2022 թվականի մայիսի 20-ին Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ։
Օրակարգում ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման հարցն էր։
Օրենսդրական փաթեթն արտահերթ նիստում քննարկման է ներկայացրել ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը նպատակ է դրել վերանայել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային հաշիվներ ունենալու քաղաքականությունը, դրանով ապահովելով սահմանված դեպքերում առաջացող դրամական միջոցների մուտքը պետական բյուջե և ըստ անհրաժեշտության, այդ գումարների բաշխումն պետական բյուջեից:
Հարակից զեկույցում ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է Արթուր Հարությունյանը:

20-го мая 2020 года по инициативе президента Республики состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
В повестку заседания было включено обсуждение пакета законопроектов «О внесении изменений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
На внеочередном заседании пакет законопроектов представил на обсуждение министр финансов и экономики Ваграм Багдасарян.
Министр сообщил, что целью правительства республики является пересмотр политики наличия внебюджетных средств государственных учреждений, обеспечив тем самым поступление возникающих в установленных случаях денежных средств в госбюджет и распределение этих средств из госбюджета.
В смежном докладе председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян огласил положительное заключение комиссии.