Ելույթում մասնավորապես ասված է․
Եկեք մեկ րոպե լռությամբ հարգենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման ճանապարհին և Արցախյան 3 պատերազմներում նահատակված զոհերի անմար հիշատակը։
Նախ և առաջ արցախահայության, Արցախի իշխանությունների և իմ անունից ընդունեք ջերմագին ողջույններս կիպրոսահայերի հանրությանը և այսօրվա միջոցառման մասնակիցներին:
Աշխարհասփյուռ հայությանը կարող է բաժանել միայն հեռավորությունը: Հազարամյակների թոհուբոհը հաղթահարած, պատմության քառուղիներում երբեմն պետականությունը կորցրած ու այն վերակերտած հայ ժողովուրդը համազգային իղձերի հանգուցալուծումների մարտավարություններում պետք է շարունակի մնալ միասնական, միակամ ու միաբան: Արցախի պատվիրակության այսօրվա միջոցառման հրավերին սիրահոժար ներկայանալը դրա համեստ վկայությունն է: Ասել, թե Արցախի պատվիրակությունը այսօրվա միջոցառմանը ներկայացել է 4 անդամով, թերի կլինի։ Պատվիրակության 5-րդ անդամը Կիպրոսի ակնառու քաղաքական, պետական գործիչ Էլենի Թեոխարուսն է, ով առաջին անգամ Արցախ է այցելել 1991թ․՝ բժշկական ծառայություններ մատուցելու նպատակով, և ոչ միայն՝ Թեոխարիուսը Արցախի ձայնը լսելի է դարձրել միջազգային հանրությանը։
Մեկ դարից ավելի ժամանակներ է բաժանում մայիսյան այն օրերից, երբ Սարդարապատում, Ղարաքիլիսայում և Բաշ-Ապարանում փառահեղ հաղթանակներից և թուրքական զորամիավորումների ջախջախումից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը: Կիլիկյան Հայոց թագավորության անկումից ավելի քան կես հազարամյակ անց վերականգնվեց հայոց պետականությունը:
Հայ ժողովրդի համար դարակազմիկ նշանակություն ունեցող իրավաքաղաքական այդ ակտով Հայաստանը դարձավ միջազգային սուբյեկտ, հաստատվեցին արտաքին կապեր, մի շարք երկրներում նշանակվեցին դեսպաններ ու ներկայացուցիչներ:
Անկախ ու կայացած պետականությունը յուրաքանչյուր ազգի հարատևության, հզորացման և համաշխարհային հանրությանը ճանաչելի լինելու նախապայմանն է: Հայ ազգը ի վիճակի եղավ բազում մաքառումների գնով կենսահաստատվել շնորհիվ այնպիսի առաջնորդ նվիրյալների, որպիսիք են Արամ Մանուկյանը, Հովհաննես Քաջազնունին, Ալեքսանդր Խատիսյանը, Համազասպ Օհանջանյանը, Սիմոն Վրացյանը, Ավետիք Սահակյանը, Ավետիս Ահարոնյանը: Պատմական Հայաստանի վերջին հատվածի փրկությանը, ինքնապաշտպանությանը նետվեցին հազարավոր հայորդիներ՝ զորահրամանատարներ Թովմաս Նազարբեկյանի, Դրոյի, Մովսես Սիլիկյանի, Դանիել Բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ: Մենք գլուխ ենք խոնարհում նրանց պայծառ հիշատակի առջև:
Հարկ ենք համարում ընդգծել «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության ծանրակշիռ ավանդն ու դերակատարումը Հայաստանի անկախության հիմնաքարերի ստեղծումից մինչև պետական բարձրագույն ինստիտուտների ու կառույցների հիմնադրում: Հայտնի է, որ 1918թ. մայիսի 26-ին Անդկովկասյան սեյմի լուծարման օրից հետո դաշնակցությունը հսկայական ջանքեր գործադրեց աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային բարդ ու հակասական իրավիճակներում Թիֆլիսի Հայոց ազգային խորհրդի կողմից հռչակագիր ընդունելու համար, որով հայտարարվեց հայկական գավառների նկատմամբ գերագույն ու միակ իշխանություն: Դրանից հետո միայն կառավարությունը Թիֆլիսից ժամանեց Երևան, որտեղ իշխանությունն իրականացրել է մայրաքաղաքի ազգային խորհուրդը՝ Արամ Մանուկյանի գլխավորությամբ:
Նորաստեղծ պետությունն առաջին պարտադրված պայմանագիրը ստորագրել է ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետություն հռչակելուց հետո մեկ շաբաթ անց Թուրքիայի հետ Բաթումում՝ Անդրկովկասի գերմանա-թուրքական նվաճման պայմաններում: Այդ պայմանագրով Թուրքիան ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը։
Թուրքերը իրավունք էին ստանում Հայաստանի միջանցիկ տարածքով զորք տեղափոխելու Բաքու, որտեղից պետք է դուրս բերվեին Բաքվի կոմունան պաշտպանող հայկական ուժերը: Սակայն տեղի Հայոց ազգային խորհուրդը մերժել է այն, քանի որ վտանգվում էր քաղաքի մոտ 100 հազար հայության կյանքը՝ նոր ցեղասպանության սպառնալիքով: Հայաստանին նաև պարտադրվում էր իր տարածքում զինաթափել հակաթուրքական զորաջոկատները։
Տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի համապատկերում հատկանշական էր Հայաստանի՝ հարևան երկրներից միայն Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ ի սկզբանե կոշտ ու թշնամական էր: Ադրբեջանը տարածքային հավակնություններ ուներ Զանգեզուրի, Լեռնային Ղարաբաղի և Նախիջևանի նկատմամբ:
Պատմական անցքերի դեռ ոչ ամբողջական համապատկերից ինչպես արդեն նկատելի դարձավ, 1918 թվականի մայիսին՝ հայոց պետականության վերականգնումից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները, գրեթե կրկնվում ու նմանատիպ բեմագրով շարունակվում են ներկա ժամանակներում հայկական երկու պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ:
Ադրբեջանաթուրքական ռազմաքաղաքական տանդեմը միջազգային ահաբեկիչների և այլ երկրների ժամանակակից մարտական զինանոցի ներգրավմամբ սանձազերծված պատերազմի ավարտից հետո շարունակում է տարածքային հավակնությունները Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ։
Ներկայումս նույն տանդեմը, Սյունիքի, Տավուշի մարզերում ինչ-որ քարտեզների տվյալներ վկայակոչելով, ցուցաբերում է տարածքներ սեփականացնելու զավթողական քաղաքականություն՝ սահմանագծման ու սահմանազատման պատրվակի տակ: Իսկ Ասկերանի շրջանի Քարագլխի բարձունքի դավադրաբար զավթումը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախը աստիճանաբար հայաթափելու նենգ մարտավարություն: Այս առումով Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս-ուկրաինական հակամարտության ձգձգվող իրավիճակից, փորձում է հասնել հնարավորինս առավելագույնի: Հաճախակի են կրակոցները սահմանամերձ համայնքների խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, եղել են մարդաորսության ու շփման գոտում հայտնված անասնահոտի գողության դեպքեր, աննախադեպ ձնառատ ձմռան պայմաններում պայթեցրել են գլխավոր գազամուղը՝ հումանիտար աղետի առջև կանգնեցնելով Արցախի ժողովրդին։
Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ արցախցու հոգեկերտվածքը այնպիսին չէ, որ ընկրկի դժվարությունների առջև: Մեր ազգային հպարտությունն ու արժանապատվությունը աներեր է, այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում։ Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը։ Անընդունելի է կարգավիճակի նշաձողի իջեցումով Ադրբեջանի հետ որևէ հարաբերություն:
Արցախահայության հավաքական կամքն ու վճռականությունը իր արտացոլումն ունեցավ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հնչեցված հայտարարություններում և անձամբ իմ ուղերձներում:
Մենք կանգնած ենք անցյալից դասեր առնելու, ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև: Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որը իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զորակազմը: Հաճելի ու պատեհ առիթ է այս ամբիոնից գոհունակության ու շնորհակալության խոսք հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Արցախում խաղաղապահ առաքելության համար:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները նոր մարտահրավերներին ընդառաջ տարաբնույթ են: Թշնամու կողմից բռնազավթված տարածքների տասնյակ հազարների հասնող բնակչության բնակարանային ապահովվածությունը ընթացքի մեջ է, զուգահեռաբար լուծվում են նրանց ընտանիքների զբաղվածության, աշխատանքով ապահովելու, սոցիալական պայմանների, նյութական հոգածության հիմնահարցերը՝ ներդնելով պետական բյուջեի ողջ հնարավորությունները։ Բայցևայնպես հնարավորությունները շարունակում են սուղ մնալ, թեպետ առկա է Հայաստանի Հանրապետությունից և սփյուռքի կազմակերպություններից ու գործարար շրջանակներից աջակցությունը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը անկասելի է ու ենթակա չէ սակարկման: Այս մասին իր հարցազրույցներում ու հայտարարություններում բազմիցս խոսել է Արցախի Հանրապետության նախագահը, հարցին անդրադարձ է կատարվել նաև Ազգային ժողովի խմբակցությունների համատեղ հայտարարություններում։
