Մայիսի 19-ին ԱՀ Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել:
Օրակարգում ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինափաթեթն էր։ Առաջարկվում է վերացնել կառավարման մարմիններում գոյություն ունեցող արտաբյուջետային հաշիվները և համապատասխան միջոցները պլանավորել բյուջեով:
ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանի խոսքով՝ օրինափաթեթը վերաբերվում է թվով 5 պետական կառավարման մարմնի, հաշիվները լուծարելուց հետո գումարների մնացորդները կփոխանցվեն պետական բյուջե:
Օրինափաթեթը, որով նախատեսում է փոփոխություններ թվով 16 օրենքում, արժանացել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հարցերի հանձնաժողովի հավանությանը: Այն կքննարկվի վաղը՝ մայիսի 20-ի խորհրդարանի արտահերթ նիստում:

The Draft "On Making Amendments to the Law "On Remuneration of Public Officials"" Discussed at the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management Sitting
May 19, the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management of the National Assembly of Artsakh convened a sitting.
The bill "On Making Amendments to the Law on Remuneration of Public Officials" was on the agenda. It is proposed to eliminate the extra-budgetary accounts in the governing bodies and plan the appropriate funds in the budget.
According to the Minister of Finance and Economy of the Republic of Azerbaijan Vahram Baghdasaryan the bill refers to 5 public administration bodies. After the liquidation of the accounts, the balance of the money will be transferred to the state budget.
The bill, envisaging changes in law 16 was approved by the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management.