Հստակեցվել են հարկային պարտավորությունների հարկադիր գանձման ընթացակարգերը
ԱՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել և ընդունվել է ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Ըստ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանի՝ ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ներկայացումը պայմանավորված է հարկային պարտավորությունների հարկադիր գանձման ընթացակարգերի հստակեցման և օրենքի կիրառության ընթացքում առաջ եկած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ։
Օրինագծով առաջարկվում է չկատարված հարկային պարտավորությունների գանձման վարչական վարույթ հարուցել այն դեպքում ,երբ չկատարված հարկային պարտավորության չափը գերազանցում է 500 հազար դրամը կամ հարկային պարտավորության առաջացման օրվանից հետո անցել է երկու ամսից ավելի ժամկետ, բացառությամբ ստուգման կամ այլ ակտերով հարկային պարտավորություններ առաջադրված լինելու դեպքերի, որոնց մասով սահմանված ժամկետներում պարտավորությունները չկատարելու դեպքում այդ ակտերը անբողոքարկելի դառնալուց երեք ամսվա ընթացքում ներկայացվում են հարկադիր կատարման։
Մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է հարկային պարտավորությունների աստիճանական մարման ժամանակացույցի տևողությունը սահմանել մինչև հինգ ամիս:

На очередном заседании НС Республики Арцах был обсужден и принят проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "О налогах"».
По сообщению председателя Комитета государственных доходов Республики Арцах Давида Погосяна, представление законопроекта «О внесении изменений и дополнения в закон "О налогах"» обусловлено необходимостью упрощения процедур обязательного взыскания налоговых обязательств и решения возникающих в ходе применения закона вопросов.
По законопроекту предлагается возбудить административное производство по взысканию невыполненных налоговых обязательств, если размер невыполненного налогового обязательства превышает 500 тысяч драмов или со дня возникновения налогового обязательства прошло два с половиной месяца, за исключением случаев проверки или предъявления по другим актам налоговых обязательств, по которым, в случае невыполнения обязательств в установленные сроки, в течение трех месяцев после того как эти акты станут необжалуемыми, они будут представлены на принудительное исполнение.
По другому изменению, предлагается установить продолжительность графика постепенного погашения налоговых обязательств до пяти месяцев.