Մայիսի 1-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հյուրընկալել է ֆրանսահայ գործիչ, Հայ Ավետարանական եկեղեցիների միության նախագահ, վերապատվելի դոկտոր Ռընե Լևոնյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձել է Ռընե Լևոնյանի հայրենանվեր գործունեությանը դեռևս 90-ական թվականներից։
Արթուր Թովմասյանը խոսել է Արցախում իրականացվող այն առաջնահերթ սոցիալ- տնտեսական ծրագրերի, Ազգային ժողովի հայտարարությունների և խորհրդարանի կողմից ընդունվող օրենքների մասին, որոնք առնչվում են հետպատերազմյան իրողություններին։
Հանդիպմանը զրուցակիցները խոսել են տարածաշրջանային սրընթաց զարգացումների և Արցախի հետագա կարգավիճակի մասին։ Ազգային ժողովի նախագահը շեշտել է, որ Արցախի հիմնախնդրի լուծումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Իր հերթին Ռընե Լևոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հավաստիացրել, որ Արցախի ժողովրդի կողքին են։ Ֆրանսահայ գործիչը նշել է նաև, որ սփյուռքահայ կազմակերպությունները շարունակելու են տարբեր ծրագրերով աջակցել արցախահայությանը։

Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян принял президента Ассоциации армянских евангелистских церквей Рене Левоняна
01 мая 2022
1-го мая председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян принял французского деятеля армянского происхождения, президента Ассоциации армянских евангелистских церквей, преподобного доктора Рене Левоняна.
Приветствуя гостя, руководитель парламента коснулся деятельности Рене Левоняна во благо Родины еще с 1990-х годов.
Артур Товмасян рассказал о реализуемых в Арцахе тех приоритетных социально-экономических программах, заявлениях Национального собрания и принятых парламентом законов, которые касаются послевоенных реалий.
В ходе встречи собеседники коснулись стремительных развитий в регионе и дальнейшего статуса Арцаха.  Председатель НС подчеркнул, что решение арцахской проблемы возможно лишь в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В свою очередь Рене Левонян выразил благодарность за прием и заверил, что они поддерживают народ Арцаха. Президент Ассоциации армянских евангелистских церквей отметил, что действующие в Диаспоре организации продолжат различными программами содействовать армянству Арцаха.