Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների հավաքական դիրքորոշումը ներկայացվել է ս.թ. ապրիլի 14-ի Ազգային ժողովի հայտարարությամբ` վերահաստատելով, որ միջազգային հարթակներում ընթացող քննարկումների ու բանակցությունների օրակարգերը մեզ համար ընդունելի են միայն վերոնշյալ հայտարարությամբ ազդարարված դրույթների հետ համադրելիության դեպքում:
Բրյուսելում վերջերս կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները ներկայացնող Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու և 30-ամյա բանակցային գործընթացում կուտակած ժառանգությունը խեղաթյուրելու տեսանկյունից: Առաջին անգամ բանակցային խոսույթում փորձ է արվում հրաժարվել «Լեռնային Ղարաբաղ» քաղաքական և աշխարհագրական հասկացությունից, և շրջանառության մեջ է դրվում «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչություն» բառակապակցությունը: Այս ամենը լիովին համահունչ է Բրյուսելի հանդիպումից առաջ և, ընդհանրապես, վերջին շրջանում Ադրբեջանի վարչախմբի կողմից տարածվող թեզերին ու վկայում է Հայաստանի գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքական ուղեգծի նահանջի մասին:
Եվրոպական խորհրդի դերակատարությունը արագացված տեմպերով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «խաղաղության դարաշրջան» բացելու գործում կարելի էր հասկանալ, եթե նույնպիսի հետևողականությամբ արձագանքվեր 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային: Անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության մասին շեշտադրումը 44–օրյա պատերազմի ընթացքում ինչ-որ չափով ընկալելի կարող էր լինել իր ինքնիշխանությունը պաշտպանող Արցախի ժողովրդի համար:
Ստեղծված պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ՝ հիմք ընդունելով 1992թ. հուլիսի 8-ի ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը՝ համաձայն որի «Հայաստանի համար անընդունելի է համարվում միջազգային կամ ներպետական ամեն փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ-ն նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»:
Ե´վ Արցախում, և´ Հայաստանում գործող իշխանությունների համար առաջնահերթ պետք է լինեն հայկական երկու հանրապետությունների կազմավորման մասին հռչակագրերը, 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշմամբ ու 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեով ամրագրված արժեքները: Որևէ պաշտոնյա, որևէ քաղաքական ուժ լիազորված չէ առանձնաբար որոշել հայրենիքի ապագան, որի կերտման համար մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ չեն խնայել իրենց կյանքը:
Մենք գտնվում ենք պատմական որոշումներ կայացնելու հրամայականի առջև, և ոչ ոք չի կարող խուսափել սերունդների առաջ պատասխանատվություն կրելուց:

The general position of the people and authorities of Artsakh was presented in the April 14 statement of the National Assembly by which it is reaffirmed that the agendas of ongoing discussions and negotiations on the international platform are acceptable to us only in case of compatibility with the provisions of the above statement.
Charles Michel's statement following the recent trilateral meeting in Brussels causes bewilderment from the point of view of distorting the essence of the Karabakh conflict settlement and the legacy accumulated over 30 years of the negotiation process. For the first time in a negotiation speech an attempt is made to abandon the political and geographical notion of "Nagorno Karabakh". The phrase "Ethnic Armenian population of Karabakh" is put into circulation. All of this is in perfect harmony with the theses recently spread by the Azerbaijani regime before the meeting in Brussels and testifies to the retreat of the current authorities of Armenia from the foreign policy vector.
One could understand the role of the Council of Europe in opening the "era of peace" between Armenia and Azerbaijan at an accelerated pace, if it had responded to the aggression unleashed by Azerbaijan against the people of the Artsakh Republic in September 2020 with the same consistency. Emphasis on security and protection during the 44-day war could have been somehow noticeable for the people of Artsakh defending their sovereignty.
Under the conditions created, the authorities of the Republic of Armenia are obliged to be guided exclusively by the position of promoting and protecting the right of the people of Artsakh to self-determination in international instances, based on the decision of the Republic of Armenia Supreme Council of July 8, 1992, according to which "any international or domestic document where NKR will be mentioned as part of Azerbaijan, is considered unacceptable for Armenia."
For the current authorities both in Armenia and Artsakh, the declarations on the formation of two Armenian republics, the values enshrined in the decision of September 2, 1991 and the independence referendum of December 10, 1991 should be a priority. No official, no political power is authorized to determine the future of the Motherland, for the creation of which thousands of children of our people did not spare their lives.
We are facing the imperative of making historic decisions thus no one can evade responsibility to generations.