Պետությունների ու ժողովուրդների համաշխարհային ընտանիքի լիարժեք ու հավասար անդամ դառնալու արցախահայության ձգտումները՝ նախադեպը չունեցող ազգային-ազատագրական պայքարի իր յուրատիպությամբ, նույնպես ենթակա են ճանաչման՝ ելնելով ազգամիջյան բախումների լուծման միջազգային փորձից:
Չնայած հակամարտող կողմերի ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ հակառակ դիրքորոշումներին, մենք միանշանակ հակված ենք բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն: Մեր այս պաշտոնական դիրքորոշումը պետք է ընկալելի լինի նաև Հարավային Կովկասում իրենց տարածաշրջանային շահերը հետապնդող երկրների համար:
Ելույթի ավարտից առաջ, որպես վերջաբանի կարգախոս, հայտարարում եմ.
Եթե Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը գոյատևել է ընդամենը 2,5 տարի, ապա խորհրդային կայսերապետության տրոհումից հետո նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի Հանրապետության գոյությունը առհավետ է:

В речи, в частности, говорится:
"Ваше высокопреосвященство, государственный представитель армянской общины, дорогие армяне, дамы и господа,
Почтим минутой молчания вечную память погибших во имя провозглашения Первой Республики Армения и в трех Арцахских войнах.
Передаю кипрским армянам и участникам сегодняшнего мероприятия сердечные приветствия от от имени армянства, властей Арцаха и от моего имени лично.
Нас, рассеянных по всему миру армян, может разделить лишь расстояние. Армянский народ, пройдя через испытания тысячелетий и утрачивая порой государственность, вновь приобретал ее и теперь преисполнен общенациональных желаний оставаться единым и сплоченным.
Арцахская делегация с радостью приняла ваше приглашение, и наше присутствие на сегодняшнем мероприятии - скромное тому доказательство. Будет неточно утверждение, что в составе делегации Арцаха на сегодняшнем мероприятии 4 человека. Пятый член делегации - видный политический и государственный деятель Кипра Элени Теохарус, впервые посетившая Арцах в 1991 году с целью оказания медицинских услуг. И не только она донесла голос арцахцев до международной общественности.
Свыше ста лет разделяет нас от судьбоносных майских побед, одержанных над турецкой армией в Сардарапате, Каракилисе и Баш-Апаране, когда была провозглашена независимость Армении. Спустя более половины тысячелетия после падения Киликийского армянского царства была восстановлена армянская государственность.
По этому политико-правовому акту, имеющему эпохальное значение для армянского народа, Армения стала международным субъектом, были установлены внешние связи, в ряде стран были назначены послы и представители.
Независимая и состоявшаяся государственность - предусловие долговечности, усиления и узнаваемости в международном сообществе.
Благодаря таким преданным сынам отечества как Арам Манукян, Ованнес Каджазнуни, Александр Хатисян, Амазасп Оганджанян, Симон Врацян, Аветик Саакян, Аветис Агаронян, армянский народ оказался в состоянии жизнеутвердиться ценой многих испытаний. На защиту последнего клочка исторической Армении встали тысячи сыновей во главе с военачальниками Товмасом Назарбекяном, Дро, Мовсесом Силикяном, Даниелом Бек-Пирумяном. Мы склоняем головы перед их светлой памятью!
Весомый вклад в общее дело внесла партия «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» - с момента заложения фундамента независимости Армении до основания высших государственных институтов и структур.
Известно, что 26-го мая 1918 года после роспуска Закавказского Сейма "Дашнакцутюн" приложила колоссальные усилия для принятия Армянским национальным советом Тифлиса декларации, в сложных и противоречивых геополитических и региональных условиях, которая объявила себя верховной и единственной властью армянских провинций. Лишь после этого правительство прибыло в Ереван, где власть осуществлял Национальный совет столицы во главе с Арамом Манукяном.
