Մայիսի 18-ին հրավիրվել է ԱՀ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ։
Նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը։
ԱԺ քննարկմանն են ներկայացվել գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների ու ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարությունների 2021 թ․ բյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարողականները։
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Տիգրան Առստամյանի տեղեկացմամբ՝ հաշվետու տարում նախարարության հաստատված բյուջեն 9 մլրդ 845 մլն 847 հազ ՀՀ դրամ էր, որի կատարողականը կազմել է 7 մլրդ 262 մլն 862,7 հազ ՀՀ դրամ։
«Տնտեսական զարգացման ծրագրեր» ծրագրի իրականացման համար 2021թ․ պետական բյուջեից հատկացվել էր 512 մլն 2 հազ․ ՀՀ դրամ, փաստացի ծախսվել է 327 մլն 749,4 հազ ՀՀ դրամ, որն հիմնականում ուղղվել է տեղական արտադրողներին աջակցությանը։
ԱՀ բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագրի իրականացման համար 2021թ պետբյուջեով հատկացվել էր 1մլրդ 484 մլն 790 հազ ՀՀ դրամ , կատարողականը կազմել է 354 մլն 197,4 հազ․ ՀՀ դրամ։
Արցախի Հանրապետությունում անասնապահության զարգացման խթանման ծրագրի աշխատանքների իրականացման համար 2021թ․ բյուջեից տրամադրվել էր 105 մլն դրամ, որի դիմաց կատարողականը կազմել է 101մլն 723,7 հազ ՀՀ դրամ։
Մանրամասն ներկայացնելով 2021թ․ պետական բյուջեի՝ նախարարության ծրագրերին և միջոցառումներին ուղղված հատկացումները ,նախարարի տեղակալը ընդգծել է, որ 2021թ․ ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության քաղաքականությունը նպատակաուղղված էր հողօգտագործման ու անասնապահության վարման կատարելագործմանը, անասնաբուժական գործի արդյունավետության բարձրացմանը, պետական աջակցության մեխանիզմների միջոցով երկրում ՓՄՁ զարգացման խթանմանը, սննդամթերքի անվտանգության և որակի ապահովմանը, ոլորտի գերակա ուղղություններով համապատասխան աշխատանքների կատարմանն ու ընթացիկ հիմնախնդիրների լուծմանը։
Քաղաքաշինության նախարարության 2021թ կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի սկզբնական ծավալը նախատեսված էր 9 մլրդ 242 մլն 113 հազ ՀՀ դրամ, որը տարեվերջի դրությամբ կազմել է 25 մլրդ 460 մլն 302 հազ ՀՀ դրամ։ ԱՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից կապիտալ շինարարության ծրագրին հատկացվել է 21,5 մլն ՀՀ դրամ, գույքի գնման ծախսերի համար՝ 116,998 մլն դրամ, արտաբյուջեի ծրագրերի համար ՝4,839 մլն դրամ։ Ընդհանուր առմամբ կապիտալ շինարարության համար 2021թ պետական բյուջեից հատկացվել էր 25 մլրդ 603մլն 639 հազ ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 25 մլրդ 96 մլն 115 հազ ՀՀ դրամ կամ 98 տոկոսը։
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ բնակարանաշինության ծրագրերի իրականցմանը հատկացվել է 2987․852 մլն դրամ։ Այդ ծրագրերի շրջանակներում 2021թ․ կառուցվել և շահագործման է հանձնվել 35 բնակելի տուն , 957 նոր բնակելի տների կառուցման աշխատանքներն էլ սկսված են և շահագործման կհանձնվեն 2022-2023 թթ-ին։
