Ապրիլի 28-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարութամբ գումարվել է Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
Նախքան օրակարգի հաստատումը, ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի առաջարկությամբ քննարկման ենթակա օրինագծերի ցանկից հանվել է ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ լրացուցիչ քննարկման և պարզաբանման անհրաժեշտությամբ։
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է նիստի աշխատանքներին։
Օրակարգում ընդգրկված պարտադիր քննարկման ենթակա հարցերից «ԱՀ դատախազության 2021թ․ գործունեության մասին հաղորդումը» ներկայացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը։
«2021 թվականին Արցախի Հանրապետության տարածքում արձանագրվել է հանցագործությունների 1711 դեպք, 2020թ․ ունեցել ենք 1281, 2019թ՝ 952 դեպք: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ հանցագործությունների թիվն աճել է 33,6%-ով, 2019թ․ համեմատությամբ՝գրեթե 80%-ով: Հանցավորության շարժընթացի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ 2020 թվականի համեմատությամբ աճել է միայն ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցագործությունների թիվը։ 2021թ․ գրանցվել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների 150 դեպք, որը կազմում է ընդհանուր հանցավորության 8․8 %-ը (2020թ․՝ 164 , կամ 12,8%-ը, 2019 թվականին՝ 66, կամ 6,9 %-ը)»,- իր զեկույցում ընդգծել է գլխավոր դատախազը:
2021 թվականին ԱՀ տարածքում արձանագրվել են ՝
մարդու դեմ ուղղված հանցագործություններ- 436 դեպք /2020թ.՝353/
հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործություններ – 584 դեպք /2020թ.՝255/
սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններ – 439 դեպք/2020թ.՝ 488/
շրջակա միջավայրի անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ -37 դեպք/2020թ.՝23/
պետական իշխանության, պետական ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններ- 163 դեպք/2020թ.՝119/: Ընդ որում 2021թ․ արձանագրվել է կաշառք տալու փորձի դրդչության և կաշառք տալու փորձի 2 դեպք/ 2020թ․՝0/
2021թվականին արձանագրված հանցագործությունների բացահայտման ընդհանուր ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատությամբ նվազել և կազմել է 74% /2020թ.՝81,6%/։
2021թվականին իրավապահ մարմինների կողմից հարուցված գործերով վեր հանված պետությանը պատճառված վնասի ընդհանուր չափը կազմել է ավելի քան 728 մլն ՀՀ դրամ/ 2020թ․՝20մլն 79 հազ․ 791 ՀՀ դրամ/,որից վերականգնվել է 255 մլն․500 հազ․ ՀՀ դրամը։
2021թ. ԱՀ դատախազություն է մուտքագրվել 407 դիմում/2020թ.՝ 444/։ Նույն ժամանակահատվածում ԱՀ դատախազությունում կազմակերպվել է դիմում- բողոքներով ներկայացած 542 քաղաքացիների ընդունելություն/ 2020թ․՝ 49/:
Զեկույցում գլխավոր դատախազը անդրադարձել է նաև 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերին։
Գուրգեն Ներսիսյանը հավաստիացրել է,որ շարունակելու են հետևողականորեն գործել դատախազության արդյունավետությունը բարձրացնելու, օրինականություն հաստատելու, հանրության հետ հարաբերությունները և փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
Հաջորդիվ նիստի օրակարգում ընդգրկված 1 տասնյակից ավելի օրինագծերի քննարկումն էր։
«Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին», ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Հանրային հատվածի կազմակերպությունների հաշվապահական հաշվառման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթները ընդունվել են միաձայն։
Խորհրդարանի քննարկման է ներկայացվել «Սահմանապահ զորքերի մասին» օրինագիծը։ Այն 28 կողմ ձայնով ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ։
Առաջին ընթերցմամբ ներկայացված «Պետական սահմանի մասին» օրենքի նախագծին պատգամավորները քվեարկել են 23 կողմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին 2 տասնյակից ավելի հարցեր են հնչեցվել 15 պատգամավորների կողմից: Դրանք տարհանվածների առողջական ու սոցիալական խնդիրների ,առաջին Արցախյան պատերազմում զոհվածների ընտանիքների սոցիալական աջակցության վերանայման, ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացման, տեղական արտադրողների շահերի պաշտպանության, մրցակցային հավասար պայմանների ստեղծման, արտաքին մարտահրավերների դիմակայման վերաբերյալ էին:

Artsakh NA Regular Sitting
April 28, the NA regular sitting of the 5th session of the 7th convocation convened under the chairmanship of the Artsakh Republic National Assembly President Artur Tovmasyan.
