Ապրիլի 26-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Նիստի օրակարգում սոցիալական ոլորտին առնչվող 2 նախագիծ էր, որոնք ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի տեղակալ Վահրամ Առաքելյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացվել ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Գործող աշխատանքային օրենսգրքով գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկ պահանջելու և վարելու պարտադիր պահանջը 2017 թվականի հունվարի 1-ից դադարեցված է: Միաժամանակ նախատեսված է հինգ տարվա ընթացքում աշխատանքային գրքույկում առկա տեղեկատվությունը, կառավարության սահմանած կարգով ներկայացնել լիազորված պետական կառավարման մարմին` տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելու համար:
Քանի որ պատերազմական գործողությունների հետևանքով ներկայումս Արցախի Հանրապետությունում փաստացի բնակվող ու աշխատող կամ աշխատած անձանց աշխատանքային գործունեության տվյալները պահպանված չեն, նախագծով առաջարկվում է կանոնակարգել գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկներ վարելու գործընթացը` մինչև կառավարության սահմանած կարգով և ժամկետներում դրանցում առկա տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելը:
Նախագծի ընդունման դեպքում «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքի 32-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված դեպքում` լիազոր մարմնի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների սահմանած աշխատանքային ստաժը հիմք կհանդիսանա աշխատանքի ընդունման համար պահանջվող աշխատանքի ստաժը հաշվարկելու համար:
Օրակարգի հաջորդ հարցը ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր :
«Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում ամրագրված է, որ եթե վարձու աշխատողի կամ ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի մայրության նպաստը հաշվարկելու համար հիմք ընդունվող միջին ամսական աշխատավարձը կամ եկամուտը պակաս է 69 620 ՀՀ դրամից, ապա մայրության նպաստը հաշվարկելիս որպես միջին ամսական աշխատավարձ հիմք է ընդունվում 69 620 ՀՀ դրամը: Կառավարության ռազմավարական ծրագրերի համաձայն և պետական բյուջեի եկամուտների հաշվառումով, փուլային տարբերակով «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքով կատարվում է նվազագույն աշխատավարձի շեմի բարձրացում, որի արդյունքում մի շարք օրենքներում կատարվում են համապատասխան փոփոխություններ։ Օրենքում ամեն անգամ նման փոփոխության կատարումից խուսափելու նպատակով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի թվային արտահայտության փոխարեն ամրագրել, որ մայրության նպաստը հաշվարկվում է նվազագույն աշխատավարձի չափով։

Artsakh Republic NA Standing Committee on Social Affairs and Health Convened a Sitting
April 26, a sitting of the NA Standing Committee on Social Health was convened, led by the Chairman of the Committee Aram Grigoryan.
The agenda of the sitting included 2 projects related to the social sphere which were presented by the Deputy Minister of the Republic of Artsakh Social Development and Migration Vahram Arakelyan.
The draft law "On Making Amendments to the Law "On Implementing the Labor Code of the Republic of Armenia 2004 in the Nagorno Karabakh Republic"" was submitted to the parliament for discussion by the legislative initiative of the Republic of Artsakh President.
According to the current Labor Code, the mandatory requirement for employers to request and maintain a work data book has been terminated as of January 1, 2017. At the same time, the information in the workbook is provided in accordance with the procedure established by the government to submit to the authorized public administration body within 5 years in order to include information in the state pension system database.
Since as a result of hostilities the work data of the currently residing and working in the Artsakh Republic and those who worked before are not preserved due to the war, the draft proposes to regulate the process of keeping work data books by employers before the inclusion of the information contained in them in the database of the state pension system in accordance with the procedure established by the Government.
In case the project is approved by the case provided for in Part 5 of Article 32 of the Law "On State Pensions" Work experience defined by the commissions established by the authorized body will be the basis for calculating the length of service required for employment.
The next item on the agenda was the draft law "On Amendments to the Law ”On Temporary Disability and Maternity Benefits"”.
The Law "On Temporary Disability and Maternity Benefits" stipulates that if the average monthly salary or income used to calculate the maternity benefit of a hired worker or self-employed person is less than AMD 69,620, then the average monthly salary of 69,620 AMD is the basis for calculating maternity benefits is accepted. According to the strategic plans of the government and accounting of state budget revenues, according to the Law “On Minimum Wage” the minimum wage is raised in stages, as a result, a number of laws are amended accordingly. In order to avoid such a change in the law every time, instead of the numerical expression of the minimum wage, is offered to fix the maternity benefit is calculated at the level of the minimum wage.