Մայիսի 16-ին Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը։
Օրակարգում ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի քննարկման հարցերն էին։
Օրենքների նախագծերը ներկայացրել է ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը։
Ըստ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի ՝««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ներկայացումը պայմանավորված է հարկային պարտավորությունների հարկադիր գանձման ընթացակարգերի հստակեցման և օրենքի կիրառության ընթացքում առաջ եկած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ։
Օրինագծով առաջարկվում է չկատարված հարկային պարտավորությունների գանձման վարչական վարույթ հարուցել, եթե չկատարված հարկային պարտավորության չափը գերազանցում է 500 հազար դրամը կամ հարկային պարտավորության առաջացման օրվանից հետո անցել է երկու ամսից ավելի ժամկետ, բացառությամբ ստուգման կամ այլ ակտերով հարկային պարտավորություններ առաջադրված լինելու դեպքերի, որոնց մասով սահմանված ժամկետներում պարտավորությունները չկատարելու դեպքում այդ ակտերը անբողոքարկելի դառնալուց երեք ամսվա ընթացքում ներկայացվում են հարկադիր կատարման։
Մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է հարկային պարտավորությունների աստիճանական մարման ժամանակացույցի տևողությունը սահմանել մինչև հինգ ամիս:
Դավիթ Պողոսյանի հավաստմամբ՝ ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ներկայացումը պայմանավորված է հացի գնի բարձրացման զսպման անհրաժեշտությամբ:
Համաձայն նախագծով առաջարկվող փոփոխության՝ արտադրողի կողմից Արցախի Հանրապետությունում արտադրված հացի և լավաշի իրացումը կազատվի ԱԱՀ-ից՝ անկախ գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրողից ձեռք բերված հումքի բազայի վրա արտադրված լինելու հանգամանքից:

16-го мая под председательством Артура Арутюняна состоялось очередное заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В повестку заседания было включено обсуждение законопроектов «О внесении изменений и дополнения в закон "О налогах"» и «О внесении изменения в закон "О налоге на добавленную стоимость"».
Законопроекты представил председатель Комитета государственных доходов Республики Арцах Давид Погосян. По его сообщению, представление законопроекта «О внесении изменений и дополнения в закон "О налогах"» обусловлено необходимостью упрощения процедур обязательного взыскания налоговых обязательств и решения возникающих в ходе применения закона вопросов.
По законопроекту предлагается возбудить административное производство по взысканию невыполненных налоговых обязательств, если размер невыполненного налогового обязательства превышает 500 тысяч драмов или со дня возникновения налогового обязательства прошло два с половиной месяца, за исключением случаев проверки или предъявления по другим актам налоговых обязательств, по которым, в случае невыполнения обязательств в установленные сроки, в течение трех месяцев после того как эти акты станут необжалуемыми они будут представлены на принудительное исполнение.
По другому изменению, предлагается установить продолжительность графика постепенного погашения налоговых обязательств до пяти месяцев.
По заверению Давида Погосяна, представление законопроекта «О внесении изменения в закон "О налоге на добавленную стоимость" обусловлено необходимостью сдерживания повышения цены на хлеб.
Согласно предлагаемому изменению, реализация произведенного производителем в Республике Арцах хлеба и лаваша будет освобождена от НДС, вне зависимости от того, произведен ли он на базе сырья, приобретенного от производителя сельскохозяйственной продукции.
Законопроекты с положительным заключением будут представлены на обсуждение в ходе очередного заседания НС.