Մայիսի 19-ին ԱՀ Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել:
Օրակարգում ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինափաթեթն էր։ Առաջարկվում է վերացնել կառավարման մարմիններում գոյություն ունեցող արտաբյուջետային հաշիվները և համապատասխան միջոցները պլանավորել բյուջեով:
ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանի խոսքով՝ օրինափաթեթը վերաբերվում է թվով 5 պետական կառավարման մարմնի, հաշիվները լուծարելուց հետո գումարների մնացորդները կփոխանցվեն պետական բյուջե:
Օրինափաթեթը, որով նախատեսում է փոփոխություններ թվով 16 օրենքում, արժանացել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հարցերի հանձնաժողովի հավանությանը: Այն կքննարկվի վաղը՝ մայիսի 20-ի խորհրդարանի արտահերթ նիստում:

19-го мая состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В повестку заседания был включен пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"». Предлагается ликвидировать существующие в органах управления внебюджетные счета и соответствующие средства планировать по бюджету.
По словам министра финансов и экономики Республики Арцах Ваграма Багдасаряна, пакет законопроектов касается порядка 5 органов государственного управления, после расторжения договора счетов остатки денежных средств будут перечислены в госбюджет.
Профильная комиссия вынесла положительное заключение пакету законопроектов, который предполагает изменения в 16 законах. Он будет обсужден на предстоящем завтра, 20-го мая, внеочередном заседании парламента.