Արցախի Հանրապետության տարածքում 2020 թվականին ծավալված պատերազմական գործողությունների հետևանքով տուժած բնակելի տների վերանորոգման-վերակառուցման կամ շինանյութեր ձեռք բերելու նպատակով արտաբյուջետային միջոցների հաշվին հատկացվել է 17,294.9 մլն ՀՀ դրամ։
Ըստ քաղաքաշինության նախարարի հաղորդման՝ զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների բնակարանների վերանորոգման և կառուցման նպատակով պետական բյուջեից հատկացվել է 207.6 մլն ՀՀ դրամ,իսկ այլ սոցիալական խմբերին պատկանող ընտանիքների բնակելի տների վերանորոգման և կառուցման նպատակով՝ 2,181.7 մլն ՀՀ դրամ:
2021 թվականին շարունակվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ համաֆինանսավորման սկզբունքով հասարակական նշանակության, մշակույթի և ճանապարհաշինության ոլորտներում նախատեսված ծրագիրը, որի շրջանակներում հատկացվել է 70.8 մլն ՀՀ դրամ։
Նախարարի հավաստմամբ՝ 2021 թվականին քաղաքաշինության ոլորտում մշակված և իրականացված ծրագրերը հիմնականում ուղղված էին պատերազմական գործողությունների հետևանքների վերացման, տեղահանված բնակչության բնակարանով ապահովման և հանրապետության առջև ծառացած այլ հիմնախնդիրների հնարավորինս արագ լուծմանը:
ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պահպանման ծախսերի համար 2021թ բյուջեով հատկացված էր 441,4 մլն ՀՀ դրամ, որի կատարողականը կազմել է 389,0 մլն դրամ։ Պահուստային ֆոնդից տարվա ընթացքում նախարարությանը տրամադրվել է 1 506,8 մլն դրամ, կատարողականը՝ 1228․0 մլն դրամ։
Բնակչության կողմից սպառված էլեկտրաէներգիայի ծախսերի որոշ մասի սուբսիդավորումը և աջակցությունը 2021թ ծախսային մասով կազմել է 5 մլրդ 133մլն 497, 177հազ ՀՀ դրամ, գազի վճարի փոխհատուցումը ՝378մլն 621 ,615 հազ ՀՀ դրամ։
2021թ պետական բյուջեից ուղևորափոխադրումների ոլորտում առաջացած տնտեսական խնդիրների հաղթահարմանն է ուղղվել 69.3 մլն ՀՀ դրամ ։ 2020 թ պատերազմի հետևանքով քաղաքացիական պաշտպանության միջոցների իրականացման ժամանակ շահագործված տրանսպորտային միջոցների կրած վնասների փոխհատուցման համար տրամադրվել է ՝ 11.5 մլն ՀՀ դրամ։
Ընթացիկ նորոգման, բարեկարգման և կոմունալ տնտեսության գծով ԱՀ շրջանների կարողությունների զարգացման ծրագրով 2021թ․ պետական բյուջեով նախատեսված էր 1,8 մլրդ դրամ, որից ծախսվել է 1,6 մլրդ դրամը։
ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության տնտեսական զարգացման ծրագրերով նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար 2021թ․ նախատեսվել էր 582,000․2 ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 283,198․6 դրամ։
Համատեղ նիստի աշխատանքները շարունակվեցին կեսօրից հետո:
Հաշվետվությամբ հանդես են եկել պետական կոմիտեների ու հանձնաժողովների ղեկավարները:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի 2021 թվականի բյուջեն պլանավորված էր 2 մլրդ 838 մլն դրամի չափով, որից փաստացի ծախսվել է 2 մլրդ 496 մլն-ը: Բյուջեից 1687230.1 հազ ՀՀ դրամը ուղղվել է ծրագրերին, 366963,3 հազ ՀՀ դրամը՝ աշխատակազմի պահպանման ծախսերն են:
ԱՀ ջրային կոմիտեի բյուջետային ծախսերը 4 ծրագրային ուղղությամբ են.
