Մայիսի 19-ին կայացած ԱՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանի ներկայացմամբ՝ քննարկվող օրենքի նախագծով առաջարկվում է կենսաթոշակի չափը հաշվարկելիս հիմք ընդունել մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը գործող գործակիցը։
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում էր արդեն իսկ նշանակված կենսաթոշակների վերահաշվարկմանը։Նախարարի տեղեկացմամբ ՝առաջարկվող փոփոխությամբ նշանակված կենսաթոշակները կվերահաշվարկվեն միայն այն դեպքերում, երբ կփոխվի կենսաթոշակի հաշվարկման բանաձևում կիրառվող՝ հիմնական կենսաթոշակի չափը կամ մասնագիտական ստաժի մեկ տարվա արժեքը։ Այսինքն՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից իրականացված աշխատավարձերի բարձրացումները չեն ազդի մինչև այդ պահը նշանակված կենսաթոշակների չափերի վրա։

Внесены изменения в порядок расчета размера пенсий лиц, занимавших государственные должности
На состоявшемся 19-го мая очередном заседании Национального собрания был обсужден законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности"».
Как сообщила министр социального развития и миграции Республики Арцах Армине Петросян, согласно законопроекту, предлагается при расчете размера пенсий брать за основу коэффициент, действовавший до 1-го января 2022 года.
Второе изменение касается перерасчета уже назначенных пенсий. Министр отметила, что по предлагаемому изменению уже назначенные пенсии будут пересчитываться лишь в тех случаях, когда будет меняться применяемый в формуле расчета пенсий размер основной пенсии или стоимость одного года профессионального стажа. То есть повышение заработных плат с 1-го января 2022 года не повлияет на размер назначенных до этого момента пенсий.