Ապրիլի 28-ին հերթական նիստում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունել է ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Քանի որ պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում փաստացի բնակվող ու աշխատող կամ աշխատած անձանց աշխատանքային գործունեության տվյալները պահպանված չեն, օրենքով կանոնակարգվում է գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկներ վարելու գործընթացը` մինչև կառավարության սահմանած կարգով և ժամկետներում դրանցում առկա տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելը:
Գործող աշխատանքային օրենսգրքով գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկ պահանջելու և վարելու պարտադիր պահանջը 2017 թվականի հունվարի 1-ից դադարեցված է: Միաժամանակ նախատեսված է հինգ տարվա ընթացքում աշխատանքային գրքույկում առկա տեղեկատվությունը, կառավարության սահմանած կարգով ներկայացնել լիազորված պետական կառավարման մարմին` տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելու համար:
Սույն օրենքով լիազոր մարմնի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների սահմանած աշխատանքային ստաժը հիմք կհանդիսանա աշխատանքի ընդունման համար պահանջվող աշխատանքի ստաժը հաշվարկելու համար:

April 28, at the Artsakh Republic National Assembly regular sitting the draft law "On Making Amendments to the Law “On the Implementation of the Labor Code of the Republic of Armenia 2004 in the Nagorno Karabakh Republic"” was adopted.
Since as a result of hostilities the work data of the currently residing and working in the Artsakh Republic and those who worked before are not preserved due to the war, the draft proposes to regulate the process of keeping work data books by employers before the inclusion of the information contained in them in the database of the state pension system in accordance with the procedure established by the Government.
According to the current labor code, the mandatory condition for the employer to require and maintain a work book has been removed from January 1, 2017.
It is envisaged that within five years the information available in the work book, in accordance with the procedure established by the government, should be submitted to the authorized state administration body for entering information into the data register of the state pension system.
Under this law, the length of service established by the authorized body will become the basis for calculating the length of service required for employment.