Մայիսի 26-ին ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Լիբանան ամփոփվել է «Շաղզոյյան» կենտրոնում ՀՅԴ Լիբանանի կենտրոնական կոմիտեի անդամների հետ կայացած հանդիպմամբ։
ՀՅԴ Լիբանանի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, երեսփոխան Հակոբ Բագրատունին, ողջունելով Արցախի պատվիրակությանը, վստահեցրել է, որ Արցախի ուղղությամբ ՀՅԴ Լիբանանի կառույցների աշխատանքները շարունակական են լինելու։
Արթուր Թովմասյանն իր հերթին երախտագիտություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և պատվիրակության անունից արժևորել լիբանանահայ համայնքի, հատկապես Լիբանանի դաշնակցական կառույցների Արցախի Հանրապետության կայացմանն ուննեցած անսակարկելի գործունեությունը։
Միաժամանակ Արցախի խորհրդարանի նախագահը Հակոբ Բագրատունուն առաջարկել է ստեղծել Արցախ- Լիբանան բարեկամական շրջանակ, որի կազմում կարող են ընդգրկվել պատգամավորներ, գործող ու նախկին նախարարներ և այլ բնագավառի ներկայացուցիչներ։
Հակոբ Բագրատունին մեծ խանդավառությամբ է ընդունել առաջարկը և պատրաստակամություն է հայտնել այդ ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկել։

26-го мая визит делегации, возглавляемой председателем НС Артуром Товмасяном, в Ливан завершился встречей с членами центрального комитета АРФ «Дашнакцутюн» Ливана в центре «Шагзоян».
Приветствуя делегацию, представитель центрального комитета АРФ «Дашнакцутюн» Акоп Багратуни заверил, что деятельность структур АРФД Ливана в направлении развития арцахской тематики будет продолжаться.
В свою очередь Артур Товмасян выразил признательность за теплый прием и от имени делегации подчеркнул важность деятельности армянской общины Ливана, в особенности структур АРФ «Дашнакцутюн» Ливана, в становлении Республики Арцах.
Председатель парламента Арцаха предложил Акопу Багратуни создать круг дружбы «Арцах-Ливан», в состав которого будут вовлечены депутаты, действующие и бывшие министры и представители других сфер.
Акоп Багратуни с большим воодушевлением принял предложение и выразил готовность предпринять активные меры в этом направлении.