Ավարտվել են ԱՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականների քննարկումներն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում
24 մայիսի 2022
Մայիսի 24-ին հրավիրվել է պետաիրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են պետական կառավարման մարմինների, արդարադատության համակարգի ու մի շարք այլ գերատեսչությունների աշխատակազմերի կատարողականները:
Նիստին ներկա էր ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի բյուջեն նախատեսված էր 756 մլն ՀՀ դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 678 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը՝ 89.6 տոկոս: Բյուջեի գերակշիռ մասը ուղղվել է աշխատավարձերի վճարմանը: Տնտեսումը կազմել է 78 մլն ՀՀ դրամ:
ԱԺ աշխատակազմի ճշտված բյուջեն 687 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 684 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 99.6 տոկոս: 601 մլն ՀՀ դրամը ծախսվել է «Աշխատավարձ և դրան հավասարեցված հոդվածներ» տողով:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ճշտված բյուջեն 166 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 161 մլն ՀՀ դրամ գումար, որից 123 մլն-ը ուղղվել է աշխատավարձերի վճարմանը, բյուջեի կատարողականը կազմել է 87.5 տոկոս:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության բյուջեի ճշտված նախահաշիվը 329 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 270 մլն-ը, որից 212 մլն-ը ուղղվել է աշխատավարձերին, կատարողականը կազմել է 82.2 տոկոս:
Արդարադատության նախարարության ճշտված պլանը 385 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 443 մլն ՀՀ դրամ: Տարբերությունը պայմանավորված է արտաբյուջետային մուտքերով: Կատարողականը կազմել է 401 մլն ՀՀ դրամ:
Դատական համակարգի բյուջեն 651 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 602 մլն ՀՀ դրամը, կատարողականը կազմել է 92.5 տոկոս:
Դատախազության բյուջեն 558 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 481 մլն ՀՀ դրամ, տնտեսվել է 77 մլն ՀՀ դրամ:
Համատեղ նիստն այնուհետև շարունակվել է ԱՀ քննչական կոմիտեի, հաշվեքննիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021թ բյուջեի կատարողականների հաշվետվությունների ներկայացմամբ։
2021թ պետական բյուջեի միջոցներից ԱՀ քննչական կոմիտեի պահպանման ծախսերի համար նախատեսվել էր 354 մլն 915,200 հազ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 330 մլն 987,861 հազ ՀՀ դրամ կամ՝ 93,2 տոկոսը։ Տնտեսված գումարի չափը կազմել է 23 մլն 927,339 հազ ՀՀ դրամ։ 2020թ համեմատ կոմիտեի 2021թ փաստացի ծախսերը աճել են 43 մլն 525,315 հազ ՀՀ դրամ։
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի պահպանման ծրագրով ԱՀ 2021թ պետական բյուջեով հատկացվել էր 154 մլն 381,6 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 26 մլն 5 հազ ՀՀ դրամ։ Հաշվետու ժամանակաշրջանում պալատի փաստացի ծախսը կազմել է 128 մլն 152,6 հազ դրամ։ Նշված ծրագրով 2021թ փաստացի ծախսը 2020թ համեմատ նվազել է 4 մլն 8111 հազ ՀՀ դրամով, կամ՝ 3,6 տոկոսով։
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին 2021թ բյուջեով հատկացվել էր 63 մլն 696,5 հազ ՀՀ դրամ: Հաշվետու ժամանակաշրջանի վերջում ֆինանսավորումը և համապատասխանաբար դրամարկղային ու փաստացի ծախսերը կազմել են 49 մլն 315,9 հազ ՀՀ դրամ կամ նախատեսված բյուջեի 77,4 %-ը, իսկ տնտեսումը կազմել է 14 մլն 380,6 հազար դրամ կամ՝ 22,6%։
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի 2021թ ծախսերը կազմել են 1037 մլն ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 99,6 մլն ՀՀ դրամ, կամ կատարողականի 96 տոկոսը։ Պահպանման ծախսերի տնտեսումը կազմել է 4 մլն ՀՀ դրամ։
2021թ ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պետական բյուջեից միջոցներ են հատկացվել 2 ծրագրի իրագործման համար։
«Գործադիր իշխանության, պետական կառավարման, հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրի համար 2021թ պետական բյուջեով նախատեսվել էր 76 մլն 443 հազ ՀՀ դրամ, փաստացի ծախսը կազմել է 64 մլն 499 հազ դրամ, տնտեսումը՝ 11 մլն 9436 ՀՀ հազ դրամ։
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրով նախատեսված 5 մլն 22,7 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 4 մլն 7797 ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 243 հազ ՀՀ դրամ։

24-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания были обсуждены отчеты об исполнении бюджета органами государственного управления, системы юстиции и аппаратов ряда других ведомств.
