Ապրիլի 28-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարութամբ գումարվել է Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
Նախքան օրակարգի հաստատումը, ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի առաջարկությամբ քննարկման ենթակա օրինագծերի ցանկից հանվել է ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ լրացուցիչ քննարկման և պարզաբանման անհրաժեշտությամբ։
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է նիստի աշխատանքներին։
Օրակարգում ընդգրկված պարտադիր քննարկման ենթակա հարցերից «ԱՀ դատախազության 2021թ․ գործունեության մասին հաղորդումը» ներկայացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը։
«2021 թվականին Արցախի Հանրապետության տարածքում արձանագրվել է հանցագործությունների 1711 դեպք, 2020թ․ ունեցել ենք 1281, 2019թ՝ 952 դեպք: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ հանցագործությունների թիվն աճել է 33,6%-ով, 2019թ․ համեմատությամբ՝գրեթե 80%-ով: Հանցավորության շարժընթացի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ 2020 թվականի համեմատությամբ աճել է միայն ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցագործությունների թիվը։ 2021թ․ գրանցվել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների 150 դեպք, որը կազմում է ընդհանուր հանցավորության 8․8 %-ը (2020թ․՝ 164 , կամ 12,8%-ը, 2019 թվականին՝ 66, կամ 6,9 %-ը)»,- իր զեկույցում ընդգծել է գլխավոր դատախազը:
2021 թվականին ԱՀ տարածքում արձանագրվել են ՝
մարդու դեմ ուղղված հանցագործություններ- 436 դեպք /2020թ.՝353/
հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործություններ – 584 դեպք /2020թ.՝255/
սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություններ – 439 դեպք/2020թ.՝ 488/
շրջակա միջավայրի անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններ -37 դեպք/2020թ.՝23/
պետական իշխանության, պետական ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններ- 163 դեպք/2020թ.՝119/: Ընդ որում 2021թ․ արձանագրվել է կաշառք տալու փորձի դրդչության և կաշառք տալու փորձի 2 դեպք/ 2020թ․՝0/
2021թվականին արձանագրված հանցագործությունների բացահայտման ընդհանուր ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատությամբ նվազել և կազմել է 74% /2020թ.՝81,6%/։
2021թվականին իրավապահ մարմինների կողմից հարուցված գործերով վեր հանված պետությանը պատճառված վնասի ընդհանուր չափը կազմել է ավելի քան 728 մլն ՀՀ դրամ/ 2020թ․՝20մլն 79 հազ․ 791 ՀՀ դրամ/,որից վերականգնվել է 255 մլն․500 հազ․ ՀՀ դրամը։
2021թ. ԱՀ դատախազություն է մուտքագրվել 407 դիմում/2020թ.՝ 444/։ Նույն ժամանակահատվածում ԱՀ դատախազությունում կազմակերպվել է դիմում- բողոքներով ներկայացած 542 քաղաքացիների ընդունելություն/ 2020թ․՝ 49/:
Զեկույցում գլխավոր դատախազը անդրադարձել է նաև 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերին։
Գուրգեն Ներսիսյանը հավաստիացրել է,որ շարունակելու են հետևողականորեն գործել դատախազության արդյունավետությունը բարձրացնելու, օրինականություն հաստատելու, հանրության հետ հարաբերությունները և փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
Հաջորդիվ նիստի օրակարգում ընդգրկված 1 տասնյակից ավելի օրինագծերի քննարկումն էր։
«Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին», ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Հանրային հատվածի կազմակերպությունների հաշվապահական հաշվառման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթները ընդունվել են միաձայն։
Խորհրդարանի քննարկման է ներկայացվել «Սահմանապահ զորքերի մասին» օրինագիծը։ Այն 28 կողմ ձայնով ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ։
Առաջին ընթերցմամբ ներկայացված «Պետական սահմանի մասին» օրենքի նախագծին պատգամավորները քվեարկել են 23 կողմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին 2 տասնյակից ավելի հարցեր են հնչեցվել 15 պատգամավորների կողմից: Դրանք տարհանվածների առողջական ու սոցիալական խնդիրների ,առաջին Արցախյան պատերազմում զոհվածների ընտանիքների սոցիալական աջակցության վերանայման, ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացման, տեղական արտադրողների շահերի պաշտպանության, մրցակցային հավասար պայմանների ստեղծման, արտաքին մարտահրավերների դիմակայման վերաբերյալ էին:

28-го апреля под председательством руководителя парламента Артура Товмасяна состоялось очередное заседание 5-ой сессии Национального собрания 7-го созыва.
