Ավարտվել են ԱՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականների քննարկումներն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում
24 մայիսի 2022
Մայիսի 24-ին հրավիրվել է պետաիրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են պետական կառավարման մարմինների, արդարադատության համակարգի ու մի շարք այլ գերատեսչությունների աշխատակազմերի կատարողականները:
Նիստին ներկա էր ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի բյուջեն նախատեսված էր 756 մլն ՀՀ դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 678 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը՝ 89.6 տոկոս: Բյուջեի գերակշիռ մասը ուղղվել է աշխատավարձերի վճարմանը: Տնտեսումը կազմել է 78 մլն ՀՀ դրամ:
ԱԺ աշխատակազմի ճշտված բյուջեն 687 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 684 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 99.6 տոկոս: 601 մլն ՀՀ դրամը ծախսվել է «Աշխատավարձ և դրան հավասարեցված հոդվածներ» տողով:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ճշտված բյուջեն 166 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 161 մլն ՀՀ դրամ գումար, որից 123 մլն-ը ուղղվել է աշխատավարձերի վճարմանը, բյուջեի կատարողականը կազմել է 87.5 տոկոս:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության բյուջեի ճշտված նախահաշիվը 329 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 270 մլն-ը, որից 212 մլն-ը ուղղվել է աշխատավարձերին, կատարողականը կազմել է 82.2 տոկոս:
Արդարադատության նախարարության ճշտված պլանը 385 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 443 մլն ՀՀ դրամ: Տարբերությունը պայմանավորված է արտաբյուջետային մուտքերով: Կատարողականը կազմել է 401 մլն ՀՀ դրամ:
Դատական համակարգի բյուջեն 651 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 602 մլն ՀՀ դրամը, կատարողականը կազմել է 92.5 տոկոս:
Դատախազության բյուջեն 558 մլն ՀՀ դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 481 մլն ՀՀ դրամ, տնտեսվել է 77 մլն ՀՀ դրամ:
Համատեղ նիստն այնուհետև շարունակվել է ԱՀ քննչական կոմիտեի, հաշվեքննիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021թ բյուջեի կատարողականների հաշվետվությունների ներկայացմամբ։
2021թ պետական բյուջեի միջոցներից ԱՀ քննչական կոմիտեի պահպանման ծախսերի համար նախատեսվել էր 354 մլն 915,200 հազ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 330 մլն 987,861 հազ ՀՀ դրամ կամ՝ 93,2 տոկոսը։ Տնտեսված գումարի չափը կազմել է 23 մլն 927,339 հազ ՀՀ դրամ։ 2020թ համեմատ կոմիտեի 2021թ փաստացի ծախսերը աճել են 43 մլն 525,315 հազ ՀՀ դրամ։
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի պահպանման ծրագրով ԱՀ 2021թ պետական բյուջեով հատկացվել էր 154 մլն 381,6 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 26 մլն 5 հազ ՀՀ դրամ։ Հաշվետու ժամանակաշրջանում պալատի փաստացի ծախսը կազմել է 128 մլն 152,6 հազ դրամ։ Նշված ծրագրով 2021թ փաստացի ծախսը 2020թ համեմատ նվազել է 4 մլն 8111 հազ ՀՀ դրամով, կամ՝ 3,6 տոկոսով։
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին 2021թ բյուջեով հատկացվել էր 63 մլն 696,5 հազ ՀՀ դրամ: Հաշվետու ժամանակաշրջանի վերջում ֆինանսավորումը և համապատասխանաբար դրամարկղային ու փաստացի ծախսերը կազմել են 49 մլն 315,9 հազ ՀՀ դրամ կամ նախատեսված բյուջեի 77,4 %-ը, իսկ տնտեսումը կազմել է 14 մլն 380,6 հազար դրամ կամ՝ 22,6%։
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի 2021թ ծախսերը կազմել են 1037 մլն ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 99,6 մլն ՀՀ դրամ, կամ կատարողականի 96 տոկոսը։ Պահպանման ծախսերի տնտեսումը կազմել է 4 մլն ՀՀ դրամ։
2021թ ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պետական բյուջեից միջոցներ են հատկացվել 2 ծրագրի իրագործման համար։
«Գործադիր իշխանության, պետական կառավարման, հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրի համար 2021թ պետական բյուջեով նախատեսվել էր 76 մլն 443 հազ ՀՀ դրամ, փաստացի ծախսը կազմել է 64 մլն 499 հազ դրամ, տնտեսումը՝ 11 մլն 9436 ՀՀ հազ դրամ։
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրով նախատեսված 5 մլն 22,7 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 4 մլն 7797 ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 243 հազ ՀՀ դրամ։

May 24, a joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Management was convened.
