Մայիսի 7-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Իշխան Զաքարյանի դերը խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ, նաև՝ համահայկական խաղերի կազմակերպման գործում։ Այս առումով Արթուր Թովմասյանն ընդգծել է 2019թ Արցախում համահայկական խաղերի բարձր մակարդակով անցկացումը։
Հանդիպմանը խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է 2020թ աշնանային պատերազմին և հետպատերազմյան իրողություններին, ինչպես նաև Արցախի անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին։ Այս համատեքստում Արթուր Թովմասյանը կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու նշանակությունը, Ռուս խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունն Արցախում։
Զրուցակիցները մտահոգություն են հայտնել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի, տարածաշրջանային զարգացումների մասին։
Իշխան Զաքարյանը համոզված է, որ Հայաստանի և Արցախի խնդիրները չի կարելի տարանջատել։
«Աշխարհաքաղաքական այս բարդ ու անկայուն, անկանխատեսելի իրադարձություններով լի ժամանակաշրջանում կարևորում եմ մեր ժողովրդի համախմբվածությունն ու միասնականությունը», - ընդգծել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավորը։
Այս տեսակետից Իշխան Զաքարյանը շեշտել է խնդիրներին գրագետ, համակարգային և սկզբունքային լուծումներ տալու անհրաժեշտությունը։
Երկուստեք մատնանշվել է Ռուսաստանի Դաշնության դերը՝ որպես վստահելի դաշնակցի ու Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի։

May 7, President of the Artsakh Republic NA, Artur Tovmasyan received Ishkhan Zakaryan, Independent Deputy of the RA National Assembly and President of the World Committee of the Pan-Armenian Games.
Welcoming the guest, Artur Tovmasyan highly assessed the role of Ishkhan Zakaryan in parliamentary diplomacy also in the organization of the Pan-Armenian Games. In this regard, Artur Tovmasyan emphasized the holding of the 2019 Pan-Armenian Games at a high level in Artsakh.
During the meeting, the head of the parliament referred to the 2020 autumn war and the post-war realities as well as the security and socio-economic problems of Artsakh. In this context, Arthur Tovmasyan used the role and significance of the Russian Federation, the mission of the Russian peacekeeping troops in Artsakh.
The interlocutors also expressed concern over the situation in the Republic of Armenia and regional developments.
Ishkhan Zakaryan is convinced that the problems of Armenia and Artsakh cannot be separated.
"In this period of difficult and unstable geopolitical events, full of unpredictable events, I am building the unity and solidarity of our people," the RA parliament deputy emphasized.
From this perspective Ishkhan Zakaryan stressed the need to provide literate, systemic and principled solutions to the problems.
Both sides pointed out the role of the Russian Federation as a reliable ally and guarantor of the security of the people of Artsakh.