ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը մայիսի 23-ին Երևանում հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանի և այդ պահին շտաբում գտնվող տեղահանված շրջանների տարբեր խմբերի հետ:
Ա. Թովմասյանը ներկայացրել է վերջերս ԱԺ-ում տեղի ունեցած քննարկումները, անդրադարձել հատկապես ԱԺ հերթական նիստում հնչեցրած իր ելույթին, որով նա դիմել է ԱՀ կառավարությանը՝ ուժը կորցրած ճանաչել որոշումն առ այն, որ հուլիսի 1-ից պետք է դադարեցվի բռնազավթված բնակավայրերի պետական հիմնարկներում աշխատած տեղահանվածների պարապուրդի վճարման գործընթացը։ ԱԺ նախագահն նշել է, որ այդ և նմանատիպ այլ հարցերի շուրջ առավել կարևոր քննարկում է ունեցել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։ Արթուր Թովմասյանը համոզված ընդգծել է, որ Նախագահի հանձնարարականներից բխող որոշումներ են ընդունվելու այդ ուղղությամբ՝ ապահովելով սոցիալական արդարությունն ու հավասարությունը:
Օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ տեղահանված շրջանների առանձին ընտանիքներին և զոհված կամ անհայտ բացակայող ունեցող ընտանիքներին հավաստագրեր տրամադրելու գործընթացի մեկնարկի նախապատրաստական աշխատանքների ամփոփումը վերջնափուլում է։
Ա. Թովմասյանը մտահոգություն է հայտնել թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններին ու ենթաշրջաններին յուրահատուկ ավանդույթների ու մշակութային տարատեսակ շերտերի հետագա ճակատագրի առումով՝ խիստ կարևորելով այդ արժեքների պաշտպանությունը։ Ոչ հեռավոր անցյալում նման խնդիր էր ծառացել Շահումյան-Գյուլիստանի մշակութային արժեքների պահպանության առումով, իսկ այժմ կանգնած ենք Հադրութ-Դիզակի նյութական և ոչ նյութական ժառանգության պահպանման խնդրի առջև։
Միքայել Վիրաբյանը նշել է, որ ամեն կերպ ձգտում են ուշադրության կենտրոնում պահել ՀՀ-ում ապրող տեղահանված արցախցիների շրջանում մատաղ սերնդի ազգային-մշակութակրթական դաստիարակությունը և համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերվում այդ գործընթացին:
Ոչ պակաս կարևոր է տեղահանված շրջանների՝ կրթամշակութային ոլորտների նախկին պատասխանատուների և աշխատակիցների հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև եղած խմբերի հին ու նոր սաների ներգրավմամբ տարբեր ձևաչափի մշակութային միջոցառումների կազմակերպումը։
Օգտագործելով հարմար առիթը՝ Միքայել Վիրաբյանն ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարին հրավիրել է առաջիկայում նախաձեռնող խմբերի աջակցությամբ կայանալիք՝ երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված միջոցառմանը, որտեղ, ի դեպ, կցուցադրվի նաև արցախյան բարբառով համեմված ներկայացում:

23-го мая председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян в Ереване встретился с начальником оперативного штаба правительства Республики Арцах в Республике Армения Микаелом Вирабяном и находящимися в штабе перемещенными гражданами.
Артур Товмасян коснулся состоявшихся недавно в парламенте обсуждений и своей речи на очередном заседании НС, в которой он обратился к правительству Республики Арцах с призывом признать утратившим силу решение о том, что с 1-го июля будет приостановлен процесс оплаты простоя перемещенным лицам, работавшим в государственных учреждениях оккупированных населенных пунктов. Председатель НС отметил, что он провел обсуждение вокруг этого и других схожих вопросов с президентом республики Араиком Арутюняном. Артур Товмасян подчеркнул, что в этом направлении будут приняты решения, вытекающие из поручений президента, что позволит обеспечить социальное равенство и справедливость.
В свою очередь, начальник оперативного штаба Микаел Вирабян сообщил, что вскоре будут подведены итоги подготовительных работ, связанных с выдачей сертификатов отдельным перемещенным семьям и семьям погибших воинов или безвестно отсутствующих.
Артур Товмасян выразил обеспокоенность в связи с дальнейшей судьбой традиций, присущих районам и подрайонам Арцаха, находящимся под контролем противника, подчеркнув важность защиты этих ценностей. В недалеком прошлом такая проблема возникла в связи с защитой культурных ценностей Шаумян-Гюлистана, а теперь - материального и нематериального наследия Гадрут-Дизака.
Микаел Вирабян отметил, что они всячески стремятся держать в центре внимания культурно-образовательное воспитание молодого поколения перемещенных арцахцев в национальном духе, а этому процессу оказывается всестороннее содействие.
Немаловажна также организация в сотрудничестве с бывшими сотрудниками культурно-образовательной сферы мероприятий разного формата с вовлечением воспитанников разных групп.
Пользуясь случаем, Микаел Вирабян пригласил руководителя парламента Республики Арцах принять участие в организуемом при содействии инициативных групп к Международному дню защиты детей мероприятии, на котором зрители станут свидетелями представления на арцахском диалекте.