ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Մայիսի 17-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը,որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը։
Օրակարգում ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի մասին հարցերն էին։
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի տեղակալ Վահրամ Առաքելյանի  ներկայացմամբ՝ ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ կենսաթոշակի չափը հաշվարկելիս հիմք է ընդունվում մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը գործող գործակիցը։
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում է արդեն իսկ նշանակված կենսաթոշակների վերահաշվարկմանը։Նախարարի տեղակալի տեղեկացմամբ ՝առաջարկվող փոփոխությամբ կսահմանվի, որ նշանակված կենսաթոշակները վերահաշվարկվում են միայն այն դեպքերում, երբ փոխվում է կենսաթոշակի հաշվարկման բանաձևում կիրառվող՝ հիմնական կենսաթոշակի չափը կամ մասնագիտական ստաժի մեկ տարվա արժեքը։ Այսինքն՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից իրականացված աշխատավարձերի բարձրացումները չեն ազդի մինչև այդ պահը նշանակված կենսաթոշակների չափերի վրա։
Հանձնաժողովը հավանություն է տվել օրինագծին, և այն դրական եզրակացությամբ ներկայացվելու է ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը։
««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը։

17-го мая состоялось очередное заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению, которое вел председатель комиссии Арам Григорян.
В повестку заседания были включены законопроекты «О внесении изменений и дополнений в закон "О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности"» и «О внесении дополнения в закон "О лицензировании"».
Заместитель министра социального развития и миграции Республики Арцах Ваграм Аракелян отметил, что  по проекту закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности"» предлагается установить, что при расчете размера пенсии принимается за основу коэффициент, действовавший до 1-го января 2022 года.
Другое изменение касается перерасчета уже назначенной пенсии. Как сообщил замминистра, согласно предлагаемому изменению, назначенные пенсии пересчитываются лишь в том случае, когда меняется размер основной пенсии, применяемой в формуле расчета пенсии, или стоимость одного года профессионального стажа. То есть повышение заработных плат с 1-го января 2022 года не повлияет на размер назначенных до этого момента пенсий.
Комиссия вынесла положительное заключение законопроекту, и он будет представлен к рассмотрению в ходе очередного заседания НС.
Законопроект «О внесении дополнения в закон "О лицензировании"» представил министр здравоохранения Республики Арцах Микаел Айриян.