
Պետությունների ու ժողովուրդների համաշխարհային ընտանիքի լիարժեք ու հավասար անդամ դառնալու արցախահայության ձգտումները՝ նախադեպը չունեցող ազգային-ազատագրական պայքարի իր յուրատիպությամբ, նույնպես ենթակա են ճանաչման՝ ելնելով ազգամիջյան բախումների լուծման միջազգային փորձից:
Չնայած հակամարտող կողմերի ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ հակառակ դիրքորոշումներին, մենք միանշանակ հակված ենք բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն: Մեր այս պաշտոնական դիրքորոշումը պետք է ընկալելի լինի նաև Հարավային Կովկասում իրենց տարածաշրջանային շահերը հետապնդող երկրների համար:
Ելույթի ավարտից առաջ, որպես վերջաբանի կարգախոս, հայտարարում եմ.
Եթե Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը գոյատևել է ընդամենը 2,5 տարի, ապա խորհրդային կայսերապետության տրոհումից հետո նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի Հանրապետության գոյությունը առհավետ է:

"Your Holiness, state representative of the Armenian community, dear Armenians, ladies and gentlemen!
Let us observe a minute of silence to honor the immortal memory of the victims on the way to proclamation of the First Republic of Armenia and the three Artsakh wars.
First of all, on behalf of the Artsakh Armenians and the Artsakh authorities accept my warm greetings to the Armenian community of Cyprus and to the participants of today's event.
Only distance can separate Armenians scattered all over the world. Having overcome the turmoil of millennia, the Armenian people, who have sometimes lost their statehood and rebuilt it again and again, must remain united in the strategies of resolving national aspirations. Attending the invitation of the Artsakh delegation to today's event is a modest testament to that. To say that the Artsakh delegation attended today's event with 4 members would be incomplete. The fifth member of the delegation is Eleni Theocharous, a prominent Cypriot politician and statesman, who first visited Artsakh in 1991 to provide medical services; not only did Theocharius make the voice of Artsakh heard by the international community.
More than a century divides times from the days of May, when after the glorious victories in Sardarapat, Gharakilisa and Bash-Aparan and the defeat of the Turkish troops, the independence of Armenia was declared. More than half a millennium after the fall of the Armenian Kingdom of Cilicia, Armenian statehood was restored.
With that legal-political act of racial significance for the Armenian people, Armenia became an international entity. External relations were established, ambassadors and representatives were appointed in a number of countries.
Independent and established statehood is a precondition for the survival, empowerment and recognition of each nation by the world community. The Armenian nation was able to survive at the cost of many struggles thanks to such dedicated leaders as Aram Manukyan, Hovhannes Kajaznuni, Alexander Khatisyan, Hamazasp Ohanjanyan, Simon Vratsyan, Avetik Sahakyan, Avetis Aharonyan. Thousands of Armenians, led by military commanders Tovmas Nazarbekyan, Dro, Movses Silikyan, and Daniel Bek-Pirumyan thousands of Armenians rushed to the rescue and self-defense of the last part of historical Armenia. We bow to their bright memory. "
We consider it necessary to emphasize the weighty contribution and role of the "Armenian Revolutionary Federation" party starting from the creation of the cornerstones of Armenia's independence to the establishment of higher state institutions and structures. It is known that on May 26, 1918, after the dissolution of the Transcaucasian Seym, the Dashnaktsutyun made a huge effort to adopt a declaration by the Armenian National Council in Tbilissi (Georgia) in difficult and controversial geopolitical and regional situations; which declared the supreme and sole authority over the Armenian provinces. Only after that did the government arrive in Yerevan from Tbilissi (Georgia), where the government was implemented by the National Council of the capital, headed by Aram Manukyan.
The newly created state signed the first forced agreement with Turkey in Batumi a week after declaring it a sovereign Republic. In the conditions, with that agreement, of German-Turkish conquest of Transcaucasia, Turkey recognized the independence of Armenia.
