Ապրիլի 28-ին հերթական նիստում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունել է ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Քանի որ պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում փաստացի բնակվող ու աշխատող կամ աշխատած անձանց աշխատանքային գործունեության տվյալները պահպանված չեն, օրենքով կանոնակարգվում է գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկներ վարելու գործընթացը` մինչև կառավարության սահմանած կարգով և ժամկետներում դրանցում առկա տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելը:
Գործող աշխատանքային օրենսգրքով գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկ պահանջելու և վարելու պարտադիր պահանջը 2017 թվականի հունվարի 1-ից դադարեցված է: Միաժամանակ նախատեսված է հինգ տարվա ընթացքում աշխատանքային գրքույկում առկա տեղեկատվությունը, կառավարության սահմանած կարգով ներկայացնել լիազորված պետական կառավարման մարմին` տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելու համար:
Սույն օրենքով լիազոր մարմնի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների սահմանած աշխատանքային ստաժը հիմք կհանդիսանա աշխատանքի ընդունման համար պահանջվող աշխատանքի ստաժը հաշվարկելու համար:

Упрощается порядок исчисления трудового стажа
На состоявшемся 28-го апреля очередном заседании Национальное собрание Республики Арцах приняло законопроект «О внесении дополнений в закон "О введении трудового кодекса Республики Армения 2004 года в действие в Нагорно-Карабахской Республике"».
Поскольку в результате военных действий в настоящее время данные о трудовой деятельности лиц, фактически проживающих и работающих или работавших в Республике Арцах,  незащищены, законом регламентируется процесс ведения работодателями трудовых книжек до внесения в установленном правительством порядке и сроках имеющейся в них информации в реестр государственной пенсионной системы.
Согласно действующему трудовому кодексу, обязательное условие о требовании и ведении работодателем трудовой книжки с 1-го января 2017 года снято.
Предусмотрено в течение пяти лет имеющуюся в трудовой книжке информацию в установленном правительством порядке представить в уполномоченный орган государственного управления для внесения информации в реестр данных государственной пенсионной системы.
По данному закону установленный созданными уполномоченным органом трудовой стаж станет основанием для исчисления трудового стажа, требуемого при приеме на работу.