ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը մայիսի 23-ին Երևանում հանդիպել է ՀՀ-ում ԱՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանի և այդ պահին շտաբում գտնվող տեղահանված շրջանների տարբեր խմբերի հետ:
Ա. Թովմասյանը ներկայացրել է վերջերս ԱԺ-ում տեղի ունեցած քննարկումները, անդրադարձել հատկապես ԱԺ հերթական նիստում հնչեցրած իր ելույթին, որով նա դիմել է ԱՀ կառավարությանը՝ ուժը կորցրած ճանաչել որոշումն առ այն, որ հուլիսի 1-ից պետք է դադարեցվի բռնազավթված բնակավայրերի պետական հիմնարկներում աշխատած տեղահանվածների պարապուրդի վճարման գործընթացը։ ԱԺ նախագահն նշել է, որ այդ և նմանատիպ այլ հարցերի շուրջ առավել կարևոր քննարկում է ունեցել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։ Արթուր Թովմասյանը համոզված ընդգծել է, որ Նախագահի հանձնարարականներից բխող որոշումներ են ընդունվելու այդ ուղղությամբ՝ ապահովելով սոցիալական արդարությունն ու հավասարությունը:
Օպերատիվ շտաբի պետ Միքայել Վիրաբյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ տեղահանված շրջանների առանձին ընտանիքներին և զոհված կամ անհայտ բացակայող ունեցող ընտանիքներին հավաստագրեր տրամադրելու գործընթացի մեկնարկի նախապատրաստական աշխատանքների ամփոփումը վերջնափուլում է։
Ա. Թովմասյանը մտահոգություն է հայտնել թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններին ու ենթաշրջաններին յուրահատուկ ավանդույթների ու մշակութային տարատեսակ շերտերի հետագա ճակատագրի առումով՝ խիստ կարևորելով այդ արժեքների պաշտպանությունը։ Ոչ հեռավոր անցյալում նման խնդիր էր ծառացել Շահումյան-Գյուլիստանի մշակութային արժեքների պահպանության առումով, իսկ այժմ կանգնած ենք Հադրութ-Դիզակի նյութական և ոչ նյութական ժառանգության պահպանման խնդրի առջև։
Միքայել Վիրաբյանը նշել է, որ ամեն կերպ ձգտում են ուշադրության կենտրոնում պահել ՀՀ-ում ապրող տեղահանված արցախցիների շրջանում մատաղ սերնդի ազգային-մշակութակրթական դաստիարակությունը և համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերվում այդ գործընթացին:
Ոչ պակաս կարևոր է տեղահանված շրջանների՝ կրթամշակութային ոլորտների նախկին պատասխանատուների և աշխատակիցների հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև եղած խմբերի հին ու նոր սաների ներգրավմամբ տարբեր ձևաչափի մշակութային միջոցառումների կազմակերպումը։
Օգտագործելով հարմար առիթը՝ Միքայել Վիրաբյանն ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարին հրավիրել է առաջիկայում նախաձեռնող խմբերի աջակցությամբ կայանալիք՝ երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված միջոցառմանը, որտեղ, ի դեպ, կցուցադրվի նաև արցախյան բարբառով համեմված ներկայացում:

May 23, the Republic of Artsakh National Assembly President Artur Tovmasyan met in Yerevan Mikayel Virabyan, Chief of the Operative Headquarters of the Republic of Artsakh Government in the RA and with different groups of displaced people.
Presenting the recent discussions in the National Assembly A. Tovmasyan specifically referred to his speech at the regular sitting of the National Assembly, in which he addressed the Government of the Republic of Artsakh to declare invalid the decision to terminate the idle payment process of the displaced persons working in the state institutions of the occupied settlements as of July 1.
The NA President noted that he had a more important discussion with the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, on those and other similar issues. Artur Tovmasyan confidently emphasized that decisions will be made in this direction, ensuring social justice and equalityfollowing from the President's instructions.
In turn, the Head of the Operational Headquarters, Mikael Virabyan, said that the results of the preparatory work related to the issuance of certificates to individual displaced families and families of dead soldiers or missing people would soon be summed up.
In the recent past we had a problem in terms of preserving the cultural values of Shahumyan-Gulistan, and now we are facing the problem of preserving the material and intangible heritage of Hadrut-Dizak. Mikael Virabyan noted that they try to keep in the center of attention the national-cultural education of the young generation among the displaced from Artsakh who are living in Armenia.
Equally important is cooperation with former leaders and employees of displaced areas in the field of education and culture. Involvement of old and new pupils in existing groups for the organization of cultural events of various formats is planned.
Taking the opportunity, Mikael Virabyan invited the President of the Parliament of the Republic of Artsakh to an event dedicated to the Day of Child Protection to be held with the support of initiative groups, where, by the way, a play spiced with the Artsakh dialect will be shown.