Ապրիլի 26-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Նիստի օրակարգում սոցիալական ոլորտին առնչվող 2 նախագիծ էր, որոնք ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի տեղակալ Վահրամ Առաքելյանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացվել ««Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի աշխատանքային օրենսգիրքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գործողության մեջ դնելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Գործող աշխատանքային օրենսգրքով գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկ պահանջելու և վարելու պարտադիր պահանջը 2017 թվականի հունվարի 1-ից դադարեցված է: Միաժամանակ նախատեսված է հինգ տարվա ընթացքում աշխատանքային գրքույկում առկա տեղեկատվությունը, կառավարության սահմանած կարգով ներկայացնել լիազորված պետական կառավարման մարմին` տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելու համար:
Քանի որ պատերազմական գործողությունների հետևանքով ներկայումս Արցախի Հանրապետությունում փաստացի բնակվող ու աշխատող կամ աշխատած անձանց աշխատանքային գործունեության տվյալները պահպանված չեն, նախագծով առաջարկվում է կանոնակարգել գործատուների կողմից աշխատանքային գրքույկներ վարելու գործընթացը` մինչև կառավարության սահմանած կարգով և ժամկետներում դրանցում առկա տեղեկատվությունը պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարան ներառելը:
Նախագծի ընդունման դեպքում «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքի 32-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված դեպքում` լիազոր մարմնի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների սահմանած աշխատանքային ստաժը հիմք կհանդիսանա աշխատանքի ընդունման համար պահանջվող աշխատանքի ստաժը հաշվարկելու համար:
Օրակարգի հաջորդ հարցը ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն էր :
«Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում ամրագրված է, որ եթե վարձու աշխատողի կամ ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի մայրության նպաստը հաշվարկելու համար հիմք ընդունվող միջին ամսական աշխատավարձը կամ եկամուտը պակաս է 69 620 ՀՀ դրամից, ապա մայրության նպաստը հաշվարկելիս որպես միջին ամսական աշխատավարձ հիմք է ընդունվում 69 620 ՀՀ դրամը: Կառավարության ռազմավարական ծրագրերի համաձայն և պետական բյուջեի եկամուտների հաշվառումով, փուլային տարբերակով «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքով կատարվում է նվազագույն աշխատավարձի շեմի բարձրացում, որի արդյունքում մի շարք օրենքներում կատարվում են համապատասխան փոփոխություններ։ Օրենքում ամեն անգամ նման փոփոխության կատարումից խուսափելու նպատակով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի թվային արտահայտության փոխարեն ամրագրել, որ մայրության նպաստը հաշվարկվում է նվազագույն աշխատավարձի չափով։

Состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению
26 апреля 2022
26-го апреля состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению, которое вел председатель комиссии Арам Григорян.
В повестку заседания было включено два законопроекта, которые представил заместитель министра социального развития и миграции Республики Арцах Ваграм Аракелян.
В порядке законодательной инициативы от имени президента республики на обсуждение парламента был представлен проект закона «О внесении дополнений в закон "О введении в действие в Нагорно-Карабахской Республике трудового кодекса Республики Армения 2004 года"».
Обязательное условие о требовании и ведении работодателями трудовой книжки о согласно трудовому кодексу приостановлено с 1-го января 2017 года.
Предусмотрено в течение пяти лет имеющуюся в трудовой книжке информацию в установленном правительством порядке представить в уполномоченный орган государственного управления для внесения информации в реестр данных государственной пенсионной системы.
Поскольку в результате военных действий в настоящее время данные о трудовой деятельности лиц, фактически проживающих и работающих или работавших в Республике Арцах  незащищены, по проекту предлагается регламентировать процесс ведения работодателями трудовых книжек до включения в установленном правительством порядке и сроках имеющейся в них информации в реестр государственной пенсионной системы.
В случае принятия проекта трудовой стаж, установленный созданными уполномоченным органом комиссиями, станет основанием для исчисления трудового стажа, требуемого при приеме на работу.
Следующий вопрос повестки - проект закона «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством"». В законе  "О пособиях по временной нетрудоспособности и в связи с материнством" закреплено, что если среднемесячная зарплата или доход, принимаемые за основу для исчисления пособия в связи с материнством наёмного работника или самостоятельно обеспечившего себя работой, меньше 69 620 драмов, то при исчислении пособия в связи с материнством в качестве среднемесячной зарплаты принимается за основу 69 620 драмов.
Согласно стратегическим программам правительства и при расчете доходов госбюджета, поэтапным вариантом, согласно закону "О минимальной заработной плате", осуществляется повышение порога минимальной зарплаты, в результате чего в ряде законах проводятся соответствующие изменения.
Во избежание внесения подобного изменения предлагается закрепить, что пособие в связи с материнством исчисляется в размере минимальной зарплаты.