The performances of the public administration bodies, system of justice and the staff of a number of other departments have been discussed.
Vice-President of the Republic of Artsakh NA Gagik Baghunts was present at the sitting.
The budget of the Republic of Artsakh Office of the President was envisaged in the amount of 756 million AMD. In fact, 678 million AMD was spent, the performance - 89.6%. Most of the budget aimed at paying salaries. The savings amounted to 78 million AMD.
The revised budget of the NA staff amounted to 687 million drams. In fact, 684 million drams were spent, the performance was 99.6%.601 million drams were spent under the article "Salary and equivalent articles".
The adjusted budget of the State Minister's staff was 166 million AMD. 161 million AMD was actually spent, of which 123 million was directed to the payment of salaries, the budget execution was 87.5%.
The adjusted budget of the Republic of Artsakh Government Affairs Department of the Office of the President of the was 329 million AMD. 270 million was actually spent, of which 212 million was directed to salaries, the performance was 82.2%.
The adjusted plan of the Ministry of Justice was 385 million AMD, in fact 443 million AMD was spent. The difference is due to extra-budgetary revenues. The performance amounted to 401 million AMD.
The budget of the judicial system was 651 million AMD, 602 million AMD was actually spent, the execution was 92.5%.
The budget of the Prosecutor's Office was 558 million AMD, 481 million AMD was actually spent, 77 million AMD was saved.
The joint sitting then continued with the 2021 meeting of the Investigative Committee of the Republic of Artsakh, the Audit Chamber, the Human Rights Defender, the Civil Service Council, the Central Electoral Commission. by submitting budget execution reports.
354 million 915,200 thousand drams was envisaged from the 2021 state budget for the maintenance expenses of the Investigative Committee of the Republic of Artsakh, of which 330 million 987,861 thousand AMD or 93.2% was actually spent. The amount saved was 23 million 927,339 thousand AMD. 2020 compared to the committee in 2021 ․ The actual expenses increased by 43 million 525,315 thousand AMD.
154 million 381.6 thousand AMD was allocated from the 2021 state budget of the Republic of Azerbaijan under the maintenance program of the Audit Chamber of the Republic of Artsakh, the savings amounted to 26 million 5 thousand AMD. The actual expenditure of the Chamber in the reporting period amounted to 128 million 152.6 thousand ․ AMD. According to the mentioned program, the actual expenditure in 2021 has decreased by 4 million 811-1 thousand AMD, or by 3.6%, compared to 2020.
63 million 696.5 thousand AMD was allocated to the staff of the Human Rights Defender of Artsakh by the 2021 budget. At the end of the reporting period, the financing and the cash and actual expenses, respectively, amounted to 49 million 315.9 thousand ․ AMD or 77.4% of the planned budget, and the savings amounted to 14 million 380.6 thousand drams or 22.6%.
The expenses of the Civil Service Council in 2021 amounted to 103-7 million AMD, of which 99.6 million AMD was actually spent or 96% of the performance. The cost of storage amounted to 4 million AMD.
In 2021, the Central Electoral Commission of the Republic of Artsakh was allocated funds from the state budget for the implementation of two programs.
76 million 443 thousand AMD was envisaged by the 2021 state budget for the program "Maintenance of executive power, state administration, republican and territorial administration bodies". The actual expenditure was 64 million 499 thousand ․ savings - 11 million 943-6 thousand AMD.
Out of 5 million 22.7 thousand AMD envisaged by the "State Budget Reserve Fund" program, 4 million 779-7 AMD was actually spent, the savings amounted to 243 thousand AMD.