Спустя неделю после провозглашения суверенной Республики Армения молодое государство принудительно заключило первый договор в Батуми с Турцией - в условиях германо-турецкой интервенции в Закавказье. По этому договору Турция признала независимость Армении.
Турки получали право по транзитной территории Армении перемещать войска в Баку, откуда должны были быть выведены армянские силы, обороняющие Бакинскую коммуну. Однако местный Армянский национальный совет отверг его, поскольку опасности подвергались жизни около 100 тысяч армянства, населению угрожал новый геноцид. Армения также обязалась на своей территории обезоружить антитурецкие военные отряды.
Примечательно, что в контексте военно-политической ситуации в регионе добрососедские отношения были установлены лишь с Ираном. Позиция Азербайджана и Турции в отношении Армении изначально была жесткой и враждебной. У Азербайджана были территориальные претензии к Зангезуру, Нагорному Карабаху и Нахиджевану.
Как вы заметили, события, произошедшие в мае 1918 года после восстановления армянской государственности, почти повторяются и с аналогичным сценарием продолжаются и в наши дни - против двух армянских государств - Республики Армения и Республики Арцах.
После развязанной войны азербайджано-турецкий военно-политический тандем с вовлечением международных террористов и современного военного арсенала других стран продолжает предъявлять территориальные претензии в отношении Армении и Арцаха.
В настоящее время тандем, ссылаясь на какие-то карты в Сюникской и Тавушской областях, проводит захватническую политику присвоения территорий - под предлогом демаркации и делимитации границ.
А заговорщический захват высоты Караглух Аскеранского района - не что иное как коварная тактика по постепенному выселению армян из Арцаха. В этом смысле Азербайджан, пользуясь затягивающимся российско-украинским кризисом, пытается добиться максимального. Участились посягательства против мирного населения в приграничных общинах, были похищены люди, бывали случаи кражи скота, оказавшегося в зоне линии соприкосновения. Помимо этого, в начале марта, в условиях беспрецедентного снегопада, был взорван участок главного газопровода, тем самым поставив народ Арцаха перед угрозой гуманитарного кризиса.
Заверяю вас, что менталитет арцахцев не позволит отступать перед трудностями. Наша национальная гордость и достоинство непоколебимы. Мы решительны в нашей борьбе. Воля арцахца жить, созидать на своей исторической родине, непреклонна. Неприемлемо какое-либо отношение с Азербайджаном со снижением планки статуса.
Единая воля и решимость армянства Арцаха отразились и в озвученных Национальным собранием Республики Арцах заявлениях и в моих посланиях.
Мы стоим перед императивом извлечения уроков из прошлого. В настоящее время первостепенной задачей является обеспечение надежной безопасности страны, которое осуществляют миротворческие силы Российской Федерации, Армия обороны Республики Арцах. Уместно с этой трибуны выразить удовлетворение и благодарность Российской Федерации за осуществление миротворческой миссии в Арцахе.
Проблемы, стоящие перед Республикой Арцах, в преддверии новых вызовов различны. Ведутся работы по жилищному обеспечению десятков тысяч граждан из территорий, окуппированных противником, параллельно с этим решаются проблемы занятости их семей, трудоустройства, социальных условий, материального благоустройства, задействованы все возможности государственного бюджета. Однако возможности продолжают оставаться ограниченными, хотя налицо поддержка из Республики Армения и бизнес-кругов.
Право народа Арцаха на самоопределение непоколебимо и не подлежит торгу. Об этом в своих интервью и заявлениях неоднократно говорил президент Республики Арцах, эта тема затрагивалась и в совместных заявлениях фракций Национального собрания.
Устремления армянства Арцаха стать полноценным и равным членом мировой семьи государств и народов в беспрецедентной национально-освободительной борьбе также подлежат признанию в рамках международного опыта решения межнациональных столкновений.
Несмотря на противоположные позиции конфликтующих сторон относительно карабахской проблеме, мы однозначно склонны продолжать переговорный процесс под эгидой Минской группы ОБСЕ. Эта наша официальная позиция должна быть приемлема и для стран, преследующих региональные интересы на Южном Кавказе.
В заключение к сказанному, констатирую:
Если Первая Республика Армения просуществовала всего лишь 2,5 года, то образование после распада Советской империи независимой Республики Армения и Республики Арцах - на веки вечные.