Մինչ բյուջեի կատարման հաշվետվությունը ներկայացնելը՝ ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը անդրադարձել է սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշներին:
Նա նշել է, որ գրեթե բոլոր ուղղություններով անկում է արձանագրվել, որի պատճառը 2020 թվականի պատերազմն էր: 2021 թվականին համախառն ներքին արդյունքը անվանական արտահայտությամբ կազմել է 249.4 մլրդ ՀՀ դրամ, այն նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 12.7 տոկոսով:
Նյութական արտադրության հիմնական ոլորտներում արձանագրվել են հետևյալ ցուցանիշները.
-արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 87.5 մլրդ ՀՀ դրամ, 2020 թվականի համեմատ այն նվազել է 33,6 տոկոսով,
-գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմել է 30.3 մլրդ ՀՀ դրամ,ինչը նախորդ տարվա համեմատ 57.1 տոկոսով պակաս է,
-շինարարության ծավալը կազմել է 74.6 մլրդ ՀՀ դրամ, աճը 48.3 տոկոս է:
Ապրանքների ներմուծման ծավալը նվազել է 8 տոկոսով, արտահանման ծավալը՝ 28.1 տոկոսով: Գնաճը կազմել է 5.9 տոկոս: Միջին աշխատավարձը աճել է 8.7 տոկոսով՝ կազմելով 205.455 դրամ:
Սեփական եկամուտների պլանավորված 28 մլրդ 894.4 մլն ՀՀ դրամի դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 46 մլրդ 746 մլն ՀՀ դրամ, նախանշվածը գերակատարվել է 62 տոկոսով:
2021 թվականը բնորոշվում է հարկային արտոնություններով: Հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կազմել են 34 մլրդ 257 մլն ՀՀ դրամ նախատեսված 24 մլրդ 231 մլն դրամի դիմաց, այդպիսով պլանավորվածը գերակատարվել է 41.4 տոկոսով: Հարկային եկամուտների 77.8 տոկոսը ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների հաշվին:
ՀՀ-ից ստացված բյուջետային վարկը կազմել է 128 մլրդ 752.3 մլն դրամ, բյուջեի 48 մլրդ 610.2 մլն դրամ պակասուրդը լրացվել է փոխառու միջոցների հաշվին:
2021 թվականի պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 224 մլրդ 158.5 մլն դրամ, ինչը պլանավորված ցուցանիշի 91.4 տոկոսն է: Նախորդ տարվա համեմատ ծախսերն աճել են 1.8 անգամ:
Հատկացված միջոցներն ուղղվել են պատերազմից տուժած տնտեսության ճյուղերի ու ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը: Սոցիալական ծրագրերին է ուղղորդվել պետական բյուջեի 44.9 տոկոսը: Ամբողջ ծավալով ֆինանսավորվել են աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստները, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով ծագած հրատապ ծրագրերը:
Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարը անդրադարձել է նաև տարբեր ոլորտների բյուջեների կատարողականներին, որից հետո պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:

16-го мая постоянным комиссиям и фракциям Национального собрания был представлен отчет об исполнении государственного бюджета за 2021 год. На заседании присутствовали председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, государственный министр Артак Бегларян.
В начале заседания министр финансов и экономики Республики Арцах Ваграм Багдасарян коснулся социально-экономических показателей. По сообщению министра, почти во всех направлениях был зафиксирован спад из-за войны 2020 года. В 2021 году валовый внутренний продукт в номинальном выражении составил 249,4 млрд драмов, что, по сравнению с прошлогодним показателем, меньше на 12,7%.
В основных сферах материального производства были зафиксированы следующие показатели:
-объем промышленной продукции составил 87.5 млрд драмов, что, по сравнению с данными 2020 года, меньше на 33,6 процентов
-объем сельскохозяйственной продукции составил 30.3 млрд драмов, что, по сравнению с прошлогодним показателем, меньше на 57.1
-объем строительства составил 74.6 млрд драмов, рост - 48.3%.
Объем импорта товаров сократился на 8 процентов, объем экспорта - на 28.1%. Инфляция составила 5.9 процентов. Средняя заработная плата повысилась на 8,7%, составив 205.455 драмов.
Вместо запланированных собственных доходов в размере 28 млрд 894,4 млн драмов, фактические поступления составили 46 млрд 746 млн драмов, намеченное перевыполнено на 62 процента.
2021 год характеризуется налоговыми льготами. Налоговые доходы и государственные пошлины составили 34 млрд 257 млн драмов, вместо предусмотренных 24 млрд 231 млн драмов, таким образом запланированное перевыполнено на 41.4 процентов. 77.8 процентов налоговых доходов было обеспечено за счет крупных налогоплательщиков.
Бюджетный кредит, полученный из Республики Армения, составил 128 млрд 752.3 млн драмов, дефицит бюджета в размере 48 млрд 610.2 млн драмов был заполнен за счет заемных средств.
Фактические расходы государственного бюджета за 2021 год составили 224 млрд 158.5 млн драмов, что составляет 91.4 процентов запланированного показателя. По сравнению с прошлогодним показателем, расходы выросли в 1.8 раза.
Выделенные средства были направлены на восстановление пострадавших от войны отраслей экономики и инфраструктур, а также на решение социально-экономических вопросов. 44.9% госбюджета было направлено на социальные программы. В полном объеме были финансированы зарплаты, пенсии, пособия, а также срочные программы, возникшие в результате войны.
Министр финансов и экономики коснулся также исполнения бюджета в разных сферах, после чего ответил на вопросы депутатов.