Օրենսդիրը հավանություն է տվել ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:
«Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում ամրագրված է, որ եթե վարձու աշխատողի կամ ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի մայրության նպաստը հաշվարկելու համար հիմք ընդունվող միջին ամսական աշխատավարձը կամ եկամուտը պակաս է 69 620 ՀՀ դրամից, ապա մայրության նպաստը հաշվարկելիս որպես միջին ամսական աշխատավարձ հիմք է ընդունվում 69 620 ՀՀ դրամը: Կառավարության ռազմավարական ծրագրերի համաձայն և պետական բյուջեի եկամուտների հաշվառումով, փուլային տարբերակով «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքով կատարվում է նվազագույն աշխատավարձի շեմի բարձրացում, որի արդյունքում մի շարք օրենքներում կատարվում են համապատասխան փոփոխություններ։ Օրենքում ամեն անգամ նման փոփոխության կատարումից խուսափելու նպատակով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի թվային արտահայտության փոխարեն ամրագրել, որ մայրության նպաստը հաշվարկվում է նվազագույն աշխատավարձի չափով։

Пособия в связи с материнством будут начисляться в размере минимальной зарплаты
Парламент одобрил законопроект «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством"».
В законе  "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством" закреплено, что если среднемесячная зарплата или доход, принимаемые за основу для начисления пособия в связи с материнством наёмного работника или самостоятельно обеспечившего себя работой, меньше 69 620 драмов, то при начислении пособия в связи с материнством в качестве среднемесячной зарплаты принимается за основу 69 620 драмов.
Согласно стратегическим программам правительства и при расчете доходов госбюджета, поэтапным вариантом, согласно закону "О минимальной заработной плате", осуществляется повышение порога минимальной зарплаты, в результате чего в ряде законах проводятся соответствующие изменения.
Во избежание внесения подобного изменения в закон предлагается закрепить, что пособие в связи с материнством начисляется в размере минимальной зарплаты.