-Գյուղատնտեսական միջոցառումների իրականացման ծրագրի պլանը 66.320.400 ՀՀ դրամ է, իսկ ֆինանսավորումը կազմել է 26.320.400 ՀՀ դրամ, որն էլ կազմում է վերջնական պլանի 39.6 տոկոսը;
-Ոռոգման նպատակով հողօգտագործողներին աջակցելու ծրագրին հատկացված ֆինանսական միջոցներից ԱՀ ջրային կոմիտեի պլանը կազմել է 232.312.300 ՀՀ դրամ,իսկ ֆինանսավորումը կազմել է 164.441.531 ՀՀ դրամ, կատարողականը՝ 70.7 տոկոս։
-«Ջրային համակարգերի կառուցում,վերանորոգում,վերակառուցում ու պահպանում» ծրագրով պլանը կազմել է 3.920.000.000 ՀՀ դրամ, ֆինանսավորումը կազմել է 3.807.089.600 ՀՀ դրամ, որը կազմում է վերջնական պլանի 97.1 տոկոսը։
-«Խմելու և ոռոգման ջրի մատակարարման ծառայությունների սուբսիդավորում» ծրագրով ֆինանսավորումը կազմել է 522.826.944 ՀՀ դրամ:
ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի լիազորությունների իրականացման համար տարեկան ֆինանսավորումը կատարվել է հաստատված բյուջեի 83.4 տոկոսով, որը կազմել է 169.8 մլն ՀՀ դրամ: Փաստացի ֆինանսավորման 90 տոկոսը ուղղվել է աշխատավարձային հոդվածին, 10 տոկոսը՝ պահպանման և այլ հոդվածներին:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2021 թվականի ֆինանսական հատկացումը 8 մլրդ դրամի չափով էր: Այն ծախսվել է ըստ առանձին ծրագրային ուղղությունների:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի բյուջեն 4.500.000 ՀՀ դրամ էր: Այն բաշխվել է ըստ 3 ծրագրի.
-աջակցություն ԳԳԱՀ-ին
-ազնվացեղ խոշոր եղջերավոր կենդանիների արժեքի մասնակի սուբսիդավորում
-բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագիր:
Կատարողականը բոլոր ծրագրային ուղղություններով 100 տոկոս էր:
ԱՀ բնակարանային հարցերի կոմիտեին պետական բյուջեից հատկացվել է 49 մլն 800 հազար ՀՀ դրամ, որի 94.1 տոկոսը ծախսվել է:

В постоянных комиссиях НС продолжаются обсуждения отчетов об исполнении госбюджета за 2021 год
18-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании присутствовали председатель Национального собрания Артур Товмасян.
На обсуждении НС были представлены отчеты об исполнении запланированных по бюджету 2021 года расходов Министерства сельского хозяйства, Министерства градостроительства, Министерства территориального управления и инфраструктур и Министерства финансов и экономики.
Как сообщил заместитель министра сельского хозяйства Тигран Арустамян, в отчетном году утвержденный бюджет министерства составил 9 млрд 845 млн 847 тыс драмов, исполнение расходов составило 7 млрд 262 млн 862,7 тыс драмов.
С целью реализации программы "Программы экономического развития" в 2021 году из государственного бюджета было выделено 512 млн 2 тыс драмов, фактические расходы составили 327 млн 749,4 тыс драмов, сумма в основном была направлена на содействие местных производителей.
Для осуществления программы комплексного развития растениеводства из госбюджета 2021 года был выделен 1 млрд 484 млн 790 тыс драмов, исполнение составило 354 млн 197,4 тыс драмов.
С целью осуществления работ по программе стимулирования развития животноводства в республике в 2021 году из бюджета было выделено 105 млн драмов, исполнение расходов составило 101 млн 723,7 тыс драмов.
Заместитель министра подчеркнул, что в 2021 году политика Министерства экономики и сельского хозяйства была направлена на совершенствование ведения землепользования и животноводства, повышение эффективности ветеринарного дела, стимулирование развития малого и среднего бизнеса в стране посредством  механизмов государственного содействия, обеспечение безопасности и качества продуктов питания, проведение соответствующих работ по приоритетным направлениям сферы, решение текущих проблем.
Начальный объем государственного заказа капитальных вложений Министерства градостроительства в 2021 году был предусмотрен в размере 9 млрд 242 млн 113 тыс драмов, что к концу года составило 25 млрд 460 млн 302 тыс драмов.
Из резервного фонда правительства республики на реализацию программы капитального строительства было выделено 21,5 млн драмов, на расходы по приобретению имущества  - 116,998 млн драмов, на внебюджетные программы - 4,839 млн драмов. В общей сложности на капитальное строительство из госбюджета 2021 года было выделено 25 млрд 603 млн 639 тыс драмов, исполнение составило 25 млрд 96 млн 115 тыс драмов или 98 процентов.
По сообщению министра, на реализацию программ жилищного строительства было выделено 2987.852 млн драмов. В рамках этих программ в 2021 году было построено и сдано в эксплуатацию 35 жилых домов, работы по строительству 957 новых жилых домов уже начаты, они будут сданы в эксплуатацию в 2022-2023 гг.
