Մայիսի 23-ին հրավիրվել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հարցերի հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են սոցիալական, առողջապահության ու վիճակագրության ոլորտների կատարողականները:
2021 թվականին վարած սոցիալական քաղաքականությունը ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում սոցիալական ոլորտին է ուղղվել պետական բյուջեի 25.6 տոկոսը, ճշտված բյուջեն 25 մլրդ 865 մլն ՀՀ դրամ է, փաստացի ծախսվել է 23 մլրդ 303.9 մլն դրամ, կատարողականը՝ 90 տոկոս:
Կենսաթոշակի վճարման մասով կատարողականը 100 տոկոս էր, նպաստներինը՝ 94.6 տոկոս:
«Աջակցություն սոցիալապես անապահովներին» ծրագրով նախատեսված էր 90 մլն դրամ, փաստացի ծախսվել է 37 մլն դրամ: Նախարարը թերակատարումը հիմնավորեց այն հանգամանքով, որ 2021 թվականին գործել են սոցիալական աջակցության բազմաթիվ ծրագրեր, ուստի այս հոդվածով նախատեսված ծախսերը լրիվությամբ չեն իրականացվել:
Ընտանիքի կարիքների գնահատման ծրագիրը իրականացվել է 50 տոկոսով, քանի որ ծրագրի մի մասը իրագործվել է բարեգործական միջոցներով ու միայն տեղահանվածների կարիքներն է գնահատվել:
2021 թվականին սոցիալական աշխատողի ինստիտուտն է ներդրվել, նախարարի խոսքով՝ գերատեսչություն մուտք գործած յուրաքանչյուր դիմումի իսկությունը ստուգվում է:
ԱՀ առողջապահության նախարարության բյուջեն 12 մլրդ 587 մլն ՀՀ դրամ էր, ճշտված բյուջեն՝ 12 մլրդ 270 մլն, կատարողականը կազմել է 72,3 տոկոս:
Նախարար Միքայել Հայրիյանը ներկայացրել է ծախսային հոդվածները:
«Մասնագիտացված բժշկական ծառայություններ» հոդվածով կատարողականը 85.5 տոկոս էր, հիվանդանոցային ծառայությունների կատարողականը 88.2 տոկոս էր, անհետաձգելի բժշկական օգնության կատարողականը 87.3 տոկոս էր, մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնների կատարողականը 87.7 տոկոս էր: «Դեղորայքների ձեռքբերում կենտրոնացված ձևով» հոդվածով նախատեսված 768 մլն դրամի դիմաց փաստացի ծախսվել է 64.4 մլն դրամը:
«Պահանջվող դեղորայքը ձեռք է բերվել բարեգործական խողովակներով»,- հիմնավորեց նախարարը:
ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության բյուջեն 25,3 մլն դրամ էր, որի 96,7 տոկոսը ծախսվել է աշխատանքի վարձատրության վրա: Կատարողականը կազմել է 94.7 տոկոս: Իրականացվել է թվով 4 հետազոտություն:
Պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով ու առաջարկներով: Ամփոփելով նիստը՝ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը շեշտել է, որ սոցիալական ծրագրերը պետք է լիարժեք հասնեն հասցեատերերին, ու տնտեսումը նախընտրելի չէ:

На совместном заседании НС обсуждены отчеты об исполнении госбюджета в социальной сфере, сфере здравоохранения и статистики за 2021 год
23-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания были обсуждены отчеты об исполнении госбюджета в социальной сфере и сфере здравоохранения и статистики за 2021 год.
Социальную политику, проводимую в 2021 году, представила министр социального развития и миграции Армине Петросян.
За отчетный период социальной сфере было выделено 25,6% госбюджета, уточненный бюджет составил 25 млрд 865 млн драмов, фактически было израсходовано 23 млрд 303.9, исполнение расходов составило 90 процентов.
Исполнение расходов по части выплаты пенсий составило 100 процентов, по части пособий - 94,6%.
По программе "Содействие социально необеспеченным" было предусмотрено выделить 90 млн драмов, фактические расходы составили 37 млн драмов. Недовыполнение, по словам министра, обусловлено тем, что в 2021 году действовало множество программ по социальному содействию, следовательно, расходы, предусмотренные по этой статье, полностью не выполнены.
Программа оценки нужд семей выполнена на 50 процентов, поскольку часть программы была осуществлена на благотворительные средства и были оценены лишь нужды перемещенных лиц.
В 2021 году был внедрен институт социального работника. По словам министра, достоверность всех заявлений, поступивших в ведомство, проверяется.
Бюджет Министерства здравоохранения Республики Арцах составил 12 млрд 587 млн драмов, уточненный бюджет - 12 млрд 270 млн драмов, исполнение - 72,3%.
Министр Микаел Айриян представил расходные статьи. По статье "Специализированные медицинские услуги" исполнение составило 85,5 процентов, исполнение больничных услуг - 88,2%, исполнение неотложной медицинской помощи - 87,3%, исполнение расходов Центра охраны здоровья матери и ребенка - 87,7%. Вместо предусмотренных по статье "Централизованное приобретение медикаментов" 768 млн драмов, фактически было израсходовано 64,4 млн драмов.
"Востребованные лекарства были приобретены по благотворительным каналам", - отметил министр.
Бюджет Национальной статистической службы составил 25,3 млн драмов, из которых 96,7% было израсходовано на оплату труда. Исполнение составило 94,7%. Было проведено 4 исследования.
Депутаты задали вопросы и выступили с предложениями. В завершение заседания, председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян подчеркнул, что социальные программы нужно полностью довести до адресатов и экономия нежелательна.