The Turks were given the right to move troops to Baku through the corridors of Armenia, from where the Armenian forces defending the Baku commune were to be withdrawn. However, the local Armenian National Council rejected it because the lives of about 100,000 Armenians in the city were endangered by the threat of a new genocide. Armenia was obliged to disarm the anti-Turkish troops on its territory.
The establishment of good neighborly relations between Armenia and Iran, one of the neighboring countries, was of great importance in the description of the military-political situation in the region. The position of Azerbaijan and Turkey towards Armenia was initially tough and hostile. Azerbaijan had territorial claims to Zangezur, Nagorno-Karabakh and Nakhichevan.
From the incomplete picture of historical holes as it has already become noticeable, in May 1918 the events that took place after the restoration of the Armenian statehood, almost repetitive and with a similar script continue in the present two Armenian states against the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh.
The Azerbaijani-Turkish military-political tandem continues its territorial ambitions towards Armenia and Artsakh after the end of the war unleashed with the involvement of international terrorists and the modern military arsenal of other countries.
Currently the same tandem in Syunik and Tavush regions, citing data from some maps, demonstrates an aggressive policy of privatizing territories under the pretext of demarcation and demarcation.
And the conspiratorial occupation of the Karaglkh plateau in the Askeran region is nothing but than an insidious tactic of gradually evicting Armenians from Artsakh. In this regard, Azerbaijan, taking advantage of the protracted situation in the Russian-Ukrainian conflict, tries to achieve the maximum possible. Shootings at border communities’ civilians’ аre frequent. There have been cases of human hunting and theft of livestock in the contact area. In an unprecedented snowy winter, they blew up the main gas pipeline, putting the people of Artsakh in front of a humanitarian catastrophe.
I assure you that the mentality of the people of Artsakh is not one that retreat in the face of difficulties. Our national pride and dignity are inseparable, no one can undermine it. We are resolute in our struggle. The will of the people of Artsakh to live and create in their historical homeland is unshakable. It is unacceptable to have any relations with Azerbaijan by lowering the status bar.
The collective will and determination of the Armenians of Artsakh was reflected in the statements made by the National Assembly of the Artsakh Republic and in my personal messages.
We are faced with the imperative to learn from the past, to imitate, to summarize what has happened. We are faced with the imperative to learn from the past, to imitate, to summarize what has happened. At present, the priority is to ensure the reliable security of the country, carried out by the peacekeeping forces of the Russian Federation and the military staff of the Artsakh Republic Defense Army. This is a pleasant and auspicious occasion to express satisfaction and gratitude to the Russian Federation for the peacekeeping mission in Artsakh from this tribune.
The problems facing the Republic of Artsakh in the face of new challenges are varied.
Housing of tens of thousands of people in enemy-occupied territories is underway in parallel with their family employment, issues of social conditions and material care, investing all the possibilities of the state budget. Nevertheless, opportunities remain limited, although there is support from the Republic of Armenia and Diaspora organizations and business circles.
The right of the people of Artsakh to self-determination is unstoppable and is not subject to bargaining. The President of the Artsakh Republic has spoken about this many times in his interviews and statements. The issue was also referred to in the joint statements of the factions of the National Assembly.
The aspirations of the Artsakh Armenians to become full and equal members of the world family of states and peoples, unprecedented national liberation struggle with its uniqueness are also subject to recognition based on international experience in resolving ethnic conflicts.
Despite the opposing positions of the conflicting parties on the Karabakh issue, we are definitely inclined to continue the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group. This official position of ours should be perceptible also for the countries pursuing their regional interests in the South Caucasus.
Before summing up my speech, as a motto of the conclusion, I declare:
If the first Republic of Armenia has existed for only 2.5 years, then after the break-up of the Soviet empire, the existence of the newly independent Republic of Armenia and the Artsakh Republic is forever.