Հստակեցվել են հարկային պարտավորությունների հարկադիր գանձման ընթացակարգերը
ԱՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել և ընդունվել է ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Ըստ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանի՝ ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ներկայացումը պայմանավորված է հարկային պարտավորությունների հարկադիր գանձման ընթացակարգերի հստակեցման և օրենքի կիրառության ընթացքում առաջ եկած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ։
Օրինագծով առաջարկվում է չկատարված հարկային պարտավորությունների գանձման վարչական վարույթ հարուցել այն դեպքում ,երբ չկատարված հարկային պարտավորության չափը գերազանցում է 500 հազար դրամը կամ հարկային պարտավորության առաջացման օրվանից հետո անցել է երկու ամսից ավելի ժամկետ, բացառությամբ ստուգման կամ այլ ակտերով հարկային պարտավորություններ առաջադրված լինելու դեպքերի, որոնց մասով սահմանված ժամկետներում պարտավորությունները չկատարելու դեպքում այդ ակտերը անբողոքարկելի դառնալուց երեք ամսվա ընթացքում ներկայացվում են հարկադիր կատարման։
Մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է հարկային պարտավորությունների աստիճանական մարման ժամանակացույցի տևողությունը սահմանել մինչև հինգ ամիս:

The draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law on Taxes" was discussed and adopted at the regular sitting of the National Assembly of the Republic of Artsakh.
According to the Chairman of the State Revenue Committee Davit Poghosyan, the submission of the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law on Taxes" is conditioned by the clarification of the procedures for compulsory collection of tax liabilities and the need to address issues that arise during the application of the law.
The draft law proposes to initiate an administrative case on the recovery of unfulfilled tax obligations if the amount of the unfulfilled tax liability exceeds AMD 500,000 or if more than two months have passed since the day the tax liability arose, except for cases when tax liabilities are established by an audit or other acts. In case of non-fulfillment of obligations within the established time limits, these acts are submitted for compulsory execution within three months from the date of their recognition as not subject to appeal.
With another change it is proposed to set the period of gradual repayment of tax liabilities up to five months.