Մայիսի 24-ին Լիբանան կատարած այցի շրջանակներում ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է Հայ Կաթողիկե տան կաթողիկոս-պատրիարք Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ-ը։
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՅԴ Լիբանանի Կենտրոնական կոմիտեի անդամներ դոկտոր Էլի Թաշճյանը և Հակոբ Լատոյանը, Բեյրութի թեմի օգնական եպիսկոպոս Գևորգ եպիսկոպոս Ասատուրյանը և հայ կաթողիկե կղերական դասը:
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել արցախյան ոչ վաղ անցյալի իրադարձություններին, բռնազավթված տարածքներում իրականացվող մշակութային ցեղասպանությանը,Արցախի հետագա ճակատագրին։
Քննարկվել են աշխարհաքաղաքական բարդ ու հակասական զարգացումները և առավել քան երբևէ կարևորվել է Հայաստան- Արցախ- Սփյուռք եռամիասնության համատեղ ու միակամ գործունեությունը։
Հայրենիքի համար ճակատագրական այս ժամանակահատվածում երկուստեք շեշտվել է ազգային միասնականության անհրաժեշտությունը։

Within the framework of his visit to Lebanon, the delegation led by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh was received by the Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholic House Rafael Petros XXI.
Members of the ARF Lebanon Central Committee Dr. Eli Tashchyan and Hakob Latoyan, Assistant Bishop of the Diocese of Beirut Bishop Gevorg Asaturyan and the Armenian Catholic Armenian Catholic clerical clergy class.
The meeting touched upon the recent events in Artsakh, the cultural genocide in the occupied territories, and the future of Artsakh.
Complex and contradictory geopolitical developments were discussed and the importance of joint and unanimous activity of the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity than ever has been emphasized.