Մայիսի 7-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Իշխան Զաքարյանի դերը խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ, նաև՝ համահայկական խաղերի կազմակերպման գործում։ Այս առումով Արթուր Թովմասյանն ընդգծել է 2019թ Արցախում համահայկական խաղերի բարձր մակարդակով անցկացումը։
Հանդիպմանը խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է 2020թ աշնանային պատերազմին և հետպատերազմյան իրողություններին, ինչպես նաև Արցախի անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին։ Այս համատեքստում Արթուր Թովմասյանը կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու նշանակությունը, Ռուս խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունն Արցախում։
Զրուցակիցները մտահոգություն են հայտնել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի, տարածաշրջանային զարգացումների մասին։
Իշխան Զաքարյանը համոզված է, որ Հայաստանի և Արցախի խնդիրները չի կարելի տարանջատել։
«Աշխարհաքաղաքական այս բարդ ու անկայուն, անկանխատեսելի իրադարձություններով լի ժամանակաշրջանում կարևորում եմ մեր ժողովրդի համախմբվածությունն ու միասնականությունը», - ընդգծել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավորը։
Այս տեսակետից Իշխան Զաքարյանը շեշտել է խնդիրներին գրագետ, համակարգային և սկզբունքային լուծումներ տալու անհրաժեշտությունը։
Երկուստեք մատնանշվել է Ռուսաստանի Դաշնության դերը՝ որպես վստահելի դաշնակցի ու Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի։

7-го мая председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял независимого депутата Национального собрания Республики Армения, председателя Всемирного комитета Панармянских игр Ишхана Закаряна.
Приветствуя гостя, Артур Товмасян высоко оценил роль Ишхана Закаряна в парламентской дипломатии, а также в деле организации Панармянских игр. В этом контексте председатель парламента подчеркнул важность проведения в 2019 году на высшем уровне Панармянских игр в Арцахе.
В ходе встречи руководитель парламента коснулся осенней войны 2020 года и послевоенных реалий, а также вопросов безопасности и социально-экономической ситуации в Арцахе. Артур Товмасян отметил важную роль и значение Российской Федерации и российского миротворческого контингента в Арцахе.
Собеседники выразили обеспокоенность в связи с нынешней ситуацией в Республике Армения, а также развития событий в регионе.
Ишхан Закарян выразил уверенность в том, что проблемы Армении и Арцаха нельзя разграничивать.
"В этот насыщенный сложными, нестабильными и непредсказуемыми геополитическими событиями период я придаю важность сплоченности и единству нашего народа", - подчеркнул депутат парламента Армении.
В этом контексте Ишхан Закарян указал на необходимость грамотного, координированного и принципиального решения вопросов.
Обоюдно была отмечена роль Российской Федерации как надежного союзника и гаранта безопасности народа Арцаха.