Մայիսի 26-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությանը Անթիլիասի Մայրավանքի գրասենյակում ընդունել է Ն․Ս․Տ․Տ․ Արամ Ա․ Վեհափառ Հայրապետը։
Հանդիպմանը ներկա էր Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսյանը։
Արթուր Թովմասյանը և պատվիրակության անդամները Նորին Սուրբ Օծությանն են ներկայացրել Արցախի ներկա վիճակը,ժողովրդի և իշխանությունների արդար ու անփոփոխ պահանջները։
Ողջունելով ներկաներին՝ Վեհափառ Հայրապետը հիշեցրել է, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը մշտապես կանգնած է Արցախի ժողովրդի կողքին և աջակցում է ինքնիշխանության իրավունքի կամքը արտահայտելու հարցում։
Այս առիթով Վեհափառ Հայրապետը վերահաստատել է Մեծն տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության թեմերի և ժողովրդի ամբողջական աջակցությունը Արցախի ժողովրդին։

26-го мая делегацию, возглавляемую председателем Национального собрания Республики Арцах Артуром Товмасяном, в Майраванке (Антилиас) принял Католикос Великого Дома Киликийского Арам I.
На встрече присутствовал предводитель армянской епархии Тегерана, архиепископ Сепух Саркисян.
Артур Товмасян и члены делегации представили Католикосу Великого Дома Киликийского текущую ситуацию в Арцахе, справедливые и неизменные требования народа и властей республики.
Приветствуя присутствующих, Арам I напомнил, что Католикосат Великого Дома Киликийского всегда готов оказать поддержку арцахскому народу, в том числе и в вопросе выражения права на суверенитет.
В этом контексте Католикос подтвердил полную поддержку епархий Католикосата Великого Дома Киликийского и народа населению Арцаха.