Prior to the approval of the agenda, at the suggestion of Aram Grigoryan, Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health, the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Social Guarantees for Persons Holding State Positions"" has been removed from the list of bills to be discussed with the need for additional discussion and clarification.
Then the parliament proceeded to the sitting.
Gurgen Nersisyan, Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, presented the "Report on the 2021 Activities of the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh", one of the issues to be discussed on the agenda.
"In 2021, 1711 cases of crimes were registered in the territory of the Artsakh Republic; in 2020 we had 1281, 2019 952 cases. Compared to the same period last year, the number of crimes increased by 33.6%, almost 80% compared to 2019. Crime dynamics analysis shows that compared to 2020, only the number of minor and moderate crimes has increased. Serious and particular serious crimes were registered which is 88% of the total crime, (164 in 2020, or 12.8%, in 2019, 66, or 6.9%)", the Prosecutor General highlighted in his speech.
In 2021, the following were registered in the territory of Artsakh Republic:
Crimes against human beings - 436 cases /in 2020 - 353/
Crimes against public safety, public order and public health - 584 cases / in 2020 - 255 /
Crimes against property - 439 cases / in 2020 - 488 /
Crimes against environmental safety - 37 cases / in 2020 - 23 /
Crimes against state power, state service and governance - 163 cases / in 2020 - 119 /. Moreover, in 2021 there was a solicitation and bribery.
The overall crime detection rate in 2021 has decreased compared to the previous year and amounted to 74% (81.6% in 2020).
In 2021, the total amount of damage caused to the state caused by the cases initiated by law enforcement agencies amounted to more than 728 million AMD (2020 - 20 million 79 thousand 791 AMD), of which 255 million 500 thousand AMD was restored.
In 2021, 407 applications were submitted to the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh (444 in 2020). During the same period, the reception of 542 citizens with complaints was organized in the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh (49 in 2020).
In the report, the Prosecutor General also referred to the crimes committed by the Azerbaijani Armed Forces during the 2020 44-day war and after that.
Gurgen Nersisyan assured that they will continue to act consistently to increase the efficiency of the Prosecutor's Office in order to establish legitimacy, develop public relations and cooperation.
Then a discussion of more than a dozen bills included in the agenda followed.
The packages of draft laws: "On Temporary Disability and Maternity Benefits", "On Making Amendments to the Law" On Implementation of the Labor Code of the Republic of Armenia 2004 in the Nagorno Karabakh Republic ", "On Making Amendments and Addenda to the Law “On Trade and Services"”, "On Making Amendments and Addenda to the Law “On Accounting of Public Sector Organizations"”, "On Making Amendments and Addenda to the Law “On Procurement"”, “On Amendments and Addenda to the “Water Code””, "On Making Amendments to the Law “On Higher and Postgraduate Professional Education"”, “On Making Amendments to the Law “On State Non-Commercial Organizations”” and "On Making an Amendment to the Law “On the Legal Regime of Martial Law"”, “On Making Amendments to the Law “On Compulsory Enforcement”” were adopted unanimously.
The bill "On Border Troops" was submitted to the parliament for discussion. It was adopted by 28 votes in the first reading.
The deputies voted for the draft law "On the State Border" presented in the first reading with a ratio of 23 for, 3 abstentions.
More than 2 dozen questions were voiced by 15 deputies during the Q&A with the government.
These are the health and social problems of the displaced, review of social assistance to the families of the victims in the first Artsakh war, the development of intensive agriculture, protection of the interests of local producers, creation of equal competition conditions, confrontation with external challenges.