С целью ремонта и реконструкции жилых домов, пострадавших в результате военных действий на территории Республики Арцах в 2020 году, и приобретения стройматериалов из внебюджетных средств было выделено 17,294.9 млн драмов.
Как отметил министр градостроительства, с целью ремонта и строительства квартир для семей погибших воинов из госбюджета было выделено 207.6 млн драмов, а на ремонт и строительство жилых домов для семей других социальных групп - 2,181.7 млн драмов.
В 2021 году продолжилась программа общественного значения по принципу софинансирования вместе с Всеармянским фондом "Айастан", предусмотренная в сфере культуры и дорожного строительства, в рамках которой было выделено 70.8 млн драмов.
По заверению министра, разработанные и осуществленные в сфере градостроительства в 2021 году программы в основном были направлены на ликвидацию последствий военных действий, обеспечение переселенных лиц жильем, а также максимально быстрое решение иных проблем в республике.
Из госбюджета 2021 года на содержание министерства территориального управления и инфраструктур было выделено 441,4 млн драмов, исполнение расходов составило 389,0 млн драмов. Из  резервного фонда в течение года министерству было выделено 1 506,8 млн драмов, исполнение составило 1228.0 млн драмов.
По расходной части 2021 года субсидирование и содействие части расходов на потребленную электроэнергию составило 5 млрд 133 млн 497, 177 тыс драмов, компенсация расходов за газ  - 378 млн 621,615 тыс драмов.
Из госбюджета 2021 года было направлено 69.3 млн драмов на решение экономических проблем в сфере пассажироперевозок. На компенсацию ущерба транспортных средств, эксплуатированных во время осуществления мер по гражданской обороне в результате войны 2020 года, было выделено 11.5 млн драмов.
На программу текущего ремонта, благоустройства и развития возможностей районов республики по части коммунального хозяйства из госбюджета 2021 года было предусмотрено 1,8 млрд драмов, из которых было израсходовано 1,6 млрд драмов.
На реализацию мероприятий, предусмотренных по программам экономического развития Министерства финансов и экономики Республики Арцах, было предусмотрено 582,000 драмов, исполнение составило 283,198 драмов.
Совместное заседание продолжилось во второй половине дня.
С отчетом выступили руководители государственных комитетов и комиссий.
Бюджет 2021 года Комитета кадастра и управления государственным имуществом был запланирован в размере 2 млрд 838 млн драмов, из которых фактически было израсходовано 2 млрд 496 млн драмов.
Из госбюджета 1687230.1 тыс драмов было направлено на программы, 366963,3 тыс драмов - на содержание аппарата.
Бюджетные расходы Водного комитета Республики Арцах были распределены по 4 направлениям:
-план программы осуществления сельскохозяйственных мероприятий составил 66.320.400 драмов, финансирование - 26.320.400 драмов, что составляет 39.6 процентов плана.
-из финансовых средств, выделенных на программу содействия землепользователям с целью орошения, план Водного комитета составил  232.312.300 драмов,  финансирование составило 164.441.531 драмов, исполнение - 70.7%.
-по программе "Строительство, ремонт, реконструкция и сохранение водных систем" план составил 3.920.000.000 драмов, финансирование составило 3.807.089.600  или 97.1 процентов окончательного плана.
-финансирование программы «Субсидирование услуг снабжения питьевой и оросительной водой" составило 522.826.944 драмов.
Годовое финансирование Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции было выполнено на 83.4% от утвержденного бюджета и составило 169.8 млн драмов. 90 процентов фактического финансирования было направлено на заработные платы, 10% составили расходы на содержание и др.
В 2021 году Арцахскому инвестиционному фонду было выделено 8 млрд драмов, что было израсходовано по отдельным программным направлениям.
Бюджет Фонда содействия селу и сельскому хозяйству составил 4.500.000 драмов. Средства были распределены по трем программам:
-поддержка Фонда содействия селу и сельскому хозяйству
-частичное субсидирование стоимости породистого крупного рогатого скота
-программа комплексного развития растениеводства.
Исполнение расходов по всем трем программным направлениям составило 100%.
Комитету по жилищным вопросам Республики Арцах из госбюджета было выделено 49 млн 800 тыс драмов, исполнение составило 94.1%.
Бюджет Комитета охраны природы и природных ресурсов составил 257 млн 421 тыс драмов, из которых было израсходовано 203 млн драмов.