Մայիսի 19-ին կայացած ԱՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանի ներկայացմամբ՝ քննարկվող օրենքի նախագծով առաջարկվում է կենսաթոշակի չափը հաշվարկելիս հիմք ընդունել մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը գործող գործակիցը։
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում էր արդեն իսկ նշանակված կենսաթոշակների վերահաշվարկմանը։Նախարարի տեղեկացմամբ ՝առաջարկվող փոփոխությամբ նշանակված կենսաթոշակները կվերահաշվարկվեն միայն այն դեպքերում, երբ կփոխվի կենսաթոշակի հաշվարկման բանաձևում կիրառվող՝ հիմնական կենսաթոշակի չափը կամ մասնագիտական ստաժի մեկ տարվա արժեքը։ Այսինքն՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից իրականացված աշխատավարձերի բարձրացումները չեն ազդի մինչև այդ պահը նշանակված կենսաթոշակների չափերի վրա։

May 19, the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Social Guarantees for Persons Holding State Positions"" was discussed at the regular sitting of the Republic of Artsakh NA.
According to the Minister of Social Development and Migration of the Republic of Artsakh, Armine Petrosyan, the bill under discussion proposes to take into account the coefficient valid before January 1, 2022, when calculating the amount of the pension.
Another change concerned the recalculation of already assigned pensions. According to the minister, the pensions awarded by the proposed change will only be recalculated in cases where there is a change in the amount of the basic pension used in the pension calculation formula, or the value of one year of professional experience. That is, the increase in wages, carried out from January 1, 2022, will not affect the amount of the pension assigned up to that moment.