Մայիսի 20-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած ոլորտի 2021 թվականի բյուջեի կատարողականը:
ԿԳՄՍ նախարարության ճշտված բյուջեն 17 մլրդ ՀՀ դրամ էր, որից 15 մլրդ-ը ուղղվել է կրթության ու գիտության ոլորտին:
Տարրական, հիմնական և միջնակարգ ընդհանուր կրթությանն է հատկացվել 9 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 96.8 տոկոս:
Նախնական մասնագիտական և միջին մասնագիտական կրթության համար նախատեսված էր 587 մլն դրամ, փաստացի ծախսվել է 556 մլն-ը, կատարողականը՝ 94.7 տոկոս:
Գիտության համար նախատեսված էր 38 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը 73 տոկոս էր:
Բարձրագույն կրթության համար նախատեսված 1 մլրդ 71 մլն-ից ծախսվել է 1 մլրդ 54 մլն-ը, կատարողականը՝ 98.4 տոկոս, այդ թվում՝ «Պետական աջակցություն արտասահմանյան ԲՈՒՀ-երում ԱՀ-ից նպատակային ուսումնառություն ստացող ուսանողներին տրվող փոխհատուցում» հոդվածով 18 մլն դրամ:«Ոչ ֆորմալ կրթություն» ծրագրով նախատեսված 83 մլն դրամից ծախսվել է 31 մլն-ը, կատարողականը՝ 37.7 տոկոս:
Հրատարակչային ծախսերը պլանավորված 9 մլն-ի դիմաց իրականացվել են 7 մլն-ի չափով, կատարողականը՝ 88.8 տոկոս:
Ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը չի իրականացվել ծրագրային փոփոխությունների և համաճարակի պատճառով:
Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի վարչության բյուջեն 75 մլն դրամ էր, կատարողականը՝ 93.2 տոկոս: Մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված էր 30 մլն դրամ, կատարողականը՝ 93.8 տոկոս, երիտասարդական ծրագրեր՝ 10 մլն դրամ, կատարողականը 82.1 տոկոս:Հուշարձանների պահպանման համար նախատեսվել էր 30 մլն դրամ, կատարողականը ՝ 97.5 տոկոս:

20-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян представила отчет об исполнении бюджета сферы за 2021 год.
Уточненный бюджет министерства составил 17 млрд драмов, из которых 15 млрд драмов были направлены на сферу образования и науки.
Начальному, основному и среднему общему образованию выделено 9 млрд драмов, исполнение расходов составило 96,8 процентов.
На нужды начального профессионального и среднего профессионального образования было выделено 587 млн драмов, фактические расходы составили 556 млн драмов, исполнение - 94,7%.
Сфере науки было предусмотрено выделить 38 млн драмов, исполнение расходов составило 73%.
Из 1 млрд 71 млн драмов было израсходовано 1 млрд 54 млн драмов, исполнение составило 98.4%, в том числе 18 млн драмов по статье «Государственное содействие студентам из Республики Арцах, получающим целевое обучение в зарубежных вузах".
Из 83 млн драмов, предусмотренных по программе "Неформальное образование", исполнение составило 37,7%.
Издательские расходы, вместо запланированных 9 млн драмов, составили 7 млн драмов, фактическое исполнение - 88,8%.
Программа переподготовки педагогов не была осуществлена из-за программных изменений и эпидемии.
Бюджет управления по вопросам культуры и молодежи составил 75 млн драмов, исполнение составило 93,2%. На культурные мероприятия было выделено 30 млн драмов, исполнение составило 93,8%, молодежные программы - 10 млн драмов, исполнение составило 82,1%. На охрану памятников было выделено 30 млн драмов, исполнение составило 97,5%.
Уточненный план сферы спорта составил 109 млн драмов, фактические расходы - 108 млн, исполнение - 99,8%.