На заседании присутствовал заместитель председателя Национального собрания Гагик Багунц.
Бюджет аппарата президента Республики Арцах был предусмотрен в размере 756 млн драмов, фактические расходы составили 678 млн драмов, исполнение - 89,6%. Большая часть бюджета была направлена на выплату зарплат. Экономия составила 78 млн драмов.
Уточненный бюджет аппарата НС составил 687 млн драмов, фактически было израсходовано 684 млн драмов, исполнение составило 99,6%. 601 млн драмов было израсходовано на выплату зарплат.
Из 166 млн драмов, выделенных аппарату государственного министра, фактические расходы составили 161 млн драмов, из которых 123 млн было направлено на выплату заработных плат, исполнение составило 87,5 процентов.
Смета бюджета управления делами правительства аппарата президента составила 329 млн драмов, фактические расходы - 270 млн драмов, из которых 212 млн драмов было направлено на выплату зарплат. Исполнение расходов составило 82,2 процента.
Уточненный план Министерства юстиции составил 385 млн драмов, фактические расходы - 443 млн драмов. Разница обусловлена внебюджетными поступлениями. Исполнение составило 401 млн драмов.
Бюджет судебной системы составил 651 млн драмов, фактические расходы - 602 млн драмов, исполнение - 92,5%.
Бюджет прокуратуры был запланирован в размере 558 млн драмов, фактически было израсходовано 481 млн драмов, сэкономлено 77 млн драмов.
Во второй половине дня были представлены отчеты об исполнении госбюджета за 2021 год Следственного комитета Республики Арцах, Аудиторской палаты, аппарата Защитника прав человека, Совета гражданской службы, Центральной избирательной комиссии.
В 2021 году из госбюджета на содержание Следственного комитета было предусмотрено выделить 354 млн 915,200 тыс драмов, из которых фактические расходы составили 330 млн 987,861 тыс драмов или 93,2%. Было сэкономлено 23 млн 927,339 тыс драмов. По сравнению с 2020 годом, фактические расходы комитета выросли на 43 млн 525,315 тыс драмов.
По программе содержания Аудиторской палаты из госбюджета 2021 года было выделено 154 млн 381,6 тыс драмов, было сэкономлено 26 млн 5 тыс драмов. В отчетный период фактические расходы палаты составили 128 млн 152,6 тыс драмов. По указанной программе в 2021 году фактические расходы, по сравнению с данными 2020 года, сократились на 4 млн 811,1 тыс драмов, или на 3,6%.
Из госбюджета аппарату Защитника прав человека было выделено 63 млн 696,5 тыс драмов. В конце отчетного периода финансирование и, соответственно, кассовые и фактические расходы составили 49 млн 315,9 тыс драмов или 77,4% предусмотренного бюджета, а экономия составила 14 млн 380,6 тыс драмов или 22,6%.
Расходы Совета гражданской службы в 2021 году составили 103,7 млн драмов, из которых фактически было израсходовано 99,6 млн драмов, исполнение составило 96 процентов. Экономия расходов на содержание составили 4 млн драмов.
Из госбюджета 2021 года Центральной избирательной комиссии были выделены средства для реализации двух программ.
В 2021 году из госбюджета на реализацию программы по содержанию исполнительной власти, органов государственного, республиканского и территориального управления было предусмотрено выделить 76 млн 443 тыс драмов, фактические расходы составили 64 млн 499 тыс драмов, экономия составила 11 млн 943,6 тыс драмов.
Из 5 млн 22,7 тыс драмов, предусмотренных по программе "Резервный фонд государственного бюджет", было израсходовано 4 млн 779,7 драмов, экономия составила 243 тыс драмов.