В начале заседания по предложению председателя постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению Арама Григоряна с повестки заседания был снят законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О социальных гарантиях лиц, занимавших государственные должности"» ввиду необходимости дополнительного обсуждения и разъяснения.
Затем парламент приступил к работе очередного заседания.
В повестку заседания в числе вопросов, подлежащих обязательному обсуждению, было внесено также сообщение о деятельности прокуратуры Республики Арцах за 2021 год, которое представил генеральный прокурор Гурген Нерсисян.
"В 2021 году на территории Республики Арцах было зарегистрировано 1711 случаев преступления, в 2020 году это число составляло 1281 случай, а в 2019 году - 952 случая. По сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, число преступлений выросло на 33,6%, а по сравнению с 2019 годом - почти на 80%. Анализ динамики преступности показывает, что по сравнению с 2020 годом, выросло только число преступлений небольшой и средней тяжести. В 2021 году было зафиксировано 150 случаев тяжких и особо тяжких преступлений, что составляет 8,8% общей преступности (в 2020 году составляло 164 случая или 12,8%, а в 2019 году - 66 или 6,9%)", - в своем сообщении подчеркнул генеральный прокурор.
В 2021 году на территории Республики Арцах было зарегистрировано:
преступления против человека - 436 случаев /в 2020г. - 353 случая/
преступления против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения– 584 случая /в 2020г. - 255 случаев/
преступления против собственности – 439 случаев /в 2020г. - 488 случаев/
преступления против безопасности окружающей среды - 37 случаев /в 2020г. -23 случая/
преступления против государственной власти, государственной службы и порядка управления- 163 случая /в2020г. -119 случаев/. Причем в 2021 году было зафиксировано 2 случая /в 2020г․- 0/ подстрекательства к попытке дачи взятки и дачи взятки.
В 2021 году общий показатель зарегистрированных преступлений по сравнению с предыдущим годом, сократился и составил 74% /в 2020г. - 81,6%/.
В 2021 году общий размер причиненного государству ущерба, выявленного правоохранительными органами по уголовным делам, составил свыше 728 млн драмов /в 2020г․ - 20млн 79 тыс․ 791 драмов/,из которых восстановлено 255 млн․500 тыс․ драмов.
В 2021г. в прокуратуру Республики Арцах было подано 407 заявлений /в 2020г. - 444 заявления/. За аналогичный период в прокуратуре Республики Арцах был организован прием 542 граждан, подавших заявления и жалобы /в 2020г․- 49/.
В сообщении генпрокурор коснулся также случаев преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана в течение 44-дневной войны и после нее.
Гурген Нерсисян заверил, что прокуратура продолжит последовательно действовать в направлении повышения эффективности своей работы, укрепления уровня законности, развития отношений и взаимодействия с общественностью.
Затем парламент перешел к рассмотрению законопроектов, включенных в повестку заседания.
Ранее профильная комиссия вынесла положительное заключение по проектам законов «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством"» и «О внесении дополнений в закон "О введении в действие в Нагорно-Карабахской Республике трудового кодекса Республики Армения 2004 года"». Тридцатью голосами "за" законопроекты были приняты.
Министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян представила на рассмотрение парламента пакет законопроектов «О внесении дополнения в закон "О государственных некоммерческих организациях» и «О внесении дополнения в закон "О высшем и послевузовском профессиональном образовании"». Постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта вынесла положительное заключение по пакету законопроектов.
Проекты законов «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством"», «О внесении дополнений в закон "О введении в действие в Нагорно-Карабахской Республике трудового кодекса Республики Армения 2004 года"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О торговле и услугах"», «О внесении изменений и дополнений в закон "О бухгалтерском учете организаций общественного сектора"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О закупках"», «О внесении изменений и дополнения в Водный кодекс» и пакеты законопроектов «О внесении дополнения в закон "О высшем и послевузовском профессиональном образовании"», «О внесении дополнения в закон "О государственных некоммерческих организациях», «О внесении дополнения в закон "О правовом режиме военного положения"», «О внесении дополнения в закон "О принудительном исполнении"» были приняты единогласно.
На рассмотрение парламента был представлен законопроект "О пограничных войсках", который 28-ю голосами "за" был принят в первом чтении.
Соотношением голосов 23 "за" и 3 воздержавшихся депутаты проголосовали за принятие представленного в первом чтении законопроекта "О государственной границе".
В ходе вопросов-ответов НС - Правительство 15-ю депутатами было озвучено свыше 20 вопросов. Вопросы касались проблем в сфере здравоохранения и социального обеспечения переселенных граждан, пересмотра социального содействия семьям погибших в Арцахской войне, развития интенсивного сельского хозяйства, защиты интересов местных производителей, создания равных условий для конкуренции, противостояния внешним вызовам.