ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ «ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ» ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ զարգացումների վերաբերյալ
«ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ» ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅԱՆ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ զարգացումների վերաբերյալ
Ս.թ. մայիսի 22-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքներով ԵԽ նախագահի տարածած հայտարարության կապակցությամբ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը հայտարարում է.
1. 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտնի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը չէ, նույն հայտարարությամբ այն ստանձնել է Ռուսաստանի Դաշնությունը` հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ տեղակայելով խաղաղապահ զորակազմ: Ուստի ռուսական ազդեցության գոտի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովումը, այդ թվում` Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների հաստատումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը, առանց Ռուսաստանի միջնորդության գործնականում անհեռանկար է և անպտուղ:
2. Հարավային Կովկասի բարդ էթնոքաղաքական հակամարտություններից ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման միակ փաստացի մանդատը կրում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և այս ձևաչափը շրջանցող, հատկապես` հիմնախնդրի նրբություններին խորթ մոտեցումներն անընդունելի են:
Քանի որ Արցախի Հանրապետությունը հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ներգրավված չէ որպես ինքնուրույն սուբյեկտ և նրա անունից բանակցելու իրավունքով հանդես է գալիս Հայաստանը, ուստի ՀՀ իշխանությունները պարտավոր են`
բանակցային հիմնական սկզբունքների և տարրերի վերաբերյալ ստանալ Արցախի ժողովրդի և նրա կողմից ընտրված իշխանությունների համաձայնությունը,
ԼՂ հարցով բանակցություններ վարել կա´մ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, կա´մ այլևս նախադեպ ունեցող Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափում:
Իսկ հարակից միջնորդությունների շահագրգիռ ջանքերը կարող են և պետք է ուղղված լինեն վերոնշյալ ձևաչափերի շրջանակում ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորումը խրախուսելուն և աջակցելուն:
3. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային հարցերի, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, խաղաղության պայմանագրի, տնտեսական զարգացման հարցերում ԵԽ-ի ակտիվ միջնորդական ջանքերն ուղղված են Ադրբեջանի գազային ներուժի օգտագործմամբ Եվրոպայի` ռուսական կախվածությունից հաղթահարմանը: Նմանօրինակ փոխշահավետ ակնկալիքների համատեքստում ԵԽ-ն չի կարող միջնորդական հավասարակշռություն պահել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այդ թվում` ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում, ուստի նրա կողմից ցանկացած միջնորդություն դրսևորվելու է Արցախի անվտանգային համակարգի բաղադրիչների զիջմամբ: Այս մասին վկայում է նաև ԵԽ նախագահի բառապաշարը, ով խուսափում է անգամ «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտության օգտագործումից:
Անընդունելի և անթույլատրելի են ՀՀ իշխանությունների կողմից որևէ միջազգային հանրույթի կամ միջազգային կազմակերպության` նմանաբովանդակ խոսույթի հանդուրժումն ու ներմուծումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման օրակարգ:
4. Ադրբեջանի իշխանությունների` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված համաձայնությունների չկատարումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունը հակադարձ համեմատական են տարբեր միջնորդությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
ԼՂ հակամարտության համապարփակ և վերջնական լուծումը հնարավոր է միայն Արցախի ժողովրդի և նրա կողմից ընտրված իշխանության հետ հորիզոնական հաղորդակցության, ոչ թե վերջիններիս նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ իրականացնելու, տեղեկատվական-հոգեբանական ահաբեկչություն կազմակերպելու, սողացող ագրեսիայի միջավայր ստեղծելու պայմաններում:
«Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը վերահաստատում է օրախնդիր մարտահրավերներն ու դրանց գործնական լուծումները չարտացոլող գործողություններից ձեռնպահ մնալու իր հանձնառությունը, ինչի հիմնավորմամբ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունը հրաժարվել է միանալ ս.թ. մայիսի 24-ին ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների տարածած հայտարարությանը:

фракции "Единая Родина"
22 мая 2020 года в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, Председателя Европейского совета Шарля Мишеля и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Относительно итогового коммюнике, распространенного Председателем Европейского совета, партия "Единая Родина" заявляет:
1. По итогам известного трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Республика Армения больше не является гарантом безопасности Республики Арцах. В рамках этого же заявления указанную функцию взяла на себя Российская Федерация, развернув миротворческие силы параллельно с выводом Вооруженных сил Армении. Поэтому обеспечение стабильности, безопасности в регионе Южного Кавказа, включая налаживание отношений между Арменией и Азербайджаном, урегулирование нагорно-карабахского конфликта без посредничества России практически бесперспективны и неплодотворны.
2. Единственный мандат мирного урегулирования одного из самых сложных этнополитических конфликтов Южного Кавказа (нагорно-карабахского) принадлежит Минской группе ОБСЕ, и попытки обойти этот формат неприемлемы.
Поскольку Республика Арцах не вовлечена в переговорный процесс по урегулированию конфликта в качестве самостоятельного субъекта и от ее имени имеет право вести переговоры Республика Армения, то власти Армении обязаны:
• получить согласие народа Арцаха и избранных им властей на основные принципы и составляющие переговоров;
• вести переговоры по нагорно-карабахскому конфликту либо только в рамках Минской группы ОБСЕ, либо в другом, уже имеющем прецедент, трехстороннем формате Армения-Россия-Азербайджан.
Усилия посредников могут и должны быть направлены на поощрение или поддержку окончательного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках вышеуказанных форматов.
3. Активные посреднические усилия Европейского совета в вопросах делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы, разблокирования инфраструктур, мирного соглашения и экономического развития направлены на преодоление зависимости Европы от России за счет использования нефтегазового потенциала Азербайджана. В контексте таких взаимовыгодных ожиданий Европейский совет не может поддерживать посреднический баланс между Арменией и Азербайджаном, в том числе и в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Поэтому любое его посредничество будет скомпенсировано составляющими системы безопасности Арцаха. Об этом свидетельствует и лексика председателя Европейского совета, который избегает даже употребления словосочетания "Нагорный Карабах".
Считаем неприемлемым и недопустимым со стороны властей Армении допускать и вносить подобный дискурс международного сообщества или международной организации в повестку дня урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
4. Неисполнение договоренностей, зафиксированных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, и агрессивная риторика властей Азербайджана, обратно пропорциональны договоренностям, достигнутым между Арменией и Азербайджаном в результате различных посреднических усилий.
Всестороннее и окончательное решение нагорно-карабахского конфликта возможно только через горизонтальные связи с народом Арцаха и избранными им властями, а не через объявление их в международный розыск, совершение преступлений против человечества, организацию информационно-психологического террора, создание среды ползучей агрессии.
Партия "Единая Родина" подтверждает свое обязательство воздерживаться от действий, не отражающих актуальных вызовов задач и практических путей их решения, на основании чего парламентская фракция партии отказалась присоединяться к заявлению, распространенному фракциями НС Республики Арцах